LEB Oro

SportBasketball
CountrySpain
GenderMale
Year2019/2020
#TeamMPWDLGPtsForm
1
Champions League (Promotion)
12
10
2
-
22
  • ?
  • Basquet Coruna - Valladolid
    15/12/2019 17:00
  • W
  • 77 : 81(Lucentum Alicante - Valladolid)
    06/12/2019 19:45
  • W
  • 86 : 79(Valladolid - Palencia)
    01/12/2019 11:00
  • W
  • 65 : 71(Baloncesto Oviedo - Valladolid)
    23/11/2019 17:30
  • W
  • 87 : 79(Valladolid - Amics Castello)
    15/11/2019 19:45
  • L
  • 67 : 64(CB Almansa - Valladolid)
    09/11/2019 16:00
2
Champions League Qualification (Promotion Playoff)
12
9
3
-
21
  • ?
  • Gipuzkoa Basket - Baloncesto Oviedo
    15/12/2019 17:00
  • L
  • 91 : 87(Amics Castello - Gipuzkoa Basket)
    06/12/2019 20:00
  • W
  • 74 : 66(Gipuzkoa Basket - CB Almansa)
    01/12/2019 17:00
  • W
  • 65 : 69(Forca Lleida CE - Gipuzkoa Basket)
    22/11/2019 20:00
  • W
  • 73 : 62(Gipuzkoa Basket - Ourense)
    17/11/2019 17:00
  • W
  • 74 : 97(CB Breogan Lugo - Gipuzkoa Basket)
    10/11/2019 11:00
3
Champions League Qualification (Promotion Playoff)
12
9
3
-
21
  • ?
  • Granada - Palencia
    15/12/2019 16:00
  • W
  • 87 : 86(Palencia - Caceres)
    05/12/2019 20:00
  • L
  • 86 : 79(Valladolid - Palencia)
    01/12/2019 11:00
  • W
  • 93 : 84(Palencia - Lucentum Alicante)
    22/11/2019 20:00
  • L
  • 82 : 76(Basquet Coruna - Palencia)
    17/11/2019 17:00
  • W
  • 66 : 73(Baloncesto Oviedo - Palencia)
    09/11/2019 17:30
4
Champions League Qualification (Promotion Playoff)
12
8
4
-
20
  • ?
  • Palma Air Europa - CB Breogan Lugo
    15/12/2019 18:00
  • W
  • 99 : 71(Palma Air Europa - Basquet Coruna)
    08/12/2019 17:00
  • L
  • 68 : 65(Melilla - Palma Air Europa)
    29/11/2019 19:15
  • L
  • 66 : 78(Palma Air Europa - Real Canoe)
    24/11/2019 17:00
  • W
  • 77 : 90(Peixefresco - Palma Air Europa)
    16/11/2019 17:00
  • W
  • 80 : 64(Palma Air Europa - Penas Huesca)
    10/11/2019 17:00
5
Champions League Qualification (Promotion Playoff)
12
8
4
-
20
  • ?
  • Palma Air Europa - CB Breogan Lugo
    15/12/2019 18:00
  • W
  • 88 : 84(CB Breogan Lugo - Melilla)
    07/12/2019 18:00
  • W
  • 75 : 82(Real Canoe - CB Breogan Lugo)
    29/11/2019 19:00
  • W
  • 72 : 56(CB Breogan Lugo - Peixefresco)
    23/11/2019 16:00
  • W
  • 71 : 87(Penas Huesca - CB Breogan Lugo)
    16/11/2019 19:00
  • L
  • 74 : 97(CB Breogan Lugo - Gipuzkoa Basket)
    10/11/2019 11:00
6
Champions League Qualification (Promotion Playoff)
12
8
4
-
20
  • ?
  • Basquet Coruna - Valladolid
    15/12/2019 17:00
  • L
  • 99 : 71(Palma Air Europa - Basquet Coruna)
    08/12/2019 17:00
  • L
  • 100 : 72(Basquet Coruna - Lucentum Alicante)
    01/12/2019 17:00
  • W
  • 72 : 76(Melilla - Basquet Coruna)
    22/11/2019 19:15
  • W
  • 82 : 76(Basquet Coruna - Palencia)
    17/11/2019 17:00
  • W
  • 69 : 76(Real Canoe - Basquet Coruna)
    08/11/2019 19:00
7
Champions League Qualification (Promotion Playoff)
12
8
4
-
20
  • ?
  • Melilla - Ourense
    13/12/2019 19:15
  • W
  • 77 : 73(Ourense - Real Canoe)
    08/12/2019 17:15
  • W
  • 55 : 65(Peixefresco - Ourense)
    30/11/2019 18:30
  • W
  • 71 : 69(Ourense - Penas Huesca)
    23/11/2019 18:00
  • L
  • 73 : 62(Gipuzkoa Basket - Ourense)
    17/11/2019 17:00
  • W
  • 79 : 74(Ourense - Granada)
    09/11/2019 18:00
8
Champions League Qualification (Promotion Playoff)
12
7
5
-
19
  • ?
  • Caceres - Lucentum Alicante
    13/12/2019 20:00
  • L
  • 87 : 86(Palencia - Caceres)
    05/12/2019 20:00
  • W
  • 85 : 73(Caceres - Baloncesto Oviedo)
    29/11/2019 20:00
  • W
  • 65 : 85(Amics Castello - Caceres)
    22/11/2019 20:00
  • W
  • 76 : 68(Caceres - CB Almansa)
    15/11/2019 20:30
  • W
  • 67 : 72(Forca Lleida CE - Caceres)
    08/11/2019 20:00
9
Champions League Qualification (Promotion Playoff)
12
6
6
-
18
  • ?
  • Melilla - Ourense
    13/12/2019 19:15
  • L
  • 88 : 84(CB Breogan Lugo - Melilla)
    07/12/2019 18:00
  • W
  • 68 : 65(Melilla - Palma Air Europa)
    29/11/2019 19:15
  • L
  • 72 : 76(Melilla - Basquet Coruna)
    22/11/2019 19:15
  • L
  • 85 : 102(Real Canoe - Melilla)
    15/11/2019 19:00
  • W
  • 78 : 67(Melilla - Peixefresco)
    08/11/2019 19:15
10
12
5
7
-
17
  • ?
  • Granada - Palencia
    15/12/2019 16:00
  • L
  • 82 : 81(Baloncesto Oviedo - Granada)
    07/12/2019 17:30
  • W
  • 72 : 65(Granada - Amics Castello)
    01/12/2019 17:30
  • L
  • 97 : 77(CB Almansa - Granada)
    23/11/2019 18:00
  • W
  • 86 : 47(Granada - Forca Lleida CE)
    16/11/2019 17:30
  • L
  • 79 : 74(Ourense - Granada)
    09/11/2019 18:00
11
12
5
7
-
17
  • ?
  • Caceres - Lucentum Alicante
    13/12/2019 20:00
  • L
  • 77 : 81(Lucentum Alicante - Valladolid)
    06/12/2019 19:45
  • W
  • 100 : 72(Basquet Coruna - Lucentum Alicante)
    01/12/2019 17:00
  • L
  • 93 : 84(Palencia - Lucentum Alicante)
    22/11/2019 20:00
  • W
  • 90 : 54(Lucentum Alicante - Baloncesto Oviedo)
    15/11/2019 19:45
  • L
  • 91 : 85(Amics Castello - Lucentum Alicante)
    08/11/2019 20:00
12
12
5
7
-
17
  • ?
  • Penas Huesca - Amics Castello
    13/12/2019 20:00
  • L
  • 86 : 76(CB Almansa - Penas Huesca)
    06/12/2019 16:00
  • W
  • 97 : 73(Penas Huesca - Forca Lleida CE)
    29/11/2019 20:00
  • L
  • 71 : 69(Ourense - Penas Huesca)
    23/11/2019 18:00
  • L
  • 71 : 87(Penas Huesca - CB Breogan Lugo)
    16/11/2019 19:00
  • L
  • 80 : 64(Palma Air Europa - Penas Huesca)
    10/11/2019 17:00
13
12
5
7
-
17
  • ?
  • Penas Huesca - Amics Castello
    13/12/2019 20:00
  • W
  • 91 : 87(Amics Castello - Gipuzkoa Basket)
    06/12/2019 20:00
  • L
  • 72 : 65(Granada - Amics Castello)
    01/12/2019 17:30
  • L
  • 65 : 85(Amics Castello - Caceres)
    22/11/2019 20:00
  • L
  • 87 : 79(Valladolid - Amics Castello)
    15/11/2019 19:45
  • W
  • 91 : 85(Amics Castello - Lucentum Alicante)
    08/11/2019 20:00
14
12
4
8
-
16
  • ?
  • Peixefresco - CB Almansa
    14/12/2019 18:00
  • W
  • 86 : 76(CB Almansa - Penas Huesca)
    06/12/2019 16:00
  • L
  • 74 : 66(Gipuzkoa Basket - CB Almansa)
    01/12/2019 17:00
  • W
  • 97 : 77(CB Almansa - Granada)
    23/11/2019 18:00
  • L
  • 76 : 68(Caceres - CB Almansa)
    15/11/2019 20:30
  • W
  • 67 : 64(CB Almansa - Valladolid)
    09/11/2019 16:00
15
12
4
8
-
16
  • ?
  • Real Canoe - Forca Lleida CE
    13/12/2019 19:00
  • W
  • 82 : 70(Forca Lleida CE - Peixefresco)
    06/12/2019 20:00
  • L
  • 83 : 89(Forca Lleida CE - Baloncesto Oviedo)
    03/12/2019 19:30
  • L
  • 97 : 73(Penas Huesca - Forca Lleida CE)
    29/11/2019 20:00
  • L
  • 65 : 69(Forca Lleida CE - Gipuzkoa Basket)
    22/11/2019 20:00
  • L
  • 86 : 47(Granada - Forca Lleida CE)
    16/11/2019 17:30
16
12
4
8
-
16
  • ?
  • Gipuzkoa Basket - Baloncesto Oviedo
    15/12/2019 17:00
  • W
  • 82 : 81(Baloncesto Oviedo - Granada)
    07/12/2019 17:30
  • W
  • 83 : 89(Forca Lleida CE - Baloncesto Oviedo)
    03/12/2019 19:30
  • L
  • 85 : 73(Caceres - Baloncesto Oviedo)
    29/11/2019 20:00
  • L
  • 65 : 71(Baloncesto Oviedo - Valladolid)
    23/11/2019 17:30
  • L
  • 90 : 54(Lucentum Alicante - Baloncesto Oviedo)
    15/11/2019 19:45
17
Relegation (Championship)
12
2
10
-
14
  • ?
  • Real Canoe - Forca Lleida CE
    13/12/2019 19:00
  • L
  • 77 : 73(Ourense - Real Canoe)
    08/12/2019 17:15
  • L
  • 75 : 82(Real Canoe - CB Breogan Lugo)
    29/11/2019 19:00
  • W
  • 66 : 78(Palma Air Europa - Real Canoe)
    24/11/2019 17:00
  • W
  • 85 : 102(Real Canoe - Melilla)
    15/11/2019 19:00
  • L
  • 69 : 76(Real Canoe - Basquet Coruna)
    08/11/2019 19:00
18
Relegation (Championship)
12
1
11
-
13
  • ?
  • Peixefresco - CB Almansa
    14/12/2019 18:00
  • L
  • 82 : 70(Forca Lleida CE - Peixefresco)
    06/12/2019 20:00
  • L
  • 55 : 65(Peixefresco - Ourense)
    30/11/2019 18:30
  • L
  • 72 : 56(CB Breogan Lugo - Peixefresco)
    23/11/2019 16:00
  • L
  • 77 : 90(Peixefresco - Palma Air Europa)
    16/11/2019 17:00
  • L
  • 78 : 67(Melilla - Peixefresco)
    08/11/2019 19:15
#TeamMPWDLGPtsForm
1
Champions League (Promotion)
6
6
0
-
12
  • W
  • 86 : 79(Valladolid - Palencia)
    01/12/2019 11:00
  • W
  • 87 : 79(Valladolid - Amics Castello)
    15/11/2019 19:45
  • W
  • 80 : 61(Valladolid - Forca Lleida CE)
    03/11/2019 18:00
  • W
  • 94 : 82(Valladolid - CB Breogan Lugo)
    25/10/2019 18:45
  • W
  • 78 : 70(Valladolid - Melilla)
    11/10/2019 18:15
  • W
  • 82 : 66(Valladolid - Peixefresco)
    25/09/2019 18:45
2
Champions League Qualification (Promotion Playoff)
6
5
1
-
11
  • ?
  • Gipuzkoa Basket - Baloncesto Oviedo
    15/12/2019 17:00
  • W
  • 74 : 66(Gipuzkoa Basket - CB Almansa)
    01/12/2019 17:00
  • W
  • 73 : 62(Gipuzkoa Basket - Ourense)
    17/11/2019 17:00
  • L
  • 65 : 78(Gipuzkoa Basket - Palma Air Europa)
    03/11/2019 11:00
  • W
  • 86 : 68(Gipuzkoa Basket - Real Canoe)
    27/10/2019 17:00
  • W
  • 68 : 64(Gipuzkoa Basket - Penas Huesca)
    13/10/2019 16:00
3
Champions League Qualification (Promotion Playoff)
6
5
1
-
11
  • W
  • 87 : 86(Palencia - Caceres)
    05/12/2019 20:00
  • W
  • 93 : 84(Palencia - Lucentum Alicante)
    22/11/2019 20:00
  • L
  • 108 : 87(Palencia - Amics Castello)
    03/11/2019 11:00
  • W
  • 89 : 87(Palencia - Forca Lleida CE)
    25/10/2019 19:00
  • W
  • 90 : 76(Palencia - CB Breogan Lugo)
    11/10/2019 19:30
  • L
  • 69 : 81(Palencia - Melilla)
    27/09/2019 19:00
4
Champions League Qualification (Promotion Playoff)
6
4
2
-
10
  • ?
  • Palma Air Europa - CB Breogan Lugo
    15/12/2019 18:00
  • W
  • 99 : 71(Palma Air Europa - Basquet Coruna)
    08/12/2019 17:00
  • L
  • 66 : 78(Palma Air Europa - Real Canoe)
    24/11/2019 17:00
  • W
  • 80 : 64(Palma Air Europa - Penas Huesca)
    10/11/2019 17:00
  • W
  • 77 : 53(Palma Air Europa - Granada)
    30/10/2019 19:45
  • W
  • 87 : 80(Palma Air Europa - Valladolid)
    20/10/2019 16:00
5
Champions League Qualification (Promotion Playoff)
6
4
2
-
10
  • W
  • 88 : 84(CB Breogan Lugo - Melilla)
    07/12/2019 18:00
  • W
  • 72 : 56(CB Breogan Lugo - Peixefresco)
    23/11/2019 16:00
  • L
  • 74 : 97(CB Breogan Lugo - Gipuzkoa Basket)
    10/11/2019 11:00
  • L
  • 85 : 92(CB Breogan Lugo - Caceres)
    29/10/2019 19:45
  • W
  • 87 : 84(CB Breogan Lugo - Lucentum Alicante)
    19/10/2019 18:00
  • W
  • 72 : 54(CB Breogan Lugo - Baloncesto Oviedo)
    05/10/2019 17:00
6
Champions League Qualification (Promotion Playoff)
6
4
2
-
10
  • ?
  • Basquet Coruna - Valladolid
    15/12/2019 17:00
  • L
  • 100 : 72(Basquet Coruna - Lucentum Alicante)
    01/12/2019 17:00
  • W
  • 82 : 76(Basquet Coruna - Palencia)
    17/11/2019 17:00
  • L
  • 78 : 81(Basquet Coruna - Baloncesto Oviedo)
    03/11/2019 17:00
  • W
  • 74 : 67(Basquet Coruna - Amics Castello)
    27/10/2019 11:00
  • W
  • 75 : 71(Basquet Coruna - CB Almansa)
    13/10/2019 17:00
7
Champions League Qualification (Promotion Playoff)
6
4
2
-
10
  • W
  • 77 : 73(Ourense - Real Canoe)
    08/12/2019 17:15
  • W
  • 71 : 69(Ourense - Penas Huesca)
    23/11/2019 18:00
  • W
  • 79 : 74(Ourense - Granada)
    09/11/2019 18:00
  • L
  • 56 : 77(Ourense - Valladolid)
    30/10/2019 19:45
  • L
  • 72 : 81(Ourense - Palencia)
    20/10/2019 17:00
  • W
  • 82 : 65(Ourense - Amics Castello)
    06/10/2019 17:00
8
Champions League Qualification (Promotion Playoff)
6
3
3
-
9
  • ?
  • Caceres - Lucentum Alicante
    13/12/2019 20:00
  • W
  • 85 : 73(Caceres - Baloncesto Oviedo)
    29/11/2019 20:00
  • W
  • 76 : 68(Caceres - CB Almansa)
    15/11/2019 20:30
  • L
  • 68 : 69(Caceres - Ourense)
    03/11/2019 11:00
  • L
  • 62 : 68(Caceres - Palma Air Europa)
    25/10/2019 19:00
  • W
  • 79 : 57(Caceres - Real Canoe)
    11/10/2019 19:00
9
Champions League Qualification (Promotion Playoff)
6
3
3
-
9
  • ?
  • Melilla - Ourense
    13/12/2019 19:15
  • W
  • 68 : 65(Melilla - Palma Air Europa)
    29/11/2019 19:15
  • L
  • 72 : 76(Melilla - Basquet Coruna)
    22/11/2019 19:15
  • W
  • 78 : 67(Melilla - Peixefresco)
    08/11/2019 19:15
  • L
  • 63 : 68(Melilla - Gipuzkoa Basket)
    30/10/2019 19:15
  • W
  • 71 : 60(Melilla - Caceres)
    18/10/2019 18:15
10
6
4
2
-
10
  • ?
  • Granada - Palencia
    15/12/2019 16:00
  • W
  • 72 : 65(Granada - Amics Castello)
    01/12/2019 17:30
  • W
  • 86 : 47(Granada - Forca Lleida CE)
    16/11/2019 17:30
  • L
  • 83 : 88(Granada - CB Breogan Lugo)
    03/11/2019 18:00
  • L
  • 63 : 70(Granada - Melilla)
    26/10/2019 16:30
  • W
  • 83 : 56(Granada - Peixefresco)
    12/10/2019 16:30
11
6
4
2
-
10
  • L
  • 77 : 81(Lucentum Alicante - Valladolid)
    06/12/2019 19:45
  • W
  • 90 : 54(Lucentum Alicante - Baloncesto Oviedo)
    15/11/2019 19:45
  • W
  • 83 : 82(Lucentum Alicante - CB Almansa)
    02/11/2019 19:00
  • W
  • 85 : 58(Lucentum Alicante - Ourense)
    25/10/2019 18:45
  • L
  • 74 : 75(Lucentum Alicante - Palma Air Europa)
    11/10/2019 18:45
  • W
  • 99 : 96(Lucentum Alicante - Real Canoe)
    27/09/2019 18:45
12
6
4
2
-
10
  • ?
  • Penas Huesca - Amics Castello
    13/12/2019 20:00
  • W
  • 97 : 73(Penas Huesca - Forca Lleida CE)
    29/11/2019 20:00
  • L
  • 71 : 87(Penas Huesca - CB Breogan Lugo)
    16/11/2019 19:00
  • W
  • 86 : 67(Penas Huesca - Melilla)
    03/11/2019 16:00
  • W
  • 93 : 71(Penas Huesca - Peixefresco)
    25/10/2019 19:00
  • L
  • 65 : 66(Penas Huesca - Basquet Coruna)
    18/10/2019 19:00
13
6
4
2
-
10
  • W
  • 91 : 87(Amics Castello - Gipuzkoa Basket)
    06/12/2019 20:00
  • L
  • 65 : 85(Amics Castello - Caceres)
    22/11/2019 20:00
  • W
  • 91 : 85(Amics Castello - Lucentum Alicante)
    08/11/2019 20:00
  • W
  • 83 : 66(Amics Castello - Baloncesto Oviedo)
    30/10/2019 20:30
  • W
  • 68 : 64(Amics Castello - Forca Lleida CE)
    11/10/2019 18:45
  • L
  • 68 : 91(Amics Castello - CB Breogan Lugo)
    28/09/2019 18:30
14
6
3
3
-
9
  • W
  • 86 : 76(CB Almansa - Penas Huesca)
    06/12/2019 16:00
  • W
  • 97 : 77(CB Almansa - Granada)
    23/11/2019 18:00
  • W
  • 67 : 64(CB Almansa - Valladolid)
    09/11/2019 16:00
  • L
  • 70 : 95(CB Almansa - Palencia)
    29/10/2019 19:30
  • L
  • 67 : 85(CB Almansa - Amics Castello)
    19/10/2019 16:00
  • L
  • 67 : 78(CB Almansa - Ourense)
    28/09/2019 17:30
15
6
3
3
-
9
  • W
  • 82 : 70(Forca Lleida CE - Peixefresco)
    06/12/2019 20:00
  • L
  • 83 : 89(Forca Lleida CE - Baloncesto Oviedo)
    03/12/2019 19:30
  • L
  • 65 : 69(Forca Lleida CE - Gipuzkoa Basket)
    22/11/2019 20:00
  • L
  • 67 : 72(Forca Lleida CE - Caceres)
    08/11/2019 20:00
  • W
  • 92 : 84(Forca Lleida CE - Lucentum Alicante)
    30/10/2019 19:30
  • W
  • 82 : 80(Forca Lleida CE - CB Almansa)
    04/10/2019 19:00
16
6
2
4
-
8
  • W
  • 82 : 81(Baloncesto Oviedo - Granada)
    07/12/2019 17:30
  • L
  • 65 : 71(Baloncesto Oviedo - Valladolid)
    23/11/2019 17:30
  • L
  • 66 : 73(Baloncesto Oviedo - Palencia)
    09/11/2019 17:30
  • L
  • 70 : 72(Baloncesto Oviedo - CB Almansa)
    26/10/2019 16:30
  • L
  • 81 : 84(Baloncesto Oviedo - Ourense)
    12/10/2019 16:30
  • W
  • 70 : 61(Baloncesto Oviedo - Palma Air Europa)
    28/09/2019 16:00
17
Relegation (Championship)
6
1
5
-
7
  • ?
  • Real Canoe - Forca Lleida CE
    13/12/2019 19:00
  • L
  • 75 : 82(Real Canoe - CB Breogan Lugo)
    29/11/2019 19:00
  • W
  • 85 : 102(Real Canoe - Melilla)
    15/11/2019 19:00
  • L
  • 69 : 76(Real Canoe - Basquet Coruna)
    08/11/2019 19:00
  • W
  • 69 : 54(Real Canoe - Penas Huesca)
    30/10/2019 20:00
  • L
  • 81 : 92(Real Canoe - Granada)
    18/10/2019 18:00
18
Relegation (Championship)
6
1
5
-
7
  • ?
  • Peixefresco - CB Almansa
    14/12/2019 18:00
  • L
  • 55 : 65(Peixefresco - Ourense)
    30/11/2019 18:30
  • L
  • 77 : 90(Peixefresco - Palma Air Europa)
    16/11/2019 17:00
  • W
  • 72 : 58(Peixefresco - Real Canoe)
    03/11/2019 11:30
  • L
  • 49 : 63(Peixefresco - Basquet Coruna)
    30/10/2019 20:00
  • L
  • 64 : 76(Peixefresco - Gipuzkoa Basket)
    19/10/2019 18:00
#TeamMPWDLGPtsForm
1
Champions League (Promotion)
6
4
2
-
10
  • ?
  • Basquet Coruna - Valladolid
    15/12/2019 17:00
  • W
  • 77 : 81(Lucentum Alicante - Valladolid)
    06/12/2019 19:45
  • W
  • 65 : 71(Baloncesto Oviedo - Valladolid)
    23/11/2019 17:30
  • L
  • 67 : 64(CB Almansa - Valladolid)
    09/11/2019 16:00
  • W
  • 56 : 77(Ourense - Valladolid)
    30/10/2019 19:45
  • L
  • 87 : 80(Palma Air Europa - Valladolid)
    20/10/2019 16:00
2
Champions League Qualification (Promotion Playoff)
6
4
2
-
10
  • L
  • 91 : 87(Amics Castello - Gipuzkoa Basket)
    06/12/2019 20:00
  • W
  • 65 : 69(Forca Lleida CE - Gipuzkoa Basket)
    22/11/2019 20:00
  • W
  • 74 : 97(CB Breogan Lugo - Gipuzkoa Basket)
    10/11/2019 11:00
  • W
  • 63 : 68(Melilla - Gipuzkoa Basket)
    30/10/2019 19:15
  • W
  • 64 : 76(Peixefresco - Gipuzkoa Basket)
    19/10/2019 18:00
  • L
  • 68 : 58(Granada - Gipuzkoa Basket)
    28/09/2019 18:30
3
Champions League Qualification (Promotion Playoff)
6
4
2
-
10
  • ?
  • Granada - Palencia
    15/12/2019 16:00
  • L
  • 86 : 79(Valladolid - Palencia)
    01/12/2019 11:00
  • L
  • 82 : 76(Basquet Coruna - Palencia)
    17/11/2019 17:00
  • W
  • 66 : 73(Baloncesto Oviedo - Palencia)
    09/11/2019 17:30
  • W
  • 70 : 95(CB Almansa - Palencia)
    29/10/2019 19:30
  • W
  • 72 : 81(Ourense - Palencia)
    20/10/2019 17:00
4
Champions League Qualification (Promotion Playoff)
6
4
2
-
10
  • L
  • 68 : 65(Melilla - Palma Air Europa)
    29/11/2019 19:15
  • W
  • 77 : 90(Peixefresco - Palma Air Europa)
    16/11/2019 17:00
  • W
  • 65 : 78(Gipuzkoa Basket - Palma Air Europa)
    03/11/2019 11:00
  • W
  • 62 : 68(Caceres - Palma Air Europa)
    25/10/2019 19:00
  • W
  • 74 : 75(Lucentum Alicante - Palma Air Europa)
    11/10/2019 18:45
  • L
  • 70 : 61(Baloncesto Oviedo - Palma Air Europa)
    28/09/2019 16:00
5
Champions League Qualification (Promotion Playoff)
6
4
2
-
10
  • ?
  • Palma Air Europa - CB Breogan Lugo
    15/12/2019 18:00
  • W
  • 75 : 82(Real Canoe - CB Breogan Lugo)
    29/11/2019 19:00
  • W
  • 71 : 87(Penas Huesca - CB Breogan Lugo)
    16/11/2019 19:00
  • W
  • 83 : 88(Granada - CB Breogan Lugo)
    03/11/2019 18:00
  • L
  • 94 : 82(Valladolid - CB Breogan Lugo)
    25/10/2019 18:45
  • L
  • 90 : 76(Palencia - CB Breogan Lugo)
    11/10/2019 19:30
6
Champions League Qualification (Promotion Playoff)
6
4
2
-
10
  • L
  • 99 : 71(Palma Air Europa - Basquet Coruna)
    08/12/2019 17:00
  • W
  • 72 : 76(Melilla - Basquet Coruna)
    22/11/2019 19:15
  • W
  • 69 : 76(Real Canoe - Basquet Coruna)
    08/11/2019 19:00
  • W
  • 49 : 63(Peixefresco - Basquet Coruna)
    30/10/2019 20:00
  • W
  • 65 : 66(Penas Huesca - Basquet Coruna)
    18/10/2019 19:00
  • L
  • 77 : 67(Gipuzkoa Basket - Basquet Coruna)
    06/10/2019 15:00
7
Champions League Qualification (Promotion Playoff)
6
4
2
-
10
  • ?
  • Melilla - Ourense
    13/12/2019 19:15
  • W
  • 55 : 65(Peixefresco - Ourense)
    30/11/2019 18:30
  • L
  • 73 : 62(Gipuzkoa Basket - Ourense)
    17/11/2019 17:00
  • W
  • 68 : 69(Caceres - Ourense)
    03/11/2019 11:00
  • L
  • 85 : 58(Lucentum Alicante - Ourense)
    25/10/2019 18:45
  • W
  • 81 : 84(Baloncesto Oviedo - Ourense)
    12/10/2019 16:30
8
Champions League Qualification (Promotion Playoff)
6
4
2
-
10
  • L
  • 87 : 86(Palencia - Caceres)
    05/12/2019 20:00
  • W
  • 65 : 85(Amics Castello - Caceres)
    22/11/2019 20:00
  • W
  • 67 : 72(Forca Lleida CE - Caceres)
    08/11/2019 20:00
  • W
  • 85 : 92(CB Breogan Lugo - Caceres)
    29/10/2019 19:45
  • L
  • 71 : 60(Melilla - Caceres)
    18/10/2019 18:15
  • W
  • 64 : 75(Peixefresco - Caceres)
    05/10/2019 18:00
9
Champions League Qualification (Promotion Playoff)
6
3
3
-
9
  • L
  • 88 : 84(CB Breogan Lugo - Melilla)
    07/12/2019 18:00
  • L
  • 85 : 102(Real Canoe - Melilla)
    15/11/2019 19:00
  • L
  • 86 : 67(Penas Huesca - Melilla)
    03/11/2019 16:00
  • W
  • 63 : 70(Granada - Melilla)
    26/10/2019 16:30
  • L
  • 78 : 70(Valladolid - Melilla)
    11/10/2019 18:15
  • W
  • 69 : 81(Palencia - Melilla)
    27/09/2019 19:00
10
6
1
5
-
7
  • L
  • 82 : 81(Baloncesto Oviedo - Granada)
    07/12/2019 17:30
  • L
  • 97 : 77(CB Almansa - Granada)
    23/11/2019 18:00
  • L
  • 79 : 74(Ourense - Granada)
    09/11/2019 18:00
  • L
  • 77 : 53(Palma Air Europa - Granada)
    30/10/2019 19:45
  • W
  • 81 : 92(Real Canoe - Granada)
    18/10/2019 18:00
  • L
  • 71 : 70(Penas Huesca - Granada)
    04/10/2019 19:00
11
6
1
5
-
7
  • ?
  • Caceres - Lucentum Alicante
    13/12/2019 20:00
  • W
  • 100 : 72(Basquet Coruna - Lucentum Alicante)
    01/12/2019 17:00
  • L
  • 93 : 84(Palencia - Lucentum Alicante)
    22/11/2019 20:00
  • L
  • 91 : 85(Amics Castello - Lucentum Alicante)
    08/11/2019 20:00
  • L
  • 92 : 84(Forca Lleida CE - Lucentum Alicante)
    30/10/2019 19:30
  • L
  • 87 : 84(CB Breogan Lugo - Lucentum Alicante)
    19/10/2019 18:00
12
6
1
5
-
7
  • L
  • 86 : 76(CB Almansa - Penas Huesca)
    06/12/2019 16:00
  • L
  • 71 : 69(Ourense - Penas Huesca)
    23/11/2019 18:00
  • L
  • 80 : 64(Palma Air Europa - Penas Huesca)
    10/11/2019 17:00
  • L
  • 69 : 54(Real Canoe - Penas Huesca)
    30/10/2019 20:00
  • L
  • 68 : 64(Gipuzkoa Basket - Penas Huesca)
    13/10/2019 16:00
  • W
  • 63 : 71(Caceres - Penas Huesca)
    27/09/2019 19:00
13
6
1
5
-
7
  • ?
  • Penas Huesca - Amics Castello
    13/12/2019 20:00
  • L
  • 72 : 65(Granada - Amics Castello)
    01/12/2019 17:30
  • L
  • 87 : 79(Valladolid - Amics Castello)
    15/11/2019 19:45
  • W
  • 108 : 87(Palencia - Amics Castello)
    03/11/2019 11:00
  • L
  • 74 : 67(Basquet Coruna - Amics Castello)
    27/10/2019 11:00
  • W
  • 67 : 85(CB Almansa - Amics Castello)
    19/10/2019 16:00
14
6
1
5
-
7
  • ?
  • Peixefresco - CB Almansa
    14/12/2019 18:00
  • L
  • 74 : 66(Gipuzkoa Basket - CB Almansa)
    01/12/2019 17:00
  • L
  • 76 : 68(Caceres - CB Almansa)
    15/11/2019 20:30
  • L
  • 83 : 82(Lucentum Alicante - CB Almansa)
    02/11/2019 19:00
  • W
  • 70 : 72(Baloncesto Oviedo - CB Almansa)
    26/10/2019 16:30
  • L
  • 75 : 71(Basquet Coruna - CB Almansa)
    13/10/2019 17:00
15
6
1
5
-
7
  • ?
  • Real Canoe - Forca Lleida CE
    13/12/2019 19:00
  • L
  • 97 : 73(Penas Huesca - Forca Lleida CE)
    29/11/2019 20:00
  • L
  • 86 : 47(Granada - Forca Lleida CE)
    16/11/2019 17:30
  • L
  • 80 : 61(Valladolid - Forca Lleida CE)
    03/11/2019 18:00
  • L
  • 89 : 87(Palencia - Forca Lleida CE)
    25/10/2019 19:00
  • L
  • 68 : 64(Amics Castello - Forca Lleida CE)
    11/10/2019 18:45
16
6
2
4
-
8
  • ?
  • Gipuzkoa Basket - Baloncesto Oviedo
    15/12/2019 17:00
  • W
  • 83 : 89(Forca Lleida CE - Baloncesto Oviedo)
    03/12/2019 19:30
  • L
  • 85 : 73(Caceres - Baloncesto Oviedo)
    29/11/2019 20:00
  • L
  • 90 : 54(Lucentum Alicante - Baloncesto Oviedo)
    15/11/2019 19:45
  • W
  • 78 : 81(Basquet Coruna - Baloncesto Oviedo)
    03/11/2019 17:00
  • L
  • 83 : 66(Amics Castello - Baloncesto Oviedo)
    30/10/2019 20:30
17
Relegation (Championship)
6
1
5
-
7
  • L
  • 77 : 73(Ourense - Real Canoe)
    08/12/2019 17:15
  • W
  • 66 : 78(Palma Air Europa - Real Canoe)
    24/11/2019 17:00
  • L
  • 72 : 58(Peixefresco - Real Canoe)
    03/11/2019 11:30
  • L
  • 86 : 68(Gipuzkoa Basket - Real Canoe)
    27/10/2019 17:00
  • L
  • 79 : 57(Caceres - Real Canoe)
    11/10/2019 19:00
  • L
  • 99 : 96(Lucentum Alicante - Real Canoe)
    27/09/2019 18:45
18
Relegation (Championship)
6
0
6
-
6
  • L
  • 82 : 70(Forca Lleida CE - Peixefresco)
    06/12/2019 20:00
  • L
  • 72 : 56(CB Breogan Lugo - Peixefresco)
    23/11/2019 16:00
  • L
  • 78 : 67(Melilla - Peixefresco)
    08/11/2019 19:15
  • L
  • 93 : 71(Penas Huesca - Peixefresco)
    25/10/2019 19:00
  • L
  • 83 : 56(Granada - Peixefresco)
    12/10/2019 16:30
  • L
  • 82 : 66(Valladolid - Peixefresco)
    25/09/2019 18:45