Erste Liga: 2. Liga - 2019/2020

Austria Wien (A)41Kapfenberger SV

Finished

1
X
2
background of football game timelineHomeGuestGoal23''
goalSterling Yateke
Goal68''
goalJohannes Handl
Goal71''
goalBenedikt Pichler
Player substitution73''
inCsaba Mester
inSterling Yateke
Yellow card80''
yellow cardCsaba Mester
Player substitution80''
inPascal Macher
inFacundo Perdomo
Yellow card82''
yellow cardAleksandar Jukic
Player substitution87''
inMatthias Braunoeder
inAleksandar Jukic
Goal90''
goalVesel Demaku
Player substitution66''
inLeo Mikic
inMarvin Hernaus
Player substitution73''
inIbrahim Bingoel
inVitor Vieira
Goal75''
goalDavid Sencar
Yellow card82''
yellow cardIvo Kralj
Player substitution85''
inKristijan Makovec
inMatija Horvat

TV Channels:

Official Streams:

Summary
goalSterling Yateke
23'
Second half
66'
inLeo Mikic
outMarvin Hernaus
goalJohannes Handl
68'
goalBenedikt Pichler
71'
inCsaba Mester
outSterling Yateke
73'
73'
inIbrahim Bingoel
outVitor Vieira
75'
goalDavid Sencar
yellow cardCsaba Mester
80'
inPascal Macher
outFacundo Perdomo
80'
82'
yellow cardIvo Kralj
yellow cardAleksandar Jukic
82'
85'
inKristijan Makovec
outMatija Horvat
inMatthias Braunoeder
outAleksandar Jukic
87'
goalVesel Demaku
90'
90'

G O O O A A L - Vesel Demaku scores in the penalty shoot-out.

87'

Austria Wien (A) make a substitution. Aleksandar Jukic runs off the field and in comes Matthias Braunoeder

85'

Kapfenberger SV make a substitution. Matija Horvat runs off the field and in comes Kristijan Makovec

82'

Aleksandar Jukic is shown a yellow card by the referee

82'

Ivo Kralj is shown a yellow card by the referee

80'

Austria Wien (A) make a substitution. Facundo Perdomo runs off the field and in comes Pascal Macher

80'

Csaba Mester is shown a yellow card by the referee

75'

G O O O A A L - David Sencar scores in the penalty shoot-out.

73'

Kapfenberger SV make a substitution. Vitor Vieira runs off the field and in comes Ibrahim Bingoel

73'

Austria Wien (A) make a substitution. Sterling Yateke runs off the field and in comes Csaba Mester

71'

G O O O A A L - Benedikt Pichler scores in the penalty shoot-out.

68'

G O O O A A L - Johannes Handl scores in the penalty shoot-out.

66'

Kapfenberger SV make a substitution. Marvin Hernaus runs off the field and in comes Leo Mikic

23'

G O O O A A L - Sterling Yateke scores in the penalty shoot-out.

Goalkeeper
99Mirko KosPatrick Krenn1
Starting Lineups
21Jan Gassmannout73'Vitor Vieira29
43Maudoout85'Matija Horvat23
46Johannes Handlgoal68'Amar Kvakic5
25Facundo Perdomoout80'Philipp Seidl8
35Vesel Demakugoal90'goal75'David Sencar10
44Benedikt Pichlergoal71'yellow card82'Ivo Kralj4
28Niels HahnPaul Mensah9
77Aleksandar Jukicyellow card82'out87'Lukas Skrivanek31
18Patrick WimmerLevan Eloshvili11
40Sterling Yatekegoal23'out73'out66'Marvin Hernaus34
Substitutes
2Pascal Macherin80'in73'Ibrahim Bingoel16
22Dominik Krischkein66'Leo Mikic22
3Lukas Prokopin85'Kristijan Makovec14
4Stefan JonovicFranz Stolz12
33Csaba Mesterin73'yellow card80'Michael Wildbacher13
29Lucas RibeiroDaniel Racic18
7Matthias Braunoederin87'Dominik Kotzegger19
#TeamMPWDLGPtsForm
1
Champions League (Promotion)
14
9
5
0
32:15
32
  • ?
  • SK Austria Klagenfurt - Austria Wien (A)
    22/11/2019 18:10
  • W
  • 2 : 4(FC Wacker Innsbruck - SK Austria Klagenfurt)
    08/11/2019 19:15
  • D
  • 1 : 1(SK Austria Klagenfurt - Amstetten)
    01/11/2019 18:10
  • W
  • 0 : 2(Floridsdorfer AC - SK Austria Klagenfurt)
    27/10/2019 09:30
  • W
  • 2 : 0(SK Austria Klagenfurt - SV Horn)
    18/10/2019 17:10
  • W
  • 0 : 2(FC Juniors OOe - SK Austria Klagenfurt)
    04/10/2019 16:30
2
14
10
2
2
27:16
32
  • ?
  • Ried - Dornbirn
    24/11/2019 09:30
  • W
  • 1 : 2(Floridsdorfer AC - Ried)
    08/11/2019 18:10
  • W
  • 3 : 1(Ried - SV Horn)
    01/11/2019 18:10
  • W
  • 2 : 3(FC Wacker Innsbruck - Ried)
    25/10/2019 17:10
  • W
  • 0 : 1(FC Liefering - Ried)
    19/10/2019 12:30
  • W
  • 1 : 0(Ried - Vorwaerts Steyr)
    04/10/2019 17:10
3
14
6
4
4
22:16
22
  • ?
  • Kapfenberger SV - Vorwaerts Steyr
    22/11/2019 18:10
  • W
  • 1 : 3(FC Liefering - Vorwaerts Steyr)
    09/11/2019 13:30
  • D
  • 2 : 2(Vorwaerts Steyr - Grazer AK)
    01/11/2019 18:10
  • D
  • 1 : 1(SV Lafnitz - Vorwaerts Steyr)
    25/10/2019 17:10
  • W
  • 3 : 1(Vorwaerts Steyr - Austria Lustenau)
    18/10/2019 17:10
  • L
  • 1 : 0(Ried - Vorwaerts Steyr)
    04/10/2019 17:10
4
14
5
6
3
26:17
21
  • ?
  • Ried - Dornbirn
    24/11/2019 09:30
  • D
  • 2 : 2(Dornbirn - BW Linz)
    09/11/2019 13:30
  • W
  • 0 : 1(Austria Wien (A) - Dornbirn)
    02/11/2019 13:30
  • D
  • 1 : 1(SV Horn - Dornbirn)
    26/10/2019 15:00
  • D
  • 2 : 2(Dornbirn - FC Juniors OOe)
    19/10/2019 14:00
  • D
  • 1 : 1(SV Lafnitz - Dornbirn)
    05/10/2019 17:00
5
14
5
6
3
22:16
21
  • ?
  • Austria Lustenau - SV Lafnitz
    23/11/2019 13:30
  • D
  • 1 : 1(SV Lafnitz - Grazer AK)
    10/11/2019 09:30
  • W
  • 1 : 5(BW Linz - SV Lafnitz)
    01/11/2019 18:10
  • D
  • 1 : 1(SV Lafnitz - Vorwaerts Steyr)
    25/10/2019 17:10
  • D
  • 1 : 1(Amstetten - SV Lafnitz)
    18/10/2019 17:10
  • D
  • 1 : 1(SV Lafnitz - Dornbirn)
    05/10/2019 17:00
6
14
6
2
6
28:28
20
  • ?
  • FC Juniors OOe - Floridsdorfer AC
    23/11/2019 13:30
  • W
  • 1 : 3(SV Horn - FC Juniors OOe)
    08/11/2019 18:10
  • W
  • 0 : 4(FC Liefering - FC Juniors OOe)
    01/11/2019 18:10
  • L
  • 2 : 4(FC Juniors OOe - Austria Wien (A))
    26/10/2019 12:30
  • D
  • 2 : 2(Dornbirn - FC Juniors OOe)
    19/10/2019 14:00
  • L
  • 0 : 2(FC Juniors OOe - SK Austria Klagenfurt)
    04/10/2019 16:30
7
14
6
2
6
30:32
20
  • ?
  • Austria Lustenau - SV Lafnitz
    23/11/2019 13:30
  • L
  • 2 : 0(Amstetten - Austria Lustenau)
    08/11/2019 18:10
  • L
  • 2 : 3(Austria Lustenau - FC Wacker Innsbruck)
    03/11/2019 09:30
  • W
  • 3 : 2(Austria Lustenau - Kapfenberger SV)
    25/10/2019 17:10
  • L
  • 3 : 1(Vorwaerts Steyr - Austria Lustenau)
    18/10/2019 17:10
  • W
  • 3 : 2(Austria Lustenau - FC Liefering)
    06/10/2019 08:30
8
14
5
4
5
22:24
19
  • ?
  • Grazer AK - Amstetten
    22/11/2019 18:10
  • W
  • 2 : 0(Amstetten - Austria Lustenau)
    08/11/2019 18:10
  • D
  • 1 : 1(SK Austria Klagenfurt - Amstetten)
    01/11/2019 18:10
  • D
  • 2 : 2(Amstetten - BW Linz)
    25/10/2019 17:10
  • D
  • 1 : 1(Amstetten - SV Lafnitz)
    18/10/2019 17:10
  • W
  • 0 : 2(Floridsdorfer AC - Amstetten)
    04/10/2019 17:10
9
14
6
1
7
19:24
19
  • ?
  • SV Horn - FC Wacker Innsbruck
    22/11/2019 18:10
  • L
  • 2 : 4(FC Wacker Innsbruck - SK Austria Klagenfurt)
    08/11/2019 19:15
  • W
  • 2 : 3(Austria Lustenau - FC Wacker Innsbruck)
    03/11/2019 09:30
  • L
  • 2 : 3(FC Wacker Innsbruck - Ried)
    25/10/2019 17:10
  • W
  • 1 : 2(Austria Wien (A) - FC Wacker Innsbruck)
    18/10/2019 17:10
  • L
  • 1 : 2(FC Wacker Innsbruck - Kapfenberger SV)
    04/10/2019 17:10
10
14
5
3
6
27:28
18
  • ?
  • BW Linz - FC Liefering
    22/11/2019 18:10
  • D
  • 2 : 2(Dornbirn - BW Linz)
    09/11/2019 13:30
  • L
  • 1 : 5(BW Linz - SV Lafnitz)
    01/11/2019 18:10
  • D
  • 2 : 2(Amstetten - BW Linz)
    25/10/2019 17:10
  • L
  • 2 : 3(BW Linz - Floridsdorfer AC)
    18/10/2019 17:10
  • W
  • 2 : 4(SV Horn - BW Linz)
    04/10/2019 17:10
11
14
4
4
6
16:20
16
  • ?
  • Grazer AK - Amstetten
    22/11/2019 18:10
  • D
  • 1 : 1(SV Lafnitz - Grazer AK)
    10/11/2019 09:30
  • D
  • 2 : 2(Vorwaerts Steyr - Grazer AK)
    01/11/2019 18:10
  • D
  • 1 : 1(Grazer AK - FC Liefering)
    25/10/2019 17:10
  • L
  • 2 : 0(Kapfenberger SV - Grazer AK)
    20/10/2019 08:30
  • L
  • 2 : 3(Grazer AK - Austria Wien (A))
    05/10/2019 12:30
12
14
4
3
7
29:32
15
  • ?
  • SV Horn - FC Wacker Innsbruck
    22/11/2019 18:10
  • L
  • 1 : 3(SV Horn - FC Juniors OOe)
    08/11/2019 18:10
  • L
  • 3 : 1(Ried - SV Horn)
    01/11/2019 18:10
  • D
  • 1 : 1(SV Horn - Dornbirn)
    26/10/2019 15:00
  • L
  • 2 : 0(SK Austria Klagenfurt - SV Horn)
    18/10/2019 17:10
  • L
  • 2 : 4(SV Horn - BW Linz)
    04/10/2019 17:10
13
14
4
3
7
15:22
15
  • ?
  • FC Juniors OOe - Floridsdorfer AC
    23/11/2019 13:30
  • L
  • 1 : 2(Floridsdorfer AC - Ried)
    08/11/2019 18:10
  • L
  • 2 : 1(Kapfenberger SV - Floridsdorfer AC)
    01/11/2019 18:10
  • L
  • 0 : 2(Floridsdorfer AC - SK Austria Klagenfurt)
    27/10/2019 09:30
  • W
  • 2 : 3(BW Linz - Floridsdorfer AC)
    18/10/2019 17:10
  • L
  • 0 : 2(Floridsdorfer AC - Amstetten)
    04/10/2019 17:10
14
Relegation (Championship)
14
4
2
8
25:28
14
  • ?
  • SK Austria Klagenfurt - Austria Wien (A)
    22/11/2019 18:10
  • W
  • 4 : 1(Austria Wien (A) - Kapfenberger SV)
    08/11/2019 18:10
  • L
  • 0 : 1(Austria Wien (A) - Dornbirn)
    02/11/2019 13:30
  • W
  • 2 : 4(FC Juniors OOe - Austria Wien (A))
    26/10/2019 12:30
  • L
  • 1 : 2(Austria Wien (A) - FC Wacker Innsbruck)
    18/10/2019 17:10
  • W
  • 2 : 3(Grazer AK - Austria Wien (A))
    05/10/2019 12:30
15
Relegation (Championship)
14
3
5
6
21:28
14
  • ?
  • BW Linz - FC Liefering
    22/11/2019 18:10
  • L
  • 1 : 3(FC Liefering - Vorwaerts Steyr)
    09/11/2019 13:30
  • L
  • 0 : 4(FC Liefering - FC Juniors OOe)
    01/11/2019 18:10
  • D
  • 1 : 1(Grazer AK - FC Liefering)
    25/10/2019 17:10
  • L
  • 0 : 1(FC Liefering - Ried)
    19/10/2019 12:30
  • L
  • 3 : 2(Austria Lustenau - FC Liefering)
    06/10/2019 08:30
16
Relegation (Championship)
14
3
2
9
17:32
11
  • ?
  • Kapfenberger SV - Vorwaerts Steyr
    22/11/2019 18:10
  • L
  • 4 : 1(Austria Wien (A) - Kapfenberger SV)
    08/11/2019 18:10
  • W
  • 2 : 1(Kapfenberger SV - Floridsdorfer AC)
    01/11/2019 18:10
  • L
  • 3 : 2(Austria Lustenau - Kapfenberger SV)
    25/10/2019 17:10
  • W
  • 2 : 0(Kapfenberger SV - Grazer AK)
    20/10/2019 08:30
  • W
  • 1 : 2(FC Wacker Innsbruck - Kapfenberger SV)
    04/10/2019 17:10
#TeamMPWDLGPtsForm
1
Champions League (Promotion)
6
2
4
0
14:10
10
  • ?
  • SK Austria Klagenfurt - Austria Wien (A)
    22/11/2019 18:10
  • D
  • 1 : 1(SK Austria Klagenfurt - Amstetten)
    01/11/2019 18:10
  • W
  • 2 : 0(SK Austria Klagenfurt - SV Horn)
    18/10/2019 17:10
  • D
  • 1 : 1(SK Austria Klagenfurt - Vorwaerts Steyr)
    29/09/2019 08:30
  • D
  • 3 : 3(SK Austria Klagenfurt - Austria Lustenau)
    13/09/2019 17:10
  • W
  • 3 : 1(SK Austria Klagenfurt - BW Linz)
    25/08/2019 08:30
2
6
4
0
2
13:8
12
  • ?
  • Ried - Dornbirn
    24/11/2019 09:30
  • W
  • 3 : 1(Ried - SV Horn)
    01/11/2019 18:10
  • W
  • 1 : 0(Ried - Vorwaerts Steyr)
    04/10/2019 17:10
  • W
  • 3 : 1(Ried - FC Juniors OOe)
    20/09/2019 17:10
  • L
  • 1 : 2(Ried - Grazer AK)
    23/08/2019 17:10
  • W
  • 4 : 1(Ried - Amstetten)
    11/08/2019 08:30
3
7
4
2
1
11:6
14
  • ?
  • Vorwaerts Steyr - Kapfenberger SV
    30/11/2019 13:00
  • D
  • 2 : 2(Vorwaerts Steyr - Grazer AK)
    01/11/2019 18:10
  • W
  • 3 : 1(Vorwaerts Steyr - Austria Lustenau)
    18/10/2019 17:10
  • D
  • 0 : 0(Vorwaerts Steyr - Austria Wien (A))
    22/09/2019 08:30
  • W
  • 3 : 2(Vorwaerts Steyr - Dornbirn)
    31/08/2019 12:30
  • W
  • 1 : 0(Vorwaerts Steyr - Floridsdorfer AC)
    16/08/2019 17:10
4
7
2
4
1
16:11
10
  • ?
  • Dornbirn - Ried
    30/11/2019 13:30
  • D
  • 2 : 2(Dornbirn - BW Linz)
    09/11/2019 13:30
  • D
  • 2 : 2(Dornbirn - FC Juniors OOe)
    19/10/2019 14:00
  • W
  • 3 : 1(Dornbirn - Grazer AK)
    28/09/2019 12:30
  • D
  • 2 : 2(Dornbirn - FC Liefering)
    14/09/2019 14:00
  • W
  • 6 : 1(Dornbirn - Kapfenberger SV)
    24/08/2019 16:00
5
8
1
4
3
7:10
7
  • ?
  • SV Lafnitz - Austria Lustenau
    29/11/2019 18:10
  • D
  • 1 : 1(SV Lafnitz - Grazer AK)
    10/11/2019 09:30
  • D
  • 1 : 1(SV Lafnitz - Vorwaerts Steyr)
    25/10/2019 17:10
  • D
  • 1 : 1(SV Lafnitz - Dornbirn)
    05/10/2019 17:00
  • L
  • 2 : 3(SV Lafnitz - SV Horn)
    20/09/2019 17:10
  • L
  • 0 : 3(SV Lafnitz - SK Austria Klagenfurt)
    30/08/2019 17:10
6
6
3
0
3
14:17
9
  • ?
  • FC Juniors OOe - Floridsdorfer AC
    23/11/2019 13:30
  • L
  • 2 : 4(FC Juniors OOe - Austria Wien (A))
    26/10/2019 12:30
  • L
  • 0 : 2(FC Juniors OOe - SK Austria Klagenfurt)
    04/10/2019 16:30
  • L
  • 0 : 5(FC Juniors OOe - BW Linz)
    15/09/2019 08:30
  • W
  • 8 : 5(FC Juniors OOe - Austria Lustenau)
    23/08/2019 17:10
  • W
  • 1 : 0(FC Juniors OOe - Kapfenberger SV)
    09/08/2019 17:10
7
7
3
1
3
12:13
10
  • ?
  • Austria Lustenau - SV Lafnitz
    23/11/2019 13:30
  • L
  • 2 : 3(Austria Lustenau - FC Wacker Innsbruck)
    03/11/2019 09:30
  • W
  • 3 : 2(Austria Lustenau - Kapfenberger SV)
    25/10/2019 17:10
  • W
  • 3 : 2(Austria Lustenau - FC Liefering)
    06/10/2019 08:30
  • W
  • 2 : 1(Austria Lustenau - BW Linz)
    20/09/2019 17:10
  • L
  • 1 : 2(Austria Lustenau - Floridsdorfer AC)
    01/09/2019 08:30
8
8
3
2
3
13:14
11
  • ?
  • Amstetten - Grazer AK
    29/11/2019 18:10
  • W
  • 2 : 0(Amstetten - Austria Lustenau)
    08/11/2019 18:10
  • D
  • 2 : 2(Amstetten - BW Linz)
    25/10/2019 17:10
  • D
  • 1 : 1(Amstetten - SV Lafnitz)
    18/10/2019 17:10
  • L
  • 1 : 2(Amstetten - FC Juniors OOe)
    27/09/2019 17:10
  • W
  • 2 : 1(Amstetten - Vorwaerts Steyr)
    13/09/2019 16:30
9
8
4
0
4
12:14
12
  • ?
  • FC Wacker Innsbruck - SV Horn
    29/11/2019 18:10
  • L
  • 2 : 4(FC Wacker Innsbruck - SK Austria Klagenfurt)
    08/11/2019 19:15
  • L
  • 2 : 3(FC Wacker Innsbruck - Ried)
    25/10/2019 17:10
  • L
  • 1 : 2(FC Wacker Innsbruck - Kapfenberger SV)
    04/10/2019 17:10
  • L
  • 0 : 3(FC Wacker Innsbruck - SV Lafnitz)
    28/09/2019 12:30
  • W
  • 2 : 0(FC Wacker Innsbruck - Grazer AK)
    14/09/2019 12:30
10
6
2
1
3
11:15
7
  • ?
  • BW Linz - FC Liefering
    22/11/2019 18:10
  • L
  • 1 : 5(BW Linz - SV Lafnitz)
    01/11/2019 18:10
  • L
  • 2 : 3(BW Linz - Floridsdorfer AC)
    18/10/2019 17:10
  • L
  • 2 : 3(BW Linz - Ried)
    29/09/2019 08:30
  • W
  • 1 : 0(BW Linz - FC Wacker Innsbruck)
    30/08/2019 17:10
  • W
  • 4 : 3(BW Linz - Austria Wien (A))
    16/08/2019 17:10
11
6
2
2
2
8:7
8
  • ?
  • Grazer AK - Amstetten
    22/11/2019 18:10
  • D
  • 1 : 1(Grazer AK - FC Liefering)
    25/10/2019 17:10
  • L
  • 2 : 3(Grazer AK - Austria Wien (A))
    05/10/2019 12:30
  • L
  • 1 : 2(Grazer AK - SK Austria Klagenfurt)
    20/09/2019 17:10
  • W
  • 2 : 1(Grazer AK - FC Juniors OOe)
    30/08/2019 17:10
  • D
  • 0 : 0(Grazer AK - SV Horn)
    09/08/2019 17:10
12
7
1
2
4
14:19
5
  • ?
  • SV Horn - FC Wacker Innsbruck
    22/11/2019 18:10
  • L
  • 1 : 3(SV Horn - FC Juniors OOe)
    08/11/2019 18:10
  • D
  • 1 : 1(SV Horn - Dornbirn)
    26/10/2019 15:00
  • L
  • 2 : 4(SV Horn - BW Linz)
    04/10/2019 17:10
  • L
  • 2 : 4(SV Horn - Austria Lustenau)
    27/09/2019 17:10
  • W
  • 5 : 1(SV Horn - Kapfenberger SV)
    13/09/2019 17:10
13
8
2
2
4
6:10
8
  • ?
  • Floridsdorfer AC - FC Juniors OOe
    29/11/2019 18:10
  • L
  • 1 : 2(Floridsdorfer AC - Ried)
    08/11/2019 18:10
  • L
  • 0 : 2(Floridsdorfer AC - SK Austria Klagenfurt)
    27/10/2019 09:30
  • L
  • 0 : 2(Floridsdorfer AC - Amstetten)
    04/10/2019 17:10
  • L
  • 0 : 3(Floridsdorfer AC - Dornbirn)
    21/09/2019 18:00
  • D
  • 1 : 1(Floridsdorfer AC - SV Lafnitz)
    13/09/2019 17:10
14
Relegation (Championship)
8
2
1
5
12:15
7
  • ?
  • Austria Wien (A) - SK Austria Klagenfurt
    29/11/2019 18:10
  • W
  • 4 : 1(Austria Wien (A) - Kapfenberger SV)
    08/11/2019 18:10
  • L
  • 0 : 1(Austria Wien (A) - Dornbirn)
    02/11/2019 13:30
  • L
  • 1 : 2(Austria Wien (A) - FC Wacker Innsbruck)
    18/10/2019 17:10
  • W
  • 4 : 1(Austria Wien (A) - Floridsdorfer AC)
    27/09/2019 17:10
  • D
  • 0 : 0(Austria Wien (A) - Ried)
    13/09/2019 17:10
15
Relegation (Championship)
7
2
1
4
10:16
7
  • ?
  • FC Liefering - BW Linz
    01/12/2019 09:30
  • L
  • 1 : 3(FC Liefering - Vorwaerts Steyr)
    09/11/2019 13:30
  • L
  • 0 : 4(FC Liefering - FC Juniors OOe)
    01/11/2019 18:10
  • L
  • 0 : 1(FC Liefering - Ried)
    19/10/2019 12:30
  • D
  • 2 : 2(FC Liefering - FC Wacker Innsbruck)
    21/09/2019 12:30
  • W
  • 2 : 1(FC Liefering - Austria Wien (A))
    30/08/2019 17:10
16
Relegation (Championship)
7
2
1
4
9:11
7
  • ?
  • Kapfenberger SV - Vorwaerts Steyr
    22/11/2019 18:10
  • W
  • 2 : 1(Kapfenberger SV - Floridsdorfer AC)
    01/11/2019 18:10
  • W
  • 2 : 0(Kapfenberger SV - Grazer AK)
    20/10/2019 08:30
  • L
  • 0 : 2(Kapfenberger SV - FC Liefering)
    27/09/2019 17:10
  • D
  • 1 : 1(Kapfenberger SV - Amstetten)
    20/09/2019 17:10
  • L
  • 2 : 3(Kapfenberger SV - Ried)
    30/08/2019 17:10
#TeamMPWDLGPtsForm
1
Champions League (Promotion)
8
7
1
0
18:5
22
  • ?
  • Austria Wien (A) - SK Austria Klagenfurt
    29/11/2019 18:10
  • W
  • 2 : 4(FC Wacker Innsbruck - SK Austria Klagenfurt)
    08/11/2019 19:15
  • W
  • 0 : 2(Floridsdorfer AC - SK Austria Klagenfurt)
    27/10/2019 09:30
  • W
  • 0 : 2(FC Juniors OOe - SK Austria Klagenfurt)
    04/10/2019 16:30
  • W
  • 1 : 2(Grazer AK - SK Austria Klagenfurt)
    20/09/2019 17:10
  • W
  • 0 : 3(SV Lafnitz - SK Austria Klagenfurt)
    30/08/2019 17:10
2
8
6
2
0
14:8
20
  • ?
  • Dornbirn - Ried
    30/11/2019 13:30
  • W
  • 1 : 2(Floridsdorfer AC - Ried)
    08/11/2019 18:10
  • W
  • 2 : 3(FC Wacker Innsbruck - Ried)
    25/10/2019 17:10
  • W
  • 0 : 1(FC Liefering - Ried)
    19/10/2019 12:30
  • W
  • 2 : 3(BW Linz - Ried)
    29/09/2019 08:30
  • D
  • 0 : 0(Austria Wien (A) - Ried)
    13/09/2019 17:10
3
7
2
2
3
11:10
8
  • ?
  • Kapfenberger SV - Vorwaerts Steyr
    22/11/2019 18:10
  • W
  • 1 : 3(FC Liefering - Vorwaerts Steyr)
    09/11/2019 13:30
  • D
  • 1 : 1(SV Lafnitz - Vorwaerts Steyr)
    25/10/2019 17:10
  • L
  • 1 : 0(Ried - Vorwaerts Steyr)
    04/10/2019 17:10
  • D
  • 1 : 1(SK Austria Klagenfurt - Vorwaerts Steyr)
    29/09/2019 08:30
  • L
  • 2 : 1(Amstetten - Vorwaerts Steyr)
    13/09/2019 16:30
4
7
3
2
2
10:6
11
  • ?
  • Ried - Dornbirn
    24/11/2019 09:30
  • W
  • 0 : 1(Austria Wien (A) - Dornbirn)
    02/11/2019 13:30
  • D
  • 1 : 1(SV Horn - Dornbirn)
    26/10/2019 15:00
  • D
  • 1 : 1(SV Lafnitz - Dornbirn)
    05/10/2019 17:00
  • W
  • 0 : 3(Floridsdorfer AC - Dornbirn)
    21/09/2019 18:00
  • L
  • 3 : 2(Vorwaerts Steyr - Dornbirn)
    31/08/2019 12:30
5
6
4
2
0
15:6
14
  • ?
  • Austria Lustenau - SV Lafnitz
    23/11/2019 13:30
  • W
  • 1 : 5(BW Linz - SV Lafnitz)
    01/11/2019 18:10
  • D
  • 1 : 1(Amstetten - SV Lafnitz)
    18/10/2019 17:10
  • W
  • 0 : 3(FC Wacker Innsbruck - SV Lafnitz)
    28/09/2019 12:30
  • D
  • 1 : 1(Floridsdorfer AC - SV Lafnitz)
    13/09/2019 17:10
  • W
  • 2 : 3(Austria Wien (A) - SV Lafnitz)
    23/08/2019 17:10
6
8
3
2
3
14:11
11
  • ?
  • Floridsdorfer AC - FC Juniors OOe
    29/11/2019 18:10
  • W
  • 1 : 3(SV Horn - FC Juniors OOe)
    08/11/2019 18:10
  • W
  • 0 : 4(FC Liefering - FC Juniors OOe)
    01/11/2019 18:10
  • D
  • 2 : 2(Dornbirn - FC Juniors OOe)
    19/10/2019 14:00
  • W
  • 1 : 2(Amstetten - FC Juniors OOe)
    27/09/2019 17:10
  • L
  • 3 : 1(Ried - FC Juniors OOe)
    20/09/2019 17:10
7
7
3
1
3
18:19
10
  • ?
  • SV Lafnitz - Austria Lustenau
    29/11/2019 18:10
  • L
  • 2 : 0(Amstetten - Austria Lustenau)
    08/11/2019 18:10
  • L
  • 3 : 1(Vorwaerts Steyr - Austria Lustenau)
    18/10/2019 17:10
  • W
  • 2 : 4(SV Horn - Austria Lustenau)
    27/09/2019 17:10
  • D
  • 3 : 3(SK Austria Klagenfurt - Austria Lustenau)
    13/09/2019 17:10
  • L
  • 8 : 5(FC Juniors OOe - Austria Lustenau)
    23/08/2019 17:10
8
6
2
2
2
9:10
8
  • ?
  • Grazer AK - Amstetten
    22/11/2019 18:10
  • D
  • 1 : 1(SK Austria Klagenfurt - Amstetten)
    01/11/2019 18:10
  • W
  • 0 : 2(Floridsdorfer AC - Amstetten)
    04/10/2019 17:10
  • D
  • 1 : 1(Kapfenberger SV - Amstetten)
    20/09/2019 17:10
  • L
  • 2 : 1(FC Wacker Innsbruck - Amstetten)
    23/08/2019 17:10
  • L
  • 4 : 1(Ried - Amstetten)
    11/08/2019 08:30
9
6
2
1
3
7:10
7
  • ?
  • SV Horn - FC Wacker Innsbruck
    22/11/2019 18:10
  • W
  • 2 : 3(Austria Lustenau - FC Wacker Innsbruck)
    03/11/2019 09:30
  • W
  • 1 : 2(Austria Wien (A) - FC Wacker Innsbruck)
    18/10/2019 17:10
  • D
  • 2 : 2(FC Liefering - FC Wacker Innsbruck)
    21/09/2019 12:30
  • L
  • 1 : 0(BW Linz - FC Wacker Innsbruck)
    30/08/2019 17:10
  • L
  • 2 : 0(Floridsdorfer AC - FC Wacker Innsbruck)
    09/08/2019 17:10
10
8
3
2
3
16:13
11
  • ?
  • FC Liefering - BW Linz
    01/12/2019 09:30
  • D
  • 2 : 2(Dornbirn - BW Linz)
    09/11/2019 13:30
  • D
  • 2 : 2(Amstetten - BW Linz)
    25/10/2019 17:10
  • W
  • 2 : 4(SV Horn - BW Linz)
    04/10/2019 17:10
  • L
  • 2 : 1(Austria Lustenau - BW Linz)
    20/09/2019 17:10
  • W
  • 0 : 5(FC Juniors OOe - BW Linz)
    15/09/2019 08:30
11
8
2
2
4
8:13
8
  • ?
  • Amstetten - Grazer AK
    29/11/2019 18:10
  • D
  • 1 : 1(SV Lafnitz - Grazer AK)
    10/11/2019 09:30
  • D
  • 2 : 2(Vorwaerts Steyr - Grazer AK)
    01/11/2019 18:10
  • L
  • 2 : 0(Kapfenberger SV - Grazer AK)
    20/10/2019 08:30
  • L
  • 3 : 1(Dornbirn - Grazer AK)
    28/09/2019 12:30
  • L
  • 2 : 0(FC Wacker Innsbruck - Grazer AK)
    14/09/2019 12:30
12
7
3
1
3
15:13
10
  • ?
  • FC Wacker Innsbruck - SV Horn
    29/11/2019 18:10
  • L
  • 3 : 1(Ried - SV Horn)
    01/11/2019 18:10
  • L
  • 2 : 0(SK Austria Klagenfurt - SV Horn)
    18/10/2019 17:10
  • W
  • 2 : 3(SV Lafnitz - SV Horn)
    20/09/2019 17:10
  • W
  • 2 : 4(Amstetten - SV Horn)
    30/08/2019 17:10
  • L
  • 3 : 2(FC Liefering - SV Horn)
    16/08/2019 17:10
13
6
2
1
3
9:12
7
  • ?
  • FC Juniors OOe - Floridsdorfer AC
    23/11/2019 13:30
  • L
  • 2 : 1(Kapfenberger SV - Floridsdorfer AC)
    01/11/2019 18:10
  • W
  • 2 : 3(BW Linz - Floridsdorfer AC)
    18/10/2019 17:10
  • L
  • 4 : 1(Austria Wien (A) - Floridsdorfer AC)
    27/09/2019 17:10
  • W
  • 1 : 2(Austria Lustenau - Floridsdorfer AC)
    01/09/2019 08:30
  • L
  • 1 : 0(Vorwaerts Steyr - Floridsdorfer AC)
    16/08/2019 17:10
14
Relegation (Championship)
6
2
1
3
13:13
7
  • ?
  • SK Austria Klagenfurt - Austria Wien (A)
    22/11/2019 18:10
  • W
  • 2 : 4(FC Juniors OOe - Austria Wien (A))
    26/10/2019 12:30
  • W
  • 2 : 3(Grazer AK - Austria Wien (A))
    05/10/2019 12:30
  • D
  • 0 : 0(Vorwaerts Steyr - Austria Wien (A))
    22/09/2019 08:30
  • L
  • 2 : 1(FC Liefering - Austria Wien (A))
    30/08/2019 17:10
  • L
  • 4 : 3(BW Linz - Austria Wien (A))
    16/08/2019 17:10
15
Relegation (Championship)
7
1
4
2
11:12
7
  • ?
  • BW Linz - FC Liefering
    22/11/2019 18:10
  • D
  • 1 : 1(Grazer AK - FC Liefering)
    25/10/2019 17:10
  • L
  • 3 : 2(Austria Lustenau - FC Liefering)
    06/10/2019 08:30
  • W
  • 0 : 2(Kapfenberger SV - FC Liefering)
    27/09/2019 17:10
  • D
  • 2 : 2(Dornbirn - FC Liefering)
    14/09/2019 14:00
  • D
  • 0 : 0(Floridsdorfer AC - FC Liefering)
    23/08/2019 17:10
16
Relegation (Championship)
7
1
1
5
8:21
4
  • ?
  • Vorwaerts Steyr - Kapfenberger SV
    30/11/2019 13:00
  • L
  • 4 : 1(Austria Wien (A) - Kapfenberger SV)
    08/11/2019 18:10
  • L
  • 3 : 2(Austria Lustenau - Kapfenberger SV)
    25/10/2019 17:10
  • W
  • 1 : 2(FC Wacker Innsbruck - Kapfenberger SV)
    04/10/2019 17:10
  • L
  • 5 : 1(SV Horn - Kapfenberger SV)
    13/09/2019 17:10
  • L
  • 6 : 1(Dornbirn - Kapfenberger SV)
    24/08/2019 16:00