Premier League - 2020/2021

FC Minaj32SC Dnipro-1

Finished

1
X
2
background of football game timelineHomeGuestGoal45''
goalAnatoly Nuriyev
Player substitution57''
inAnton Kanibolotski
inAndriy Popovic
Player substitution72''
inOleksiy Shpak
inDenys Kozhanov
Player substitution72''
inOleksiy Khakhlov
inDanylo Knysh
Goal75''
goalVasyl Pynyashko
Yellow card88''
yellow cardOleksiy Khakhlov
Goal90''
goalAnatoly Nuriyev
Player substitution90''
inOleksandr Matkobozhyk
inMislav Matic
Player substitution90''
inOleg Golodyuk
inOleksandr Snyzhko
Yellow card90''
yellow cardKyrylo Melichenko
Goal15''
goalOleksiy Khoblenko
Yellow card45''
yellow cardOleksandr Nazarenko
Yellow card60''
yellow cardLucas Taylor
Red card68''
red cardOleksiy Khoblenko
Player substitution70''
inDmytro Korkishko
inSerhiy Buletsa
Player substitution70''
inOleksiy Chychykov
inLucas Taylor
Player substitution76''
inArtem Dovbyk
inOleksandr Nazarenko
Yellow card84''
yellow cardVladyslav Dubinchak
Yellow card89''
yellow cardDanylo Ignatenko
Goal90''
goalDmytro Korkishko

TV Channels:

Official Streams:

Summary
15'
goalOleksiy Khoblenko
45'
yellow cardOleksandr Nazarenko
goalAnatoly Nuriyev
45'
Second half
inAnton Kanibolotski
outAndriy Popovic
57'
60'
yellow cardLucas Taylor
68'
red cardOleksiy Khoblenko
70'
inDmytro Korkishko
outSerhiy Buletsa
70'
inOleksiy Chychykov
outLucas Taylor
inOleksiy Shpak
outDenys Kozhanov
72'
inOleksiy Khakhlov
outDanylo Knysh
72'
goalVasyl Pynyashko
75'
76'
inArtem Dovbyk
outOleksandr Nazarenko
84'
yellow cardVladyslav Dubinchak
yellow cardOleksiy Khakhlov
88'
89'
yellow cardDanylo Ignatenko
goalAnatoly Nuriyev
90'
inOleksandr Matkobozhyk
outMislav Matic
90'
inOleg Golodyuk
outOleksandr Snyzhko
90'
90'
goalDmytro Korkishko
yellow cardKyrylo Melichenko
90'
90'

Yellow card for Kyrylo Melichenko

90'

G O O O A A A L - Dmytro Korkishko from SC Dnipro-1 puts it away from the penalty spot!

90'

Oleksandr Snyzhko is coming off and he is replaced by Oleg Golodyuk

90'

Mislav Matic is coming off and he is replaced by Oleksandr Matkobozhyk

90'

G O O O A A A L - Anatoly Nuriyev is on target!

90'

That's it! The referee blows the final whistle

89'

Yellow card for Danylo Ignatenko

88'

Yellow card for Oleksiy Khakhlov

84'

Yellow card for Vladyslav Dubinchak

76'

Oleksandr Nazarenko is coming off and he is replaced by Artem Dovbyk

75'

G O O O A A A L - Vasyl Pynyashko is on target!

72'

Danylo Knysh is coming off and he is replaced by Oleksiy Khakhlov

72'

Denys Kozhanov is coming off and he is replaced by Oleksiy Shpak

70'

Lucas Taylor is coming off and he is replaced by Oleksiy Chychykov

70'

Serhiy Buletsa is coming off and he is replaced by Dmytro Korkishko

68'

HE'S OFF! - Oleksiy Khoblenko is shown a red card! Heavy protests from his teammates!

60'

Yellow card for Lucas Taylor

57'

Andriy Popovic is coming off and he is replaced by Anton Kanibolotski

46'

The second half is underway

45'

It's over! The referee blows for half time

45'

G O O O A A A L - Anatoly Nuriyev from FC Minaj puts it away from the penalty spot!

45'

Yellow card for Oleksandr Nazarenko

15'

G O O O A A A L - Oleksiy Khoblenko from SC Dnipro-1 puts it away from the penalty spot!

The referee starts the match

Welcome to Avangard Uzhgorod, the match will start in about 5 minutes.

Avangard Uzhgorod
Goalkeeper
1Andriy Popovicout57'Bogdan Sarnavsky23
Starting Lineups
4Taras Sakivyellow card84'Vladyslav Dubinchak24
44Mislav Maticout90'Sergiy Loginov15
71Maksym LopyryonokOleksandr Svatok39
99Kyrylo Melichenkoyellow card90'yellow card60'out70'Lucas Taylor17
96Oleksandr Snyzhkoout90'yellow card89'Danylo Ignatenko97
17Danylo Knyshout72'Andriy Tsurikov11
20Vasyl Pynyashkogoal75'out70'Serhiy Buletsa10
23Andrei TkachukOleksandr Pikhalyonok76
7Anatoly Nuriyevgoal45'goal90'yellow card45'out76'Oleksandr Nazarenko29
29Denys Kozhanovout72'goal15'red card68'Oleksiy Khoblenko9
Substitutes
15Oleksandr Matkobozhykin90'Francisco Di Franco20
90Artur Karnozain70'goal90'Dmytro Korkishko5
32Anton Kanibolotskiin57'Yegor Yarmolyuk14
77Dmytro PavlishOleksandr Belyaev99
14Oleg Golodyukin90'Oleksandr Safronov2
21Oleksiy Shpakin72'in70'Oleksiy Chychykov77
33Oleksiy Khakhlovin72'yellow card88'in76'Artem Dovbyk7
22Shemmy MayembeValery Yurchuk33
8Repo Malepe
Coach
Vasyl KobinIgor Jovicevic
#TeamMPWDLGPtsForm
1
Champions League (Group Stage)
11
8
2
1
21:7
26
  • ?
  • Mariupol - Dynamo Kyiv
    05/12/2020 17:30
  • W
  • 2 : 0(Dynamo Kyiv - Vorskla)
    28/11/2020 15:00
  • W
  • 0 : 2(Inhulets Petrove - Dynamo Kyiv)
    21/11/2020 12:00
  • L
  • 0 : 3(Dynamo Kyiv - Shakhtar Donetsk)
    08/11/2020 15:00
  • W
  • 1 : 2(SC Dnipro-1 - Dynamo Kyiv)
    31/10/2020 17:30
  • W
  • 1 : 0(Dynamo Kyiv - FC Olexandriya)
    24/10/2020 14:00
2
Champions League (Qualification)
11
6
5
0
25:10
23
  • ?
  • Shakhtar Donetsk - FC Minaj
    05/12/2020 15:00
  • W
  • 0 : 1(SC Dnipro-1 - Shakhtar Donetsk)
    28/11/2020 17:30
  • D
  • 1 : 1(Shakhtar Donetsk - FC Olexandriya)
    21/11/2020 15:00
  • W
  • 0 : 3(Dynamo Kyiv - Shakhtar Donetsk)
    08/11/2020 15:00
  • W
  • 4 : 1(Shakhtar Donetsk - Mariupol)
    30/10/2020 17:00
  • D
  • 1 : 1(Shakhtar Donetsk - Vorskla)
    24/10/2020 11:00
3
11
5
4
2
16:8
19
  • ?
  • Desna - Vorskla
    06/12/2020 15:00
  • L
  • 2 : 0(Dynamo Kyiv - Vorskla)
    28/11/2020 15:00
  • W
  • 3 : 0(Vorskla - FC Kolos Kovalivka)
    22/11/2020 17:30
  • D
  • 0 : 0(Zorya - Vorskla)
    08/11/2020 17:30
  • L
  • 1 : 0(FC Lviv - Vorskla)
    01/11/2020 15:00
  • D
  • 1 : 1(Shakhtar Donetsk - Vorskla)
    24/10/2020 11:00
4
11
4
5
2
15:11
17
  • ?
  • Desna - Vorskla
    06/12/2020 15:00
  • D
  • 1 : 1(FC Kolos Kovalivka - Desna)
    29/11/2020 15:00
  • L
  • 0 : 1(Desna - FC Lviv)
    22/11/2020 15:00
  • W
  • 1 : 0(Desna - FC Minaj)
    07/11/2020 17:30
  • D
  • 2 : 2(FC Olexandriya - Desna)
    31/10/2020 15:00
  • W
  • 0 : 2(Olimpik Donetsk - Desna)
    24/10/2020 14:00
5
11
4
4
3
15:13
16
  • ?
  • FC Kolos Kovalivka - FC Olexandriya
    06/12/2020 17:30
  • D
  • 1 : 1(FC Kolos Kovalivka - Desna)
    29/11/2020 15:00
  • L
  • 3 : 0(Vorskla - FC Kolos Kovalivka)
    22/11/2020 17:30
  • W
  • 0 : 2(SC Dnipro-1 - FC Kolos Kovalivka)
    06/11/2020 17:00
  • L
  • 1 : 2(FC Kolos Kovalivka - Olimpik Donetsk)
    31/10/2020 12:00
  • D
  • 2 : 2(FC Kolos Kovalivka - FC Minaj)
    25/10/2020 15:00
6
11
4
4
3
13:15
16
  • ?
  • Mariupol - Dynamo Kyiv
    05/12/2020 17:30
  • W
  • 1 : 3(FC Lviv - Mariupol)
    27/11/2020 17:00
  • D
  • 0 : 0(Rukh Lviv - Mariupol)
    20/11/2020 17:00
  • D
  • 3 : 3(Olimpik Donetsk - Mariupol)
    07/11/2020 12:00
  • L
  • 4 : 1(Shakhtar Donetsk - Mariupol)
    30/10/2020 17:00
  • D
  • 1 : 1(Inhulets Petrove - Mariupol)
    25/10/2020 12:00
7
11
4
3
4
18:15
15
  • ?
  • FC Kolos Kovalivka - FC Olexandriya
    06/12/2020 17:30
  • D
  • 0 : 0(FC Olexandriya - Rukh Lviv)
    28/11/2020 12:00
  • D
  • 1 : 1(Shakhtar Donetsk - FC Olexandriya)
    21/11/2020 15:00
  • W
  • 1 : 0(FC Olexandriya - FC Lviv)
    07/11/2020 15:00
  • D
  • 2 : 2(FC Olexandriya - Desna)
    31/10/2020 15:00
  • L
  • 1 : 0(Dynamo Kyiv - FC Olexandriya)
    24/10/2020 14:00
8
10
3
5
2
18:9
14
  • ?
  • Olimpik Donetsk - Zorya
    21/11/2020 17:30
  • W
  • 0 : 3(FC Minaj - Zorya)
    29/11/2020 12:00
  • D
  • 0 : 0(Zorya - Vorskla)
    08/11/2020 17:30
  • D
  • 1 : 1(Inhulets Petrove - Zorya)
    01/11/2020 17:30
  • W
  • 4 : 0(Zorya - Rukh Lviv)
    25/10/2020 17:30
  • D
  • 1 : 1(Zorya - FC Kolos Kovalivka)
    17/10/2020 16:30
9
10
4
1
5
16:18
13
  • ?
  • Olimpik Donetsk - Zorya
    21/11/2020 17:30
  • L
  • 2 : 1(Inhulets Petrove - Olimpik Donetsk)
    29/11/2020 17:30
  • D
  • 3 : 3(Olimpik Donetsk - Mariupol)
    07/11/2020 12:00
  • W
  • 1 : 2(FC Kolos Kovalivka - Olimpik Donetsk)
    31/10/2020 12:00
  • L
  • 0 : 2(Olimpik Donetsk - Desna)
    24/10/2020 14:00
  • L
  • 0 : 1(Olimpik Donetsk - Vorskla)
    18/10/2020 11:00
10
11
1
7
3
12:16
10
  • ?
  • FC Lviv - Inhulets Petrove
    05/12/2020 12:00
  • W
  • 2 : 1(Inhulets Petrove - Olimpik Donetsk)
    29/11/2020 17:30
  • L
  • 0 : 2(Inhulets Petrove - Dynamo Kyiv)
    21/11/2020 12:00
  • D
  • 2 : 2(Rukh Lviv - Inhulets Petrove)
    08/11/2020 12:00
  • D
  • 1 : 1(Inhulets Petrove - Zorya)
    01/11/2020 17:30
  • D
  • 1 : 1(Inhulets Petrove - Mariupol)
    25/10/2020 12:00
11
10
2
3
5
7:17
9
  • ?
  • FC Lviv - FC Minaj
    15/11/2020 12:00
  • L
  • 0 : 3(FC Minaj - Zorya)
    29/11/2020 12:00
  • W
  • 3 : 2(FC Minaj - SC Dnipro-1)
    22/11/2020 12:00
  • L
  • 1 : 0(Desna - FC Minaj)
    07/11/2020 17:30
  • D
  • 0 : 0(FC Minaj - Rukh Lviv)
    01/11/2020 12:00
  • D
  • 2 : 2(FC Kolos Kovalivka - FC Minaj)
    25/10/2020 15:00
12
11
2
2
7
14:21
8
  • ?
  • Zorya - SC Dnipro-1
    06/12/2020 15:00
  • L
  • 0 : 1(SC Dnipro-1 - Shakhtar Donetsk)
    28/11/2020 17:30
  • L
  • 3 : 2(FC Minaj - SC Dnipro-1)
    22/11/2020 12:00
  • L
  • 0 : 2(SC Dnipro-1 - FC Kolos Kovalivka)
    06/11/2020 17:00
  • L
  • 1 : 2(SC Dnipro-1 - Dynamo Kyiv)
    31/10/2020 17:30
  • W
  • 1 : 3(FC Lviv - SC Dnipro-1)
    24/10/2020 16:30
13
10
2
1
7
6:24
7
  • ?
  • FC Lviv - FC Minaj
    15/11/2020 12:00
  • L
  • 1 : 3(FC Lviv - Mariupol)
    27/11/2020 17:00
  • W
  • 0 : 1(Desna - FC Lviv)
    22/11/2020 15:00
  • L
  • 1 : 0(FC Olexandriya - FC Lviv)
    07/11/2020 15:00
  • W
  • 1 : 0(FC Lviv - Vorskla)
    01/11/2020 15:00
  • L
  • 1 : 3(FC Lviv - SC Dnipro-1)
    24/10/2020 16:30
14
Relegation (Championship)
11
0
6
5
7:19
6
  • ?
  • Olimpik Donetsk - Rukh Lviv
    06/12/2020 12:00
  • D
  • 0 : 0(FC Olexandriya - Rukh Lviv)
    28/11/2020 12:00
  • D
  • 0 : 0(Rukh Lviv - Mariupol)
    20/11/2020 17:00
  • D
  • 2 : 2(Rukh Lviv - Inhulets Petrove)
    08/11/2020 12:00
  • D
  • 0 : 0(FC Minaj - Rukh Lviv)
    01/11/2020 12:00
  • L
  • 4 : 0(Zorya - Rukh Lviv)
    25/10/2020 17:30
#TeamMPWDLGPtsForm
1
Champions League (Group Stage)
6
3
2
1
7:5
11
  • ?
  • Dynamo Kyiv - FC Kolos Kovalivka
    12/12/2020 15:00
  • W
  • 2 : 0(Dynamo Kyiv - Vorskla)
    28/11/2020 15:00
  • L
  • 0 : 3(Dynamo Kyiv - Shakhtar Donetsk)
    08/11/2020 15:00
  • W
  • 1 : 0(Dynamo Kyiv - FC Olexandriya)
    24/10/2020 14:00
  • D
  • 1 : 1(Dynamo Kyiv - Zorya)
    04/10/2020 14:00
  • W
  • 3 : 1(Dynamo Kyiv - FC Lviv)
    19/09/2020 16:30
2
Champions League (Qualification)
6
4
2
0
16:5
14
  • ?
  • Shakhtar Donetsk - FC Minaj
    05/12/2020 15:00
  • D
  • 1 : 1(Shakhtar Donetsk - FC Olexandriya)
    21/11/2020 15:00
  • W
  • 4 : 1(Shakhtar Donetsk - Mariupol)
    30/10/2020 17:00
  • D
  • 1 : 1(Shakhtar Donetsk - Vorskla)
    24/10/2020 11:00
  • W
  • 5 : 1(Shakhtar Donetsk - FC Lviv)
    17/10/2020 14:00
  • W
  • 2 : 0(Shakhtar Donetsk - Olimpik Donetsk)
    27/09/2020 14:00
3
4
3
1
0
10:2
10
  • ?
  • Vorskla - FC Minaj
    12/12/2020 12:00
  • W
  • 3 : 0(Vorskla - FC Kolos Kovalivka)
    22/11/2020 17:30
  • D
  • 0 : 0(Vorskla - Mariupol)
    26/09/2020 14:00
  • W
  • 2 : 0(Vorskla - Inhulets Petrove)
    13/09/2020 16:30
  • W
  • 5 : 2(Vorskla - Rukh Lviv)
    23/08/2020 14:00
4
5
3
1
1
9:5
10
  • ?
  • Desna - Vorskla
    06/12/2020 15:00
  • L
  • 0 : 1(Desna - FC Lviv)
    22/11/2020 15:00
  • W
  • 1 : 0(Desna - FC Minaj)
    07/11/2020 17:30
  • D
  • 2 : 2(Desna - Shakhtar Donetsk)
    04/10/2020 14:00
  • W
  • 3 : 1(Desna - Rukh Lviv)
    27/09/2020 16:30
  • W
  • 3 : 1(Desna - Zorya)
    22/08/2020 14:00
5
6
2
3
1
9:5
9
  • ?
  • FC Kolos Kovalivka - FC Olexandriya
    06/12/2020 17:30
  • D
  • 1 : 1(FC Kolos Kovalivka - Desna)
    29/11/2020 15:00
  • L
  • 1 : 2(FC Kolos Kovalivka - Olimpik Donetsk)
    31/10/2020 12:00
  • D
  • 2 : 2(FC Kolos Kovalivka - FC Minaj)
    25/10/2020 15:00
  • W
  • 1 : 0(FC Kolos Kovalivka - Mariupol)
    04/10/2020 16:30
  • D
  • 0 : 0(FC Kolos Kovalivka - Inhulets Petrove)
    27/09/2020 16:30
6
0
0
0
0
0:0
0
  • ?
  • Mariupol - Dynamo Kyiv
    05/12/2020 17:30
7
7
4
2
1
15:9
14
  • ?
  • FC Olexandriya - Zorya
    13/12/2020 17:30
  • D
  • 0 : 0(FC Olexandriya - Rukh Lviv)
    28/11/2020 12:00
  • W
  • 1 : 0(FC Olexandriya - FC Lviv)
    07/11/2020 15:00
  • D
  • 2 : 2(FC Olexandriya - Desna)
    31/10/2020 15:00
  • W
  • 4 : 3(FC Olexandriya - Inhulets Petrove)
    18/10/2020 14:00
  • W
  • 4 : 1(FC Olexandriya - SC Dnipro-1)
    26/09/2020 16:30
8
5
1
3
1
7:4
6
  • ?
  • Zorya - SC Dnipro-1
    06/12/2020 15:00
  • D
  • 0 : 0(Zorya - Vorskla)
    08/11/2020 17:30
  • W
  • 4 : 0(Zorya - Rukh Lviv)
    25/10/2020 17:30
  • D
  • 1 : 1(Zorya - FC Kolos Kovalivka)
    17/10/2020 16:30
  • D
  • 2 : 2(Zorya - Shakhtar Donetsk)
    20/09/2020 14:00
  • L
  • 0 : 1(Zorya - Mariupol)
    13/09/2020 14:00
9
6
2
1
3
10:12
7
  • ?
  • Olimpik Donetsk - Zorya
    21/11/2020 17:30
  • D
  • 3 : 3(Olimpik Donetsk - Mariupol)
    07/11/2020 12:00
  • L
  • 0 : 2(Olimpik Donetsk - Desna)
    24/10/2020 14:00
  • L
  • 0 : 1(Olimpik Donetsk - Vorskla)
    18/10/2020 11:00
  • W
  • 3 : 2(Olimpik Donetsk - FC Olexandriya)
    04/10/2020 11:00
  • W
  • 3 : 0(Olimpik Donetsk - FC Minaj)
    20/09/2020 11:00
10
7
1
5
1
7:8
8
  • ?
  • Inhulets Petrove - Shakhtar Donetsk
    13/12/2020 12:00
  • W
  • 2 : 1(Inhulets Petrove - Olimpik Donetsk)
    29/11/2020 17:30
  • L
  • 0 : 2(Inhulets Petrove - Dynamo Kyiv)
    21/11/2020 12:00
  • D
  • 1 : 1(Inhulets Petrove - Zorya)
    01/11/2020 17:30
  • D
  • 1 : 1(Inhulets Petrove - Mariupol)
    25/10/2020 12:00
  • D
  • 1 : 1(Inhulets Petrove - FC Minaj)
    03/10/2020 16:30
11
6
2
1
3
4:10
7
  • ?
  • FC Minaj - FC Lviv
    13/02/2021 15:00
  • L
  • 0 : 3(FC Minaj - Zorya)
    29/11/2020 12:00
  • W
  • 3 : 2(FC Minaj - SC Dnipro-1)
    22/11/2020 12:00
  • D
  • 0 : 0(FC Minaj - Rukh Lviv)
    01/11/2020 12:00
  • L
  • 0 : 1(FC Minaj - Mariupol)
    17/10/2020 11:00
  • L
  • 0 : 4(FC Minaj - Dynamo Kyiv)
    26/09/2020 11:00
12
7
1
1
5
7:12
4
  • ?
  • SC Dnipro-1 - Inhulets Petrove
    13/02/2021 15:00
  • L
  • 0 : 1(SC Dnipro-1 - Shakhtar Donetsk)
    28/11/2020 17:30
  • L
  • 0 : 2(SC Dnipro-1 - FC Kolos Kovalivka)
    06/11/2020 17:00
  • L
  • 1 : 2(SC Dnipro-1 - Dynamo Kyiv)
    31/10/2020 17:30
  • W
  • 2 : 0(SC Dnipro-1 - Desna)
    18/10/2020 16:30
  • D
  • 2 : 2(SC Dnipro-1 - Vorskla)
    03/10/2020 11:00
13
4
1
0
3
3:11
3
  • ?
  • FC Lviv - FC Minaj
    15/11/2020 12:00
  • L
  • 1 : 3(FC Lviv - Mariupol)
    27/11/2020 17:00
  • W
  • 1 : 0(FC Lviv - Vorskla)
    01/11/2020 15:00
  • L
  • 1 : 3(FC Lviv - SC Dnipro-1)
    24/10/2020 16:30
  • L
  • 0 : 5(FC Lviv - Zorya)
    27/09/2020 11:00
14
Relegation (Championship)
6
0
4
2
4:7
4
  • ?
  • Rukh Lviv - SC Dnipro-1
    12/12/2020 17:30
  • D
  • 0 : 0(Rukh Lviv - Mariupol)
    20/11/2020 17:00
  • D
  • 2 : 2(Rukh Lviv - Inhulets Petrove)
    08/11/2020 12:00
  • L
  • 0 : 2(Rukh Lviv - Dynamo Kyiv)
    17/10/2020 14:00
  • D
  • 0 : 0(Rukh Lviv - FC Lviv)
    03/10/2020 14:00
  • D
  • 1 : 1(Rukh Lviv - Shakhtar Donetsk)
    23/09/2020 16:00
#TeamMPWDLGPtsForm
1
Champions League (Group Stage)
5
5
0
0
14:2
15
  • ?
  • Mariupol - Dynamo Kyiv
    05/12/2020 17:30
  • W
  • 0 : 2(Inhulets Petrove - Dynamo Kyiv)
    21/11/2020 12:00
  • W
  • 1 : 2(SC Dnipro-1 - Dynamo Kyiv)
    31/10/2020 17:30
  • W
  • 0 : 2(Rukh Lviv - Dynamo Kyiv)
    17/10/2020 14:00
  • W
  • 0 : 4(FC Minaj - Dynamo Kyiv)
    26/09/2020 11:00
  • W
  • 1 : 4(Olimpik Donetsk - Dynamo Kyiv)
    21/08/2020 14:00
2
Champions League (Qualification)
5
2
3
0
9:5
9
  • ?
  • Inhulets Petrove - Shakhtar Donetsk
    13/12/2020 12:00
  • W
  • 0 : 1(SC Dnipro-1 - Shakhtar Donetsk)
    28/11/2020 17:30
  • W
  • 0 : 3(Dynamo Kyiv - Shakhtar Donetsk)
    08/11/2020 15:00
  • D
  • 2 : 2(Desna - Shakhtar Donetsk)
    04/10/2020 14:00
  • D
  • 1 : 1(Rukh Lviv - Shakhtar Donetsk)
    23/09/2020 16:00
  • D
  • 2 : 2(Zorya - Shakhtar Donetsk)
    20/09/2020 14:00
3
7
2
3
2
6:6
9
  • ?
  • Desna - Vorskla
    06/12/2020 15:00
  • L
  • 2 : 0(Dynamo Kyiv - Vorskla)
    28/11/2020 15:00
  • D
  • 0 : 0(Zorya - Vorskla)
    08/11/2020 17:30
  • L
  • 1 : 0(FC Lviv - Vorskla)
    01/11/2020 15:00
  • D
  • 1 : 1(Shakhtar Donetsk - Vorskla)
    24/10/2020 11:00
  • W
  • 0 : 1(Olimpik Donetsk - Vorskla)
    18/10/2020 11:00
4
6
1
4
1
6:6
7
  • ?
  • Zorya - Desna
    13/02/2021 15:00
  • D
  • 1 : 1(FC Kolos Kovalivka - Desna)
    29/11/2020 15:00
  • D
  • 2 : 2(FC Olexandriya - Desna)
    31/10/2020 15:00
  • W
  • 0 : 2(Olimpik Donetsk - Desna)
    24/10/2020 14:00
  • L
  • 2 : 0(SC Dnipro-1 - Desna)
    18/10/2020 16:30
  • D
  • 1 : 1(Inhulets Petrove - Desna)
    19/09/2020 14:00
5
5
2
1
2
6:8
7
  • ?
  • Dynamo Kyiv - FC Kolos Kovalivka
    12/12/2020 15:00
  • L
  • 3 : 0(Vorskla - FC Kolos Kovalivka)
    22/11/2020 17:30
  • W
  • 0 : 2(SC Dnipro-1 - FC Kolos Kovalivka)
    06/11/2020 17:00
  • D
  • 1 : 1(Zorya - FC Kolos Kovalivka)
    17/10/2020 16:30
  • W
  • 1 : 2(Rukh Lviv - FC Kolos Kovalivka)
    20/09/2020 16:30
  • L
  • 3 : 1(Shakhtar Donetsk - FC Kolos Kovalivka)
    21/08/2020 16:00
6
11
4
4
3
13:15
16
  • ?
  • Desna - Mariupol
    13/12/2020 15:00
  • W
  • 1 : 3(FC Lviv - Mariupol)
    27/11/2020 17:00
  • D
  • 0 : 0(Rukh Lviv - Mariupol)
    20/11/2020 17:00
  • D
  • 3 : 3(Olimpik Donetsk - Mariupol)
    07/11/2020 12:00
  • L
  • 4 : 1(Shakhtar Donetsk - Mariupol)
    30/10/2020 17:00
  • D
  • 1 : 1(Inhulets Petrove - Mariupol)
    25/10/2020 12:00
7
4
0
1
3
3:6
1
  • ?
  • FC Kolos Kovalivka - FC Olexandriya
    06/12/2020 17:30
  • D
  • 1 : 1(Shakhtar Donetsk - FC Olexandriya)
    21/11/2020 15:00
  • L
  • 1 : 0(Dynamo Kyiv - FC Olexandriya)
    24/10/2020 14:00
  • L
  • 3 : 2(Olimpik Donetsk - FC Olexandriya)
    04/10/2020 11:00
  • L
  • 1 : 0(FC Minaj - FC Olexandriya)
    13/09/2020 11:00
8
5
2
2
1
11:5
8
  • ?
  • Olimpik Donetsk - Zorya
    21/11/2020 17:30
  • W
  • 0 : 3(FC Minaj - Zorya)
    29/11/2020 12:00
  • D
  • 1 : 1(Inhulets Petrove - Zorya)
    01/11/2020 17:30
  • D
  • 1 : 1(Dynamo Kyiv - Zorya)
    04/10/2020 14:00
  • W
  • 0 : 5(FC Lviv - Zorya)
    27/09/2020 11:00
  • L
  • 3 : 1(Desna - Zorya)
    22/08/2020 14:00
9
4
2
0
2
6:6
6
  • ?
  • Dynamo Kyiv - Olimpik Donetsk
    13/02/2021 15:00
  • L
  • 2 : 1(Inhulets Petrove - Olimpik Donetsk)
    29/11/2020 17:30
  • W
  • 1 : 2(FC Kolos Kovalivka - Olimpik Donetsk)
    31/10/2020 12:00
  • L
  • 2 : 0(Shakhtar Donetsk - Olimpik Donetsk)
    27/09/2020 14:00
  • W
  • 1 : 3(SC Dnipro-1 - Olimpik Donetsk)
    12/09/2020 11:00
10
4
0
2
2
5:8
2
  • ?
  • FC Lviv - Inhulets Petrove
    05/12/2020 12:00
  • D
  • 2 : 2(Rukh Lviv - Inhulets Petrove)
    08/11/2020 12:00
  • L
  • 4 : 3(FC Olexandriya - Inhulets Petrove)
    18/10/2020 14:00
  • D
  • 0 : 0(FC Kolos Kovalivka - Inhulets Petrove)
    27/09/2020 16:30
  • L
  • 2 : 0(Vorskla - Inhulets Petrove)
    13/09/2020 16:30
11
4
0
2
2
3:7
2
  • ?
  • FC Lviv - FC Minaj
    15/11/2020 12:00
  • L
  • 1 : 0(Desna - FC Minaj)
    07/11/2020 17:30
  • D
  • 2 : 2(FC Kolos Kovalivka - FC Minaj)
    25/10/2020 15:00
  • D
  • 1 : 1(Inhulets Petrove - FC Minaj)
    03/10/2020 16:30
  • L
  • 3 : 0(Olimpik Donetsk - FC Minaj)
    20/09/2020 11:00
12
4
1
1
2
7:9
4
  • ?
  • Zorya - SC Dnipro-1
    06/12/2020 15:00
  • L
  • 3 : 2(FC Minaj - SC Dnipro-1)
    22/11/2020 12:00
  • W
  • 1 : 3(FC Lviv - SC Dnipro-1)
    24/10/2020 16:30
  • L
  • 4 : 1(FC Olexandriya - SC Dnipro-1)
    26/09/2020 16:30
  • D
  • 1 : 1(Inhulets Petrove - SC Dnipro-1)
    23/08/2020 11:00
13
6
1
1
4
3:13
4
  • ?
  • Olimpik Donetsk - FC Lviv
    11/12/2020 17:00
  • W
  • 0 : 1(Desna - FC Lviv)
    22/11/2020 15:00
  • L
  • 1 : 0(FC Olexandriya - FC Lviv)
    07/11/2020 15:00
  • L
  • 5 : 1(Shakhtar Donetsk - FC Lviv)
    17/10/2020 14:00
  • D
  • 0 : 0(Rukh Lviv - FC Lviv)
    03/10/2020 14:00
  • L
  • 3 : 1(Dynamo Kyiv - FC Lviv)
    19/09/2020 16:30
14
Relegation (Championship)
5
0
2
3
3:12
2
  • ?
  • Olimpik Donetsk - Rukh Lviv
    06/12/2020 12:00
  • D
  • 0 : 0(FC Olexandriya - Rukh Lviv)
    28/11/2020 12:00
  • D
  • 0 : 0(FC Minaj - Rukh Lviv)
    01/11/2020 12:00
  • L
  • 4 : 0(Zorya - Rukh Lviv)
    25/10/2020 17:30
  • L
  • 3 : 1(Desna - Rukh Lviv)
    27/09/2020 16:30
  • L
  • 5 : 2(Vorskla - Rukh Lviv)
    23/08/2020 14:00