Erste Liga: 2. Liga - 2019/2020

FC Wacker Innsbruck24SK Austria Klagenfurt

Finished

1
X
2
background of football game timelineHomeGuestGoal11''
goalMarkus Wallner
Goal51''
goalMurat Satin
Player substitution52''
inFelix Koechl
inRobert Martic
Player substitution64''
inThomas Kofler
inAlexander Joppich
Yellow card73''
yellow cardKarim Conte
Goal3''
goalStefan Meusburger
Yellow card21''
yellow cardKosmas Gezos
Goal32''
goalKosmas Gezos
Yellow card50''
yellow cardIvan Saravanja
Player substitution54''
inMaximiliano Moreira
inPatrick Greil
Player substitution72''
inPetar Zubak
inOliver Markoutz
Goal77''
goalMarkus Rusek
Goal83''
goalPetar Zubak
Player substitution85''
inThomas Blomeyer
inIvan Saravanja

TV Channels:

Official Streams:

Summary
3'
goalStefan Meusburger
goalMarkus Wallner
11'
21'
yellow cardKosmas Gezos
32'
goalKosmas Gezos
Second half
50'
yellow cardIvan Saravanja
goalMurat Satin
51'
inFelix Koechl
outRobert Martic
52'
54'
inMaximiliano Moreira
outPatrick Greil
inThomas Kofler
outAlexander Joppich
64'
72'
inPetar Zubak
outOliver Markoutz
yellow cardKarim Conte
73'
77'
goalMarkus Rusek
83'
goalPetar Zubak
85'
inThomas Blomeyer
outIvan Saravanja
85'

SK Austria Klagenfurt make a substitution. Ivan Saravanja runs off the field and in comes Thomas Blomeyer

83'

G O O O A A L - Petar Zubak scores in the penalty shoot-out.

77'

G O O O A A L - Markus Rusek scores in the penalty shoot-out.

73'

Karim Conte is shown a yellow card by the referee

72'

SK Austria Klagenfurt make a substitution. Oliver Markoutz runs off the field and in comes Petar Zubak

64'

FC Wacker Innsbruck make a substitution. Alexander Joppich runs off the field and in comes Thomas Kofler

54'

SK Austria Klagenfurt make a substitution. Patrick Greil runs off the field and in comes Maximiliano Moreira

52'

FC Wacker Innsbruck make a substitution. Robert Martic runs off the field and in comes Felix Koechl

51'

G O O O A A L - Murat Satin scores in the penalty shoot-out.

50'

Ivan Saravanja is shown a yellow card by the referee

32'

G O O O A A L - Kosmas Gezos scores in the penalty shoot-out.

21'

Kosmas Gezos is shown a yellow card by the referee

11'

G O O O A A L - Markus Wallner scores in the penalty shoot-out.

3'

G O O O A A A L - disaster for Stefan Meusburger as he scores an own goal!

Goalkeeper
1Lukas WedlZan Pelko28
Starting Lineups
16Alexander Joppichout64'Florian Jaritz7
5Felix Bacheryellow card50'out85'Ivan Saravanja63
18Stefan Meusburgergoal3'yellow card21'goal32'Kosmas Gezos20
14Lukas HupfaufFlorian Freissegger27
6Robert Marticout52'Okan Aydin11
8Karim Conteyellow card73'goal77'Markus Rusek18
20Murat Satingoal51'Philipp Huetter32
11Markus Wallnergoal11'out54'Patrick Greil4
24Atsushi Zaizenout72'Oliver Markoutz16
10Alexander GruendlerDarijo Pecirep9
Substitutes
19Thomas Koflerin64'Julian von Haacke19
13Alexander EckmayrSandro Zakany10
4Sefik Abaliin85'Thomas Blomeyer5
21Sandro GavricPolydoros Gezos22
32Vasil Kusejin72'goal83'Petar Zubak17
2Felix Koechlin52'in54'Maximiliano Moreira6
7Ertugrul YildirimRico Sygo1
#TeamMPWDLGPtsForm
1
Champions League (Promotion)
14
9
5
0
32:15
32
  • ?
  • SK Austria Klagenfurt - Austria Wien (A)
    22/11/2019 18:10
  • W
  • 2 : 4(FC Wacker Innsbruck - SK Austria Klagenfurt)
    08/11/2019 19:15
  • D
  • 1 : 1(SK Austria Klagenfurt - Amstetten)
    01/11/2019 18:10
  • W
  • 0 : 2(Floridsdorfer AC - SK Austria Klagenfurt)
    27/10/2019 09:30
  • W
  • 2 : 0(SK Austria Klagenfurt - SV Horn)
    18/10/2019 17:10
  • W
  • 0 : 2(FC Juniors OOe - SK Austria Klagenfurt)
    04/10/2019 16:30
2
14
10
2
2
27:16
32
  • ?
  • Ried - Dornbirn
    24/11/2019 09:30
  • W
  • 1 : 2(Floridsdorfer AC - Ried)
    08/11/2019 18:10
  • W
  • 3 : 1(Ried - SV Horn)
    01/11/2019 18:10
  • W
  • 2 : 3(FC Wacker Innsbruck - Ried)
    25/10/2019 17:10
  • W
  • 0 : 1(FC Liefering - Ried)
    19/10/2019 12:30
  • W
  • 1 : 0(Ried - Vorwaerts Steyr)
    04/10/2019 17:10
3
14
6
4
4
22:16
22
  • ?
  • Kapfenberger SV - Vorwaerts Steyr
    22/11/2019 18:10
  • W
  • 1 : 3(FC Liefering - Vorwaerts Steyr)
    09/11/2019 13:30
  • D
  • 2 : 2(Vorwaerts Steyr - Grazer AK)
    01/11/2019 18:10
  • D
  • 1 : 1(SV Lafnitz - Vorwaerts Steyr)
    25/10/2019 17:10
  • W
  • 3 : 1(Vorwaerts Steyr - Austria Lustenau)
    18/10/2019 17:10
  • L
  • 1 : 0(Ried - Vorwaerts Steyr)
    04/10/2019 17:10
4
14
5
6
3
26:17
21
  • ?
  • Ried - Dornbirn
    24/11/2019 09:30
  • D
  • 2 : 2(Dornbirn - BW Linz)
    09/11/2019 13:30
  • W
  • 0 : 1(Austria Wien (A) - Dornbirn)
    02/11/2019 13:30
  • D
  • 1 : 1(SV Horn - Dornbirn)
    26/10/2019 15:00
  • D
  • 2 : 2(Dornbirn - FC Juniors OOe)
    19/10/2019 14:00
  • D
  • 1 : 1(SV Lafnitz - Dornbirn)
    05/10/2019 17:00
5
14
5
6
3
22:16
21
  • ?
  • Austria Lustenau - SV Lafnitz
    23/11/2019 13:30
  • D
  • 1 : 1(SV Lafnitz - Grazer AK)
    10/11/2019 09:30
  • W
  • 1 : 5(BW Linz - SV Lafnitz)
    01/11/2019 18:10
  • D
  • 1 : 1(SV Lafnitz - Vorwaerts Steyr)
    25/10/2019 17:10
  • D
  • 1 : 1(Amstetten - SV Lafnitz)
    18/10/2019 17:10
  • D
  • 1 : 1(SV Lafnitz - Dornbirn)
    05/10/2019 17:00
6
14
6
2
6
28:28
20
  • ?
  • FC Juniors OOe - Floridsdorfer AC
    23/11/2019 13:30
  • W
  • 1 : 3(SV Horn - FC Juniors OOe)
    08/11/2019 18:10
  • W
  • 0 : 4(FC Liefering - FC Juniors OOe)
    01/11/2019 18:10
  • L
  • 2 : 4(FC Juniors OOe - Austria Wien (A))
    26/10/2019 12:30
  • D
  • 2 : 2(Dornbirn - FC Juniors OOe)
    19/10/2019 14:00
  • L
  • 0 : 2(FC Juniors OOe - SK Austria Klagenfurt)
    04/10/2019 16:30
7
14
6
2
6
30:32
20
  • ?
  • Austria Lustenau - SV Lafnitz
    23/11/2019 13:30
  • L
  • 2 : 0(Amstetten - Austria Lustenau)
    08/11/2019 18:10
  • L
  • 2 : 3(Austria Lustenau - FC Wacker Innsbruck)
    03/11/2019 09:30
  • W
  • 3 : 2(Austria Lustenau - Kapfenberger SV)
    25/10/2019 17:10
  • L
  • 3 : 1(Vorwaerts Steyr - Austria Lustenau)
    18/10/2019 17:10
  • W
  • 3 : 2(Austria Lustenau - FC Liefering)
    06/10/2019 08:30
8
14
5
4
5
22:24
19
  • ?
  • Grazer AK - Amstetten
    22/11/2019 18:10
  • W
  • 2 : 0(Amstetten - Austria Lustenau)
    08/11/2019 18:10
  • D
  • 1 : 1(SK Austria Klagenfurt - Amstetten)
    01/11/2019 18:10
  • D
  • 2 : 2(Amstetten - BW Linz)
    25/10/2019 17:10
  • D
  • 1 : 1(Amstetten - SV Lafnitz)
    18/10/2019 17:10
  • W
  • 0 : 2(Floridsdorfer AC - Amstetten)
    04/10/2019 17:10
9
14
6
1
7
19:24
19
  • ?
  • SV Horn - FC Wacker Innsbruck
    22/11/2019 18:10
  • L
  • 2 : 4(FC Wacker Innsbruck - SK Austria Klagenfurt)
    08/11/2019 19:15
  • W
  • 2 : 3(Austria Lustenau - FC Wacker Innsbruck)
    03/11/2019 09:30
  • L
  • 2 : 3(FC Wacker Innsbruck - Ried)
    25/10/2019 17:10
  • W
  • 1 : 2(Austria Wien (A) - FC Wacker Innsbruck)
    18/10/2019 17:10
  • L
  • 1 : 2(FC Wacker Innsbruck - Kapfenberger SV)
    04/10/2019 17:10
10
14
5
3
6
27:28
18
  • ?
  • BW Linz - FC Liefering
    22/11/2019 18:10
  • D
  • 2 : 2(Dornbirn - BW Linz)
    09/11/2019 13:30
  • L
  • 1 : 5(BW Linz - SV Lafnitz)
    01/11/2019 18:10
  • D
  • 2 : 2(Amstetten - BW Linz)
    25/10/2019 17:10
  • L
  • 2 : 3(BW Linz - Floridsdorfer AC)
    18/10/2019 17:10
  • W
  • 2 : 4(SV Horn - BW Linz)
    04/10/2019 17:10
11
14
4
4
6
16:20
16
  • ?
  • Grazer AK - Amstetten
    22/11/2019 18:10
  • D
  • 1 : 1(SV Lafnitz - Grazer AK)
    10/11/2019 09:30
  • D
  • 2 : 2(Vorwaerts Steyr - Grazer AK)
    01/11/2019 18:10
  • D
  • 1 : 1(Grazer AK - FC Liefering)
    25/10/2019 17:10
  • L
  • 2 : 0(Kapfenberger SV - Grazer AK)
    20/10/2019 08:30
  • L
  • 2 : 3(Grazer AK - Austria Wien (A))
    05/10/2019 12:30
12
14
4
3
7
29:32
15
  • ?
  • SV Horn - FC Wacker Innsbruck
    22/11/2019 18:10
  • L
  • 1 : 3(SV Horn - FC Juniors OOe)
    08/11/2019 18:10
  • L
  • 3 : 1(Ried - SV Horn)
    01/11/2019 18:10
  • D
  • 1 : 1(SV Horn - Dornbirn)
    26/10/2019 15:00
  • L
  • 2 : 0(SK Austria Klagenfurt - SV Horn)
    18/10/2019 17:10
  • L
  • 2 : 4(SV Horn - BW Linz)
    04/10/2019 17:10
13
14
4
3
7
15:22
15
  • ?
  • FC Juniors OOe - Floridsdorfer AC
    23/11/2019 13:30
  • L
  • 1 : 2(Floridsdorfer AC - Ried)
    08/11/2019 18:10
  • L
  • 2 : 1(Kapfenberger SV - Floridsdorfer AC)
    01/11/2019 18:10
  • L
  • 0 : 2(Floridsdorfer AC - SK Austria Klagenfurt)
    27/10/2019 09:30
  • W
  • 2 : 3(BW Linz - Floridsdorfer AC)
    18/10/2019 17:10
  • L
  • 0 : 2(Floridsdorfer AC - Amstetten)
    04/10/2019 17:10
14
Relegation (Championship)
14
4
2
8
25:28
14
  • ?
  • SK Austria Klagenfurt - Austria Wien (A)
    22/11/2019 18:10
  • W
  • 4 : 1(Austria Wien (A) - Kapfenberger SV)
    08/11/2019 18:10
  • L
  • 0 : 1(Austria Wien (A) - Dornbirn)
    02/11/2019 13:30
  • W
  • 2 : 4(FC Juniors OOe - Austria Wien (A))
    26/10/2019 12:30
  • L
  • 1 : 2(Austria Wien (A) - FC Wacker Innsbruck)
    18/10/2019 17:10
  • W
  • 2 : 3(Grazer AK - Austria Wien (A))
    05/10/2019 12:30
15
Relegation (Championship)
14
3
5
6
21:28
14
  • ?
  • BW Linz - FC Liefering
    22/11/2019 18:10
  • L
  • 1 : 3(FC Liefering - Vorwaerts Steyr)
    09/11/2019 13:30
  • L
  • 0 : 4(FC Liefering - FC Juniors OOe)
    01/11/2019 18:10
  • D
  • 1 : 1(Grazer AK - FC Liefering)
    25/10/2019 17:10
  • L
  • 0 : 1(FC Liefering - Ried)
    19/10/2019 12:30
  • L
  • 3 : 2(Austria Lustenau - FC Liefering)
    06/10/2019 08:30
16
Relegation (Championship)
14
3
2
9
17:32
11
  • ?
  • Kapfenberger SV - Vorwaerts Steyr
    22/11/2019 18:10
  • L
  • 4 : 1(Austria Wien (A) - Kapfenberger SV)
    08/11/2019 18:10
  • W
  • 2 : 1(Kapfenberger SV - Floridsdorfer AC)
    01/11/2019 18:10
  • L
  • 3 : 2(Austria Lustenau - Kapfenberger SV)
    25/10/2019 17:10
  • W
  • 2 : 0(Kapfenberger SV - Grazer AK)
    20/10/2019 08:30
  • W
  • 1 : 2(FC Wacker Innsbruck - Kapfenberger SV)
    04/10/2019 17:10
#TeamMPWDLGPtsForm
1
Champions League (Promotion)
6
2
4
0
14:10
10
  • ?
  • SK Austria Klagenfurt - Austria Wien (A)
    22/11/2019 18:10
  • D
  • 1 : 1(SK Austria Klagenfurt - Amstetten)
    01/11/2019 18:10
  • W
  • 2 : 0(SK Austria Klagenfurt - SV Horn)
    18/10/2019 17:10
  • D
  • 1 : 1(SK Austria Klagenfurt - Vorwaerts Steyr)
    29/09/2019 08:30
  • D
  • 3 : 3(SK Austria Klagenfurt - Austria Lustenau)
    13/09/2019 17:10
  • W
  • 3 : 1(SK Austria Klagenfurt - BW Linz)
    25/08/2019 08:30
2
6
4
0
2
13:8
12
  • ?
  • Ried - Dornbirn
    24/11/2019 09:30
  • W
  • 3 : 1(Ried - SV Horn)
    01/11/2019 18:10
  • W
  • 1 : 0(Ried - Vorwaerts Steyr)
    04/10/2019 17:10
  • W
  • 3 : 1(Ried - FC Juniors OOe)
    20/09/2019 17:10
  • L
  • 1 : 2(Ried - Grazer AK)
    23/08/2019 17:10
  • W
  • 4 : 1(Ried - Amstetten)
    11/08/2019 08:30
3
7
4
2
1
11:6
14
  • ?
  • Vorwaerts Steyr - Kapfenberger SV
    30/11/2019 13:00
  • D
  • 2 : 2(Vorwaerts Steyr - Grazer AK)
    01/11/2019 18:10
  • W
  • 3 : 1(Vorwaerts Steyr - Austria Lustenau)
    18/10/2019 17:10
  • D
  • 0 : 0(Vorwaerts Steyr - Austria Wien (A))
    22/09/2019 08:30
  • W
  • 3 : 2(Vorwaerts Steyr - Dornbirn)
    31/08/2019 12:30
  • W
  • 1 : 0(Vorwaerts Steyr - Floridsdorfer AC)
    16/08/2019 17:10
4
7
2
4
1
16:11
10
  • ?
  • Dornbirn - Ried
    30/11/2019 13:30
  • D
  • 2 : 2(Dornbirn - BW Linz)
    09/11/2019 13:30
  • D
  • 2 : 2(Dornbirn - FC Juniors OOe)
    19/10/2019 14:00
  • W
  • 3 : 1(Dornbirn - Grazer AK)
    28/09/2019 12:30
  • D
  • 2 : 2(Dornbirn - FC Liefering)
    14/09/2019 14:00
  • W
  • 6 : 1(Dornbirn - Kapfenberger SV)
    24/08/2019 16:00
5
8
1
4
3
7:10
7
  • ?
  • SV Lafnitz - Austria Lustenau
    29/11/2019 18:10
  • D
  • 1 : 1(SV Lafnitz - Grazer AK)
    10/11/2019 09:30
  • D
  • 1 : 1(SV Lafnitz - Vorwaerts Steyr)
    25/10/2019 17:10
  • D
  • 1 : 1(SV Lafnitz - Dornbirn)
    05/10/2019 17:00
  • L
  • 2 : 3(SV Lafnitz - SV Horn)
    20/09/2019 17:10
  • L
  • 0 : 3(SV Lafnitz - SK Austria Klagenfurt)
    30/08/2019 17:10
6
6
3
0
3
14:17
9
  • ?
  • FC Juniors OOe - Floridsdorfer AC
    23/11/2019 13:30
  • L
  • 2 : 4(FC Juniors OOe - Austria Wien (A))
    26/10/2019 12:30
  • L
  • 0 : 2(FC Juniors OOe - SK Austria Klagenfurt)
    04/10/2019 16:30
  • L
  • 0 : 5(FC Juniors OOe - BW Linz)
    15/09/2019 08:30
  • W
  • 8 : 5(FC Juniors OOe - Austria Lustenau)
    23/08/2019 17:10
  • W
  • 1 : 0(FC Juniors OOe - Kapfenberger SV)
    09/08/2019 17:10
7
7
3
1
3
12:13
10
  • ?
  • Austria Lustenau - SV Lafnitz
    23/11/2019 13:30
  • L
  • 2 : 3(Austria Lustenau - FC Wacker Innsbruck)
    03/11/2019 09:30
  • W
  • 3 : 2(Austria Lustenau - Kapfenberger SV)
    25/10/2019 17:10
  • W
  • 3 : 2(Austria Lustenau - FC Liefering)
    06/10/2019 08:30
  • W
  • 2 : 1(Austria Lustenau - BW Linz)
    20/09/2019 17:10
  • L
  • 1 : 2(Austria Lustenau - Floridsdorfer AC)
    01/09/2019 08:30
8
8
3
2
3
13:14
11
  • ?
  • Amstetten - Grazer AK
    29/11/2019 18:10
  • W
  • 2 : 0(Amstetten - Austria Lustenau)
    08/11/2019 18:10
  • D
  • 2 : 2(Amstetten - BW Linz)
    25/10/2019 17:10
  • D
  • 1 : 1(Amstetten - SV Lafnitz)
    18/10/2019 17:10
  • L
  • 1 : 2(Amstetten - FC Juniors OOe)
    27/09/2019 17:10
  • W
  • 2 : 1(Amstetten - Vorwaerts Steyr)
    13/09/2019 16:30
9
8
4
0
4
12:14
12
  • ?
  • FC Wacker Innsbruck - SV Horn
    29/11/2019 18:10
  • L
  • 2 : 4(FC Wacker Innsbruck - SK Austria Klagenfurt)
    08/11/2019 19:15
  • L
  • 2 : 3(FC Wacker Innsbruck - Ried)
    25/10/2019 17:10
  • L
  • 1 : 2(FC Wacker Innsbruck - Kapfenberger SV)
    04/10/2019 17:10
  • L
  • 0 : 3(FC Wacker Innsbruck - SV Lafnitz)
    28/09/2019 12:30
  • W
  • 2 : 0(FC Wacker Innsbruck - Grazer AK)
    14/09/2019 12:30
10
6
2
1
3
11:15
7
  • ?
  • BW Linz - FC Liefering
    22/11/2019 18:10
  • L
  • 1 : 5(BW Linz - SV Lafnitz)
    01/11/2019 18:10
  • L
  • 2 : 3(BW Linz - Floridsdorfer AC)
    18/10/2019 17:10
  • L
  • 2 : 3(BW Linz - Ried)
    29/09/2019 08:30
  • W
  • 1 : 0(BW Linz - FC Wacker Innsbruck)
    30/08/2019 17:10
  • W
  • 4 : 3(BW Linz - Austria Wien (A))
    16/08/2019 17:10
11
6
2
2
2
8:7
8
  • ?
  • Grazer AK - Amstetten
    22/11/2019 18:10
  • D
  • 1 : 1(Grazer AK - FC Liefering)
    25/10/2019 17:10
  • L
  • 2 : 3(Grazer AK - Austria Wien (A))
    05/10/2019 12:30
  • L
  • 1 : 2(Grazer AK - SK Austria Klagenfurt)
    20/09/2019 17:10
  • W
  • 2 : 1(Grazer AK - FC Juniors OOe)
    30/08/2019 17:10
  • D
  • 0 : 0(Grazer AK - SV Horn)
    09/08/2019 17:10
12
7
1
2
4
14:19
5
  • ?
  • SV Horn - FC Wacker Innsbruck
    22/11/2019 18:10
  • L
  • 1 : 3(SV Horn - FC Juniors OOe)
    08/11/2019 18:10
  • D
  • 1 : 1(SV Horn - Dornbirn)
    26/10/2019 15:00
  • L
  • 2 : 4(SV Horn - BW Linz)
    04/10/2019 17:10
  • L
  • 2 : 4(SV Horn - Austria Lustenau)
    27/09/2019 17:10
  • W
  • 5 : 1(SV Horn - Kapfenberger SV)
    13/09/2019 17:10
13
8
2
2
4
6:10
8
  • ?
  • Floridsdorfer AC - FC Juniors OOe
    29/11/2019 18:10
  • L
  • 1 : 2(Floridsdorfer AC - Ried)
    08/11/2019 18:10
  • L
  • 0 : 2(Floridsdorfer AC - SK Austria Klagenfurt)
    27/10/2019 09:30
  • L
  • 0 : 2(Floridsdorfer AC - Amstetten)
    04/10/2019 17:10
  • L
  • 0 : 3(Floridsdorfer AC - Dornbirn)
    21/09/2019 18:00
  • D
  • 1 : 1(Floridsdorfer AC - SV Lafnitz)
    13/09/2019 17:10
14
Relegation (Championship)
8
2
1
5
12:15
7
  • ?
  • Austria Wien (A) - SK Austria Klagenfurt
    29/11/2019 18:10
  • W
  • 4 : 1(Austria Wien (A) - Kapfenberger SV)
    08/11/2019 18:10
  • L
  • 0 : 1(Austria Wien (A) - Dornbirn)
    02/11/2019 13:30
  • L
  • 1 : 2(Austria Wien (A) - FC Wacker Innsbruck)
    18/10/2019 17:10
  • W
  • 4 : 1(Austria Wien (A) - Floridsdorfer AC)
    27/09/2019 17:10
  • D
  • 0 : 0(Austria Wien (A) - Ried)
    13/09/2019 17:10
15
Relegation (Championship)
7
2
1
4
10:16
7
  • ?
  • FC Liefering - BW Linz
    01/12/2019 09:30
  • L
  • 1 : 3(FC Liefering - Vorwaerts Steyr)
    09/11/2019 13:30
  • L
  • 0 : 4(FC Liefering - FC Juniors OOe)
    01/11/2019 18:10
  • L
  • 0 : 1(FC Liefering - Ried)
    19/10/2019 12:30
  • D
  • 2 : 2(FC Liefering - FC Wacker Innsbruck)
    21/09/2019 12:30
  • W
  • 2 : 1(FC Liefering - Austria Wien (A))
    30/08/2019 17:10
16
Relegation (Championship)
7
2
1
4
9:11
7
  • ?
  • Kapfenberger SV - Vorwaerts Steyr
    22/11/2019 18:10
  • W
  • 2 : 1(Kapfenberger SV - Floridsdorfer AC)
    01/11/2019 18:10
  • W
  • 2 : 0(Kapfenberger SV - Grazer AK)
    20/10/2019 08:30
  • L
  • 0 : 2(Kapfenberger SV - FC Liefering)
    27/09/2019 17:10
  • D
  • 1 : 1(Kapfenberger SV - Amstetten)
    20/09/2019 17:10
  • L
  • 2 : 3(Kapfenberger SV - Ried)
    30/08/2019 17:10
#TeamMPWDLGPtsForm
1
Champions League (Promotion)
8
7
1
0
18:5
22
  • ?
  • Austria Wien (A) - SK Austria Klagenfurt
    29/11/2019 18:10
  • W
  • 2 : 4(FC Wacker Innsbruck - SK Austria Klagenfurt)
    08/11/2019 19:15
  • W
  • 0 : 2(Floridsdorfer AC - SK Austria Klagenfurt)
    27/10/2019 09:30
  • W
  • 0 : 2(FC Juniors OOe - SK Austria Klagenfurt)
    04/10/2019 16:30
  • W
  • 1 : 2(Grazer AK - SK Austria Klagenfurt)
    20/09/2019 17:10
  • W
  • 0 : 3(SV Lafnitz - SK Austria Klagenfurt)
    30/08/2019 17:10
2
8
6
2
0
14:8
20
  • ?
  • Dornbirn - Ried
    30/11/2019 13:30
  • W
  • 1 : 2(Floridsdorfer AC - Ried)
    08/11/2019 18:10
  • W
  • 2 : 3(FC Wacker Innsbruck - Ried)
    25/10/2019 17:10
  • W
  • 0 : 1(FC Liefering - Ried)
    19/10/2019 12:30
  • W
  • 2 : 3(BW Linz - Ried)
    29/09/2019 08:30
  • D
  • 0 : 0(Austria Wien (A) - Ried)
    13/09/2019 17:10
3
7
2
2
3
11:10
8
  • ?
  • Kapfenberger SV - Vorwaerts Steyr
    22/11/2019 18:10
  • W
  • 1 : 3(FC Liefering - Vorwaerts Steyr)
    09/11/2019 13:30
  • D
  • 1 : 1(SV Lafnitz - Vorwaerts Steyr)
    25/10/2019 17:10
  • L
  • 1 : 0(Ried - Vorwaerts Steyr)
    04/10/2019 17:10
  • D
  • 1 : 1(SK Austria Klagenfurt - Vorwaerts Steyr)
    29/09/2019 08:30
  • L
  • 2 : 1(Amstetten - Vorwaerts Steyr)
    13/09/2019 16:30
4
7
3
2
2
10:6
11
  • ?
  • Ried - Dornbirn
    24/11/2019 09:30
  • W
  • 0 : 1(Austria Wien (A) - Dornbirn)
    02/11/2019 13:30
  • D
  • 1 : 1(SV Horn - Dornbirn)
    26/10/2019 15:00
  • D
  • 1 : 1(SV Lafnitz - Dornbirn)
    05/10/2019 17:00
  • W
  • 0 : 3(Floridsdorfer AC - Dornbirn)
    21/09/2019 18:00
  • L
  • 3 : 2(Vorwaerts Steyr - Dornbirn)
    31/08/2019 12:30
5
6
4
2
0
15:6
14
  • ?
  • Austria Lustenau - SV Lafnitz
    23/11/2019 13:30
  • W
  • 1 : 5(BW Linz - SV Lafnitz)
    01/11/2019 18:10
  • D
  • 1 : 1(Amstetten - SV Lafnitz)
    18/10/2019 17:10
  • W
  • 0 : 3(FC Wacker Innsbruck - SV Lafnitz)
    28/09/2019 12:30
  • D
  • 1 : 1(Floridsdorfer AC - SV Lafnitz)
    13/09/2019 17:10
  • W
  • 2 : 3(Austria Wien (A) - SV Lafnitz)
    23/08/2019 17:10
6
8
3
2
3
14:11
11
  • ?
  • Floridsdorfer AC - FC Juniors OOe
    29/11/2019 18:10
  • W
  • 1 : 3(SV Horn - FC Juniors OOe)
    08/11/2019 18:10
  • W
  • 0 : 4(FC Liefering - FC Juniors OOe)
    01/11/2019 18:10
  • D
  • 2 : 2(Dornbirn - FC Juniors OOe)
    19/10/2019 14:00
  • W
  • 1 : 2(Amstetten - FC Juniors OOe)
    27/09/2019 17:10
  • L
  • 3 : 1(Ried - FC Juniors OOe)
    20/09/2019 17:10
7
7
3
1
3
18:19
10
  • ?
  • SV Lafnitz - Austria Lustenau
    29/11/2019 18:10
  • L
  • 2 : 0(Amstetten - Austria Lustenau)
    08/11/2019 18:10
  • L
  • 3 : 1(Vorwaerts Steyr - Austria Lustenau)
    18/10/2019 17:10
  • W
  • 2 : 4(SV Horn - Austria Lustenau)
    27/09/2019 17:10
  • D
  • 3 : 3(SK Austria Klagenfurt - Austria Lustenau)
    13/09/2019 17:10
  • L
  • 8 : 5(FC Juniors OOe - Austria Lustenau)
    23/08/2019 17:10
8
6
2
2
2
9:10
8
  • ?
  • Grazer AK - Amstetten
    22/11/2019 18:10
  • D
  • 1 : 1(SK Austria Klagenfurt - Amstetten)
    01/11/2019 18:10
  • W
  • 0 : 2(Floridsdorfer AC - Amstetten)
    04/10/2019 17:10
  • D
  • 1 : 1(Kapfenberger SV - Amstetten)
    20/09/2019 17:10
  • L
  • 2 : 1(FC Wacker Innsbruck - Amstetten)
    23/08/2019 17:10
  • L
  • 4 : 1(Ried - Amstetten)
    11/08/2019 08:30
9
6
2
1
3
7:10
7
  • ?
  • SV Horn - FC Wacker Innsbruck
    22/11/2019 18:10
  • W
  • 2 : 3(Austria Lustenau - FC Wacker Innsbruck)
    03/11/2019 09:30
  • W
  • 1 : 2(Austria Wien (A) - FC Wacker Innsbruck)
    18/10/2019 17:10
  • D
  • 2 : 2(FC Liefering - FC Wacker Innsbruck)
    21/09/2019 12:30
  • L
  • 1 : 0(BW Linz - FC Wacker Innsbruck)
    30/08/2019 17:10
  • L
  • 2 : 0(Floridsdorfer AC - FC Wacker Innsbruck)
    09/08/2019 17:10
10
8
3
2
3
16:13
11
  • ?
  • FC Liefering - BW Linz
    01/12/2019 09:30
  • D
  • 2 : 2(Dornbirn - BW Linz)
    09/11/2019 13:30
  • D
  • 2 : 2(Amstetten - BW Linz)
    25/10/2019 17:10
  • W
  • 2 : 4(SV Horn - BW Linz)
    04/10/2019 17:10
  • L
  • 2 : 1(Austria Lustenau - BW Linz)
    20/09/2019 17:10
  • W
  • 0 : 5(FC Juniors OOe - BW Linz)
    15/09/2019 08:30
11
8
2
2
4
8:13
8
  • ?
  • Amstetten - Grazer AK
    29/11/2019 18:10
  • D
  • 1 : 1(SV Lafnitz - Grazer AK)
    10/11/2019 09:30
  • D
  • 2 : 2(Vorwaerts Steyr - Grazer AK)
    01/11/2019 18:10
  • L
  • 2 : 0(Kapfenberger SV - Grazer AK)
    20/10/2019 08:30
  • L
  • 3 : 1(Dornbirn - Grazer AK)
    28/09/2019 12:30
  • L
  • 2 : 0(FC Wacker Innsbruck - Grazer AK)
    14/09/2019 12:30
12
7
3
1
3
15:13
10
  • ?
  • FC Wacker Innsbruck - SV Horn
    29/11/2019 18:10
  • L
  • 3 : 1(Ried - SV Horn)
    01/11/2019 18:10
  • L
  • 2 : 0(SK Austria Klagenfurt - SV Horn)
    18/10/2019 17:10
  • W
  • 2 : 3(SV Lafnitz - SV Horn)
    20/09/2019 17:10
  • W
  • 2 : 4(Amstetten - SV Horn)
    30/08/2019 17:10
  • L
  • 3 : 2(FC Liefering - SV Horn)
    16/08/2019 17:10
13
6
2
1
3
9:12
7
  • ?
  • FC Juniors OOe - Floridsdorfer AC
    23/11/2019 13:30
  • L
  • 2 : 1(Kapfenberger SV - Floridsdorfer AC)
    01/11/2019 18:10
  • W
  • 2 : 3(BW Linz - Floridsdorfer AC)
    18/10/2019 17:10
  • L
  • 4 : 1(Austria Wien (A) - Floridsdorfer AC)
    27/09/2019 17:10
  • W
  • 1 : 2(Austria Lustenau - Floridsdorfer AC)
    01/09/2019 08:30
  • L
  • 1 : 0(Vorwaerts Steyr - Floridsdorfer AC)
    16/08/2019 17:10
14
Relegation (Championship)
6
2
1
3
13:13
7
  • ?
  • SK Austria Klagenfurt - Austria Wien (A)
    22/11/2019 18:10
  • W
  • 2 : 4(FC Juniors OOe - Austria Wien (A))
    26/10/2019 12:30
  • W
  • 2 : 3(Grazer AK - Austria Wien (A))
    05/10/2019 12:30
  • D
  • 0 : 0(Vorwaerts Steyr - Austria Wien (A))
    22/09/2019 08:30
  • L
  • 2 : 1(FC Liefering - Austria Wien (A))
    30/08/2019 17:10
  • L
  • 4 : 3(BW Linz - Austria Wien (A))
    16/08/2019 17:10
15
Relegation (Championship)
7
1
4
2
11:12
7
  • ?
  • BW Linz - FC Liefering
    22/11/2019 18:10
  • D
  • 1 : 1(Grazer AK - FC Liefering)
    25/10/2019 17:10
  • L
  • 3 : 2(Austria Lustenau - FC Liefering)
    06/10/2019 08:30
  • W
  • 0 : 2(Kapfenberger SV - FC Liefering)
    27/09/2019 17:10
  • D
  • 2 : 2(Dornbirn - FC Liefering)
    14/09/2019 14:00
  • D
  • 0 : 0(Floridsdorfer AC - FC Liefering)
    23/08/2019 17:10
16
Relegation (Championship)
7
1
1
5
8:21
4
  • ?
  • Vorwaerts Steyr - Kapfenberger SV
    30/11/2019 13:00
  • L
  • 4 : 1(Austria Wien (A) - Kapfenberger SV)
    08/11/2019 18:10
  • L
  • 3 : 2(Austria Lustenau - Kapfenberger SV)
    25/10/2019 17:10
  • W
  • 1 : 2(FC Wacker Innsbruck - Kapfenberger SV)
    04/10/2019 17:10
  • L
  • 5 : 1(SV Horn - Kapfenberger SV)
    13/09/2019 17:10
  • L
  • 6 : 1(Dornbirn - Kapfenberger SV)
    24/08/2019 16:00