Segunda Division: LaLiga2 - 2019/2020

Girona10Tenerife

Finished

1
X
2
background of football game timelineHomeGuestYellow card35''
yellow cardGerard Gumbau
Player substitution46''
inSamu Saiz
inJohan Mojica
Goal63''
goalCristhian Stuani
Player substitution67''
inPape Diamanka
inGerard Gumbau
Player substitution75''
inJonathan Soriano
inBorja Garcia
Yellow card85''
yellow cardJairo
Yellow card18''
yellow cardShaq Moore
Red card44''
red cardAitor Sanz
Player substitution46''
inAlberto Jimenez
inCarlos Ruiz
Player substitution46''
inIker Undabarrena
inFilip Malbasic
Yellow card53''
yellow cardDaniel Gomez
Yellow card56''
yellow cardAdrian Ortola
Yellow card69''
yellow cardLuis Milla
Player substitution75''
inSuso Santana
inDaniel Gomez
Yellow card78''
yellow cardAlex Munoz
Yellow card90''
yellow cardIker Undabarrena

TV Channels:

Official Streams:

Summary
18'
yellow cardShaq Moore
yellow cardGerard Gumbau
35'
44'
red cardAitor Sanz
Second half
inSamu Saiz
outJohan Mojica
46'
46'
inAlberto Jimenez
outCarlos Ruiz
46'
inIker Undabarrena
outFilip Malbasic
53'
yellow cardDaniel Gomez
56'
yellow cardAdrian Ortola
goalCristhian Stuani
63'
inPape Diamanka
outGerard Gumbau
67'
69'
yellow cardLuis Milla
inJonathan Soriano
outBorja Garcia
75'
75'
inSuso Santana
outDaniel Gomez
78'
yellow cardAlex Munoz
yellow cardJairo
85'
90'
yellow cardIker Undabarrena
58%
58
Ball Possession42%
42
5
5
Shots on Target0
0
13
13
Shots off Target7
7
0
0
Blocked shots0
0
0
0
Crosses0
0
2
2
Corners7
7
0
0
Counter attacks0
0
2
2
Offsides0
0
13
13
Fouls Commited17
17
2
2
Yellow cards6
6
0
0
Red cards1
1
90'

Iker Undabarrena is shown a yellow card by the referee

85'

Jairo is shown a yellow card by the referee

78'

Alex Munoz is shown a yellow card by the referee

75'

Tenerife make a substitution. Daniel Gomez runs off the field and in comes Suso Santana

75'

Girona make a substitution. Borja Garcia runs off the field and in comes Jonathan Soriano

69'

Luis Milla is shown a yellow card by the referee

67'

Girona make a substitution. Gerard Gumbau runs off the field and in comes Pape Diamanka

63'

G O O O A A L - Cristhian Stuani scores in the penalty shoot-out.

56'

Adrian Ortola is shown a yellow card by the referee

53'

Daniel Gomez is shown a yellow card by the referee

46'

Tenerife make a substitution. Filip Malbasic runs off the field and in comes Iker Undabarrena

46'

Tenerife make a substitution. Carlos Ruiz runs off the field and in comes Alberto Jimenez

46'

Girona make a substitution. Johan Mojica runs off the field and in comes Samu Saiz

44'

SENT OFF! - After a serious foul Aitor Sanz is dismissed

35'

Gerard Gumbau is shown a yellow card by the referee

18'

Shaq Moore is shown a yellow card by the referee

Estadi Municipal de Montilivi
Goalkeeper
1Juan Carlosyellow card56'Adrian Ortola1
Starting Lineups
3Johan Mojicaout46'yellow card78'Alex Munoz3
4Jonas Ramalhoout46'Carlos Ruiz14
5Pedro AlcalaNikola Sipcic23
20Pablo Maffeoyellow card18'Shaq Moore21
6Alex Granellyellow card69'Luis Milla6
24Gerard Gumbauyellow card35'out67'red card44'Aitor Sanz16
8Jairoyellow card85'Matias Nahuel Leiva12
10Borja Garciaout75'Borja Lasso8
21Alex Gallarout46'Filip Malbasic22
7Cristhian Stuanigoal63'yellow card53'out75'Daniel Gomez9
Substitutes
13Asier Riesgoin46'Alberto Jimenez5
17Jordi Calaverain46'yellow card90'Iker Undabarrena4
18Santiago BuenoRamon Mierez20
14Samu Saizin46'Dani Hernandez25
23Pape Diamankain67'Luis Perez2
9Marc Gualin75'Suso Santana10
19Jonathan Sorianoin75'Jose Naranjo7
#TeamMPWDLGPtsForm
1
Champions League (Promotion)
15
11
2
2
24:12
35
  • ?
  • Tenerife - Cadiz
    17/11/2019 20:00
  • D
  • 1 : 1(Rayo Vallecano - Cadiz)
    10/11/2019 20:00
  • W
  • 3 : 1(Cadiz - Sporting Gijon)
    01/11/2019 15:00
  • L
  • 1 : 0(Albacete - Cadiz)
    25/10/2019 19:00
  • W
  • 2 : 0(Cadiz - Las Palmas)
    18/10/2019 19:00
  • W
  • 1 : 2(Malaga - Cadiz)
    12/10/2019 16:00
2
Champions League (Promotion)
15
8
2
5
17:10
26
  • ?
  • Fuenlabrada - SD Huesca
    16/11/2019 12:00
  • W
  • 3 : 1(SD Huesca - Real Oviedo)
    09/11/2019 15:00
  • D
  • 0 : 0(Tenerife - SD Huesca)
    02/11/2019 19:00
  • W
  • 2 : 0(SD Huesca - Elche)
    27/10/2019 17:00
  • L
  • 3 : 2(Lugo - SD Huesca)
    19/10/2019 16:00
  • D
  • 1 : 1(SD Huesca - Racing Santander)
    13/10/2019 16:00
3
Champions League Qualification (Promotion Playoff)
15
6
7
2
22:14
25
  • ?
  • Elche - Almeria
    16/11/2019 17:30
  • D
  • 1 : 1(Almeria - Real Zaragoza)
    10/11/2019 15:00
  • D
  • 0 : 0(Real Oviedo - Almeria)
    01/11/2019 20:00
  • W
  • 3 : 2(Almeria - Extremadura)
    27/10/2019 20:00
  • D
  • 2 : 2(Alcorcon - Almeria)
    19/10/2019 14:00
  • D
  • 0 : 0(Almeria - Lugo)
    12/10/2019 14:00
4
Champions League Qualification (Promotion Playoff)
15
7
4
4
19:14
25
  • ?
  • Fuenlabrada - SD Huesca
    16/11/2019 12:00
  • D
  • 0 : 0(Malaga - Fuenlabrada)
    10/11/2019 17:00
  • D
  • 1 : 1(Fuenlabrada - Deportivo La Coruna)
    02/11/2019 15:00
  • W
  • 1 : 3(Las Palmas - Fuenlabrada)
    27/10/2019 17:00
  • L
  • 0 : 1(Fuenlabrada - Albacete)
    20/10/2019 10:00
  • W
  • 2 : 1(Fuenlabrada - Real Zaragoza)
    16/10/2019 19:00
5
Champions League Qualification (Promotion Playoff)
15
6
6
3
17:12
24
  • ?
  • Numancia - Rayo Vallecano
    16/11/2019 17:30
  • W
  • 0 : 1(Sporting Gijon - Numancia)
    09/11/2019 17:00
  • W
  • 1 : 0(Numancia - Albacete)
    01/11/2019 11:00
  • W
  • 3 : 1(Numancia - Lugo)
    26/10/2019 18:00
  • D
  • 1 : 1(Ponferradina - Numancia)
    19/10/2019 14:00
  • L
  • 0 : 1(Numancia - Real Zaragoza)
    13/10/2019 14:00
6
Champions League Qualification (Promotion Playoff)
15
6
5
4
21:17
23
  • ?
  • Real Zaragoza - Albacete
    16/11/2019 20:00
  • D
  • 1 : 1(Almeria - Real Zaragoza)
    10/11/2019 15:00
  • W
  • 3 : 0(Real Zaragoza - Las Palmas)
    03/11/2019 17:30
  • L
  • 4 : 0(Sporting Gijon - Real Zaragoza)
    27/10/2019 15:00
  • L
  • 1 : 2(Real Zaragoza - Mirandes)
    20/10/2019 19:00
  • L
  • 2 : 1(Fuenlabrada - Real Zaragoza)
    16/10/2019 19:00
7
15
7
2
6
19:17
23
  • ?
  • Ponferradina - Girona
    17/11/2019 11:00
  • W
  • 1 : 0(Girona - Tenerife)
    08/11/2019 20:00
  • W
  • 1 : 3(Extremadura - Girona)
    03/11/2019 11:00
  • D
  • 0 : 0(Girona - Alcorcon)
    27/10/2019 11:00
  • L
  • 4 : 2(Real Oviedo - Girona)
    20/10/2019 16:00
  • L
  • 0 : 2(Girona - Elche)
    12/10/2019 10:00
8
15
5
7
3
22:17
22
  • ?
  • Ponferradina - Girona
    17/11/2019 11:00
  • D
  • 2 : 2(Racing Santander - Ponferradina)
    10/11/2019 17:00
  • W
  • 1 : 0(Ponferradina - Malaga)
    01/11/2019 17:30
  • W
  • 1 : 3(Rayo Vallecano - Ponferradina)
    26/10/2019 14:00
  • D
  • 1 : 1(Ponferradina - Numancia)
    19/10/2019 14:00
  • D
  • 1 : 1(Extremadura - Ponferradina)
    12/10/2019 16:00
9
15
6
4
5
18:16
22
  • ?
  • Elche - Almeria
    16/11/2019 17:30
  • W
  • 1 : 3(Deportivo La Coruna - Elche)
    10/11/2019 11:00
  • W
  • 4 : 2(Elche - Mirandes)
    03/11/2019 19:00
  • L
  • 2 : 0(SD Huesca - Elche)
    27/10/2019 17:00
  • L
  • 0 : 1(Elche - Sporting Gijon)
    19/10/2019 16:00
  • W
  • 0 : 2(Girona - Elche)
    12/10/2019 10:00
10
15
7
1
7
10:16
22
  • ?
  • Real Zaragoza - Albacete
    16/11/2019 20:00
  • L
  • 0 : 1(Albacete - Lugo)
    09/11/2019 17:00
  • L
  • 1 : 0(Numancia - Albacete)
    01/11/2019 11:00
  • W
  • 1 : 0(Albacete - Cadiz)
    25/10/2019 19:00
  • W
  • 0 : 1(Fuenlabrada - Albacete)
    20/10/2019 10:00
  • L
  • 1 : 2(Albacete - Real Oviedo)
    13/10/2019 16:00
11
15
5
6
4
20:18
21
  • ?
  • Alcorcon - Malaga
    17/11/2019 13:00
  • D
  • 1 : 1(Las Palmas - Alcorcon)
    09/11/2019 19:00
  • W
  • 1 : 0(Alcorcon - Racing Santander)
    02/11/2019 17:00
  • D
  • 0 : 0(Girona - Alcorcon)
    27/10/2019 11:00
  • D
  • 2 : 2(Alcorcon - Almeria)
    19/10/2019 14:00
  • W
  • 1 : 3(Sporting Gijon - Alcorcon)
    12/10/2019 14:00
12
15
4
8
3
22:19
20
  • ?
  • Numancia - Rayo Vallecano
    16/11/2019 17:30
  • D
  • 1 : 1(Rayo Vallecano - Cadiz)
    10/11/2019 20:00
  • L
  • 1 : 0(Lugo - Rayo Vallecano)
    03/11/2019 15:00
  • L
  • 1 : 3(Rayo Vallecano - Ponferradina)
    26/10/2019 14:00
  • W
  • 0 : 3(Extremadura - Rayo Vallecano)
    19/10/2019 18:00
  • W
  • 2 : 1(Rayo Vallecano - Tenerife)
    11/10/2019 19:00
13
15
5
4
6
16:19
19
  • ?
  • Mirandes - Las Palmas
    17/11/2019 17:30
  • D
  • 1 : 1(Las Palmas - Alcorcon)
    09/11/2019 19:00
  • L
  • 3 : 0(Real Zaragoza - Las Palmas)
    03/11/2019 17:30
  • L
  • 1 : 3(Las Palmas - Fuenlabrada)
    27/10/2019 17:00
  • L
  • 2 : 0(Cadiz - Las Palmas)
    18/10/2019 19:00
  • W
  • 3 : 0(Las Palmas - Deportivo La Coruna)
    13/10/2019 19:00
14
15
4
7
4
16:20
19
  • ?
  • Lugo - Racing Santander
    17/11/2019 17:30
  • W
  • 0 : 1(Albacete - Lugo)
    09/11/2019 17:00
  • W
  • 1 : 0(Lugo - Rayo Vallecano)
    03/11/2019 15:00
  • L
  • 3 : 1(Numancia - Lugo)
    26/10/2019 18:00
  • W
  • 3 : 2(Lugo - SD Huesca)
    19/10/2019 16:00
  • D
  • 0 : 0(Almeria - Lugo)
    12/10/2019 14:00
15
15
4
6
5
18:24
18
  • ?
  • Mirandes - Las Palmas
    17/11/2019 17:30
  • W
  • 2 : 0(Mirandes - Extremadura)
    09/11/2019 15:00
  • L
  • 4 : 2(Elche - Mirandes)
    03/11/2019 19:00
  • D
  • 0 : 0(Mirandes - Tenerife)
    26/10/2019 16:00
  • W
  • 1 : 2(Real Zaragoza - Mirandes)
    20/10/2019 19:00
  • W
  • 2 : 1(Mirandes - Fuenlabrada)
    13/10/2019 10:00
16
15
4
5
6
17:17
17
  • ?
  • Real Oviedo - Sporting Gijon
    17/11/2019 15:00
  • L
  • 0 : 1(Sporting Gijon - Numancia)
    09/11/2019 17:00
  • L
  • 3 : 1(Cadiz - Sporting Gijon)
    01/11/2019 15:00
  • W
  • 4 : 0(Sporting Gijon - Real Zaragoza)
    27/10/2019 15:00
  • W
  • 0 : 1(Elche - Sporting Gijon)
    19/10/2019 16:00
  • L
  • 1 : 3(Sporting Gijon - Alcorcon)
    12/10/2019 14:00
17
15
3
6
6
11:14
15
  • ?
  • Alcorcon - Malaga
    17/11/2019 13:00
  • D
  • 0 : 0(Malaga - Fuenlabrada)
    10/11/2019 17:00
  • L
  • 1 : 0(Ponferradina - Malaga)
    01/11/2019 17:30
  • W
  • 2 : 1(Malaga - Real Oviedo)
    26/10/2019 18:00
  • W
  • 0 : 2(Deportivo La Coruna - Malaga)
    20/10/2019 14:00
  • L
  • 1 : 2(Malaga - Cadiz)
    12/10/2019 16:00
18
15
3
5
7
17:20
14
  • ?
  • Tenerife - Cadiz
    17/11/2019 20:00
  • L
  • 1 : 0(Girona - Tenerife)
    08/11/2019 20:00
  • D
  • 0 : 0(Tenerife - SD Huesca)
    02/11/2019 19:00
  • D
  • 0 : 0(Mirandes - Tenerife)
    26/10/2019 16:00
  • D
  • 3 : 3(Tenerife - Racing Santander)
    20/10/2019 16:00
  • L
  • 2 : 1(Rayo Vallecano - Tenerife)
    11/10/2019 19:00
19
Relegation (Championship)
15
3
5
7
19:24
14
  • ?
  • Real Oviedo - Sporting Gijon
    17/11/2019 15:00
  • L
  • 3 : 1(SD Huesca - Real Oviedo)
    09/11/2019 15:00
  • D
  • 0 : 0(Real Oviedo - Almeria)
    01/11/2019 20:00
  • L
  • 2 : 1(Malaga - Real Oviedo)
    26/10/2019 18:00
  • W
  • 4 : 2(Real Oviedo - Girona)
    20/10/2019 16:00
  • W
  • 1 : 2(Albacete - Real Oviedo)
    13/10/2019 16:00
20
Relegation (Championship)
15
3
4
8
14:22
13
  • ?
  • Extremadura - Deportivo La Coruna
    16/11/2019 15:00
  • L
  • 2 : 0(Mirandes - Extremadura)
    09/11/2019 15:00
  • L
  • 1 : 3(Extremadura - Girona)
    03/11/2019 11:00
  • L
  • 3 : 2(Almeria - Extremadura)
    27/10/2019 20:00
  • L
  • 0 : 3(Extremadura - Rayo Vallecano)
    19/10/2019 18:00
  • D
  • 1 : 1(Extremadura - Ponferradina)
    12/10/2019 16:00
21
Relegation (Championship)
15
1
9
5
16:20
12
  • ?
  • Lugo - Racing Santander
    17/11/2019 17:30
  • D
  • 2 : 2(Racing Santander - Ponferradina)
    10/11/2019 17:00
  • L
  • 1 : 0(Alcorcon - Racing Santander)
    02/11/2019 17:00
  • D
  • 1 : 1(Racing Santander - Deportivo La Coruna)
    26/10/2019 16:00
  • D
  • 3 : 3(Tenerife - Racing Santander)
    20/10/2019 16:00
  • D
  • 1 : 1(SD Huesca - Racing Santander)
    13/10/2019 16:00
22
Relegation (Championship)
15
1
7
7
14:27
10
  • ?
  • Extremadura - Deportivo La Coruna
    16/11/2019 15:00
  • L
  • 1 : 3(Deportivo La Coruna - Elche)
    10/11/2019 11:00
  • D
  • 1 : 1(Fuenlabrada - Deportivo La Coruna)
    02/11/2019 15:00
  • D
  • 1 : 1(Racing Santander - Deportivo La Coruna)
    26/10/2019 16:00
  • L
  • 0 : 2(Deportivo La Coruna - Malaga)
    20/10/2019 14:00
  • L
  • 3 : 0(Las Palmas - Deportivo La Coruna)
    13/10/2019 19:00
#TeamMPWDLGPtsForm
1
Champions League (Promotion)
7
6
1
0
13:3
19
  • ?
  • Cadiz - Lugo
    24/11/2019 20:00
  • W
  • 3 : 1(Cadiz - Sporting Gijon)
    01/11/2019 15:00
  • W
  • 2 : 0(Cadiz - Las Palmas)
    18/10/2019 19:00
  • W
  • 1 : 0(Cadiz - SD Huesca)
    02/10/2019 17:00
  • D
  • 0 : 0(Cadiz - Deportivo La Coruna)
    21/09/2019 14:00
  • W
  • 2 : 0(Cadiz - Girona)
    14/09/2019 18:30
2
Champions League (Promotion)
8
6
1
1
13:4
19
  • ?
  • SD Huesca - Ponferradina
    23/11/2019 19:00
  • W
  • 3 : 1(SD Huesca - Real Oviedo)
    09/11/2019 15:00
  • W
  • 2 : 0(SD Huesca - Elche)
    27/10/2019 17:00
  • D
  • 1 : 1(SD Huesca - Racing Santander)
    13/10/2019 16:00
  • W
  • 2 : 0(SD Huesca - Malaga)
    06/10/2019 18:00
  • W
  • 1 : 0(SD Huesca - Girona)
    28/09/2019 16:00
3
Champions League Qualification (Promotion Playoff)
7
4
2
1
12:6
14
  • ?
  • Almeria - Numancia
    24/11/2019 11:00
  • D
  • 1 : 1(Almeria - Real Zaragoza)
    10/11/2019 15:00
  • W
  • 3 : 2(Almeria - Extremadura)
    27/10/2019 20:00
  • D
  • 0 : 0(Almeria - Lugo)
    12/10/2019 14:00
  • L
  • 1 : 2(Almeria - Cadiz)
    29/09/2019 14:00
  • W
  • 3 : 1(Almeria - Girona)
    17/09/2019 17:00
4
Champions League Qualification (Promotion Playoff)
7
3
3
1
10:7
12
  • ?
  • Fuenlabrada - SD Huesca
    16/11/2019 12:00
  • D
  • 1 : 1(Fuenlabrada - Deportivo La Coruna)
    02/11/2019 15:00
  • L
  • 0 : 1(Fuenlabrada - Albacete)
    20/10/2019 10:00
  • W
  • 2 : 1(Fuenlabrada - Real Zaragoza)
    16/10/2019 19:00
  • W
  • 2 : 0(Fuenlabrada - Sporting Gijon)
    06/10/2019 10:00
  • D
  • 2 : 2(Fuenlabrada - Rayo Vallecano)
    28/09/2019 14:00
5
Champions League Qualification (Promotion Playoff)
8
5
1
2
9:4
16
  • ?
  • Numancia - Rayo Vallecano
    16/11/2019 17:30
  • W
  • 1 : 0(Numancia - Albacete)
    01/11/2019 11:00
  • W
  • 3 : 1(Numancia - Lugo)
    26/10/2019 18:00
  • L
  • 0 : 1(Numancia - Real Zaragoza)
    13/10/2019 14:00
  • W
  • 1 : 0(Numancia - Fuenlabrada)
    01/10/2019 17:00
  • D
  • 1 : 1(Numancia - Elche)
    22/09/2019 16:00
6
Champions League Qualification (Promotion Playoff)
8
4
2
2
12:7
14
  • ?
  • Real Zaragoza - Albacete
    16/11/2019 20:00
  • W
  • 3 : 0(Real Zaragoza - Las Palmas)
    03/11/2019 17:30
  • L
  • 1 : 2(Real Zaragoza - Mirandes)
    20/10/2019 19:00
  • L
  • 0 : 2(Real Zaragoza - Cadiz)
    06/10/2019 14:00
  • D
  • 2 : 2(Real Zaragoza - Malaga)
    03/10/2019 17:00
  • D
  • 0 : 0(Real Zaragoza - Lugo)
    21/09/2019 16:00
7
8
5
2
1
10:5
17
  • ?
  • Girona - Fuenlabrada
    24/11/2019 17:00
  • W
  • 1 : 0(Girona - Tenerife)
    08/11/2019 20:00
  • D
  • 0 : 0(Girona - Alcorcon)
    27/10/2019 11:00
  • L
  • 0 : 2(Girona - Elche)
    12/10/2019 10:00
  • W
  • 3 : 1(Girona - Deportivo La Coruna)
    03/10/2019 19:00
  • W
  • 1 : 0(Girona - Las Palmas)
    22/09/2019 14:00
8
8
4
3
1
12:6
15
  • ?
  • Ponferradina - Girona
    17/11/2019 11:00
  • W
  • 1 : 0(Ponferradina - Malaga)
    01/11/2019 17:30
  • D
  • 1 : 1(Ponferradina - Numancia)
    19/10/2019 14:00
  • W
  • 2 : 0(Ponferradina - Mirandes)
    05/10/2019 18:00
  • L
  • 0 : 2(Ponferradina - Las Palmas)
    02/10/2019 19:00
  • W
  • 2 : 1(Ponferradina - Real Oviedo)
    22/09/2019 10:00
9
7
2
3
2
8:8
9
  • ?
  • Elche - Almeria
    16/11/2019 17:30
  • W
  • 4 : 2(Elche - Mirandes)
    03/11/2019 19:00
  • L
  • 0 : 1(Elche - Sporting Gijon)
    19/10/2019 16:00
  • D
  • 1 : 1(Elche - Rayo Vallecano)
    05/10/2019 16:00
  • W
  • 1 : 0(Elche - Ponferradina)
    28/09/2019 18:00
  • D
  • 1 : 1(Elche - Tenerife)
    19/09/2019 17:00
10
7
3
1
3
4:7
10
  • ?
  • Albacete - Mirandes
    24/11/2019 15:00
  • L
  • 0 : 1(Albacete - Lugo)
    09/11/2019 17:00
  • W
  • 1 : 0(Albacete - Cadiz)
    25/10/2019 19:00
  • L
  • 1 : 2(Albacete - Real Oviedo)
    13/10/2019 16:00
  • D
  • 0 : 0(Albacete - Racing Santander)
    01/10/2019 17:00
  • W
  • 1 : 0(Albacete - Malaga)
    21/09/2019 18:30
11
7
2
1
4
7:10
7
  • ?
  • Alcorcon - Malaga
    17/11/2019 13:00
  • W
  • 1 : 0(Alcorcon - Racing Santander)
    02/11/2019 17:00
  • D
  • 2 : 2(Alcorcon - Almeria)
    19/10/2019 14:00
  • L
  • 0 : 1(Alcorcon - Albacete)
    04/10/2019 19:00
  • L
  • 0 : 2(Alcorcon - Extremadura)
    28/09/2019 16:00
  • W
  • 3 : 0(Alcorcon - Cadiz)
    17/09/2019 19:00
12
8
3
4
1
13:10
13
  • ?
  • Rayo Vallecano - Real Zaragoza
    23/11/2019 15:00
  • D
  • 1 : 1(Rayo Vallecano - Cadiz)
    10/11/2019 20:00
  • L
  • 1 : 3(Rayo Vallecano - Ponferradina)
    26/10/2019 14:00
  • W
  • 2 : 1(Rayo Vallecano - Tenerife)
    11/10/2019 19:00
  • D
  • 1 : 1(Rayo Vallecano - Alcorcon)
    01/10/2019 19:00
  • D
  • 1 : 1(Rayo Vallecano - Almeria)
    21/09/2019 18:00
13
8
3
2
3
11:12
11
  • ?
  • Las Palmas - Real Oviedo
    24/11/2019 17:00
  • D
  • 1 : 1(Las Palmas - Alcorcon)
    09/11/2019 19:00
  • L
  • 1 : 3(Las Palmas - Fuenlabrada)
    27/10/2019 17:00
  • W
  • 3 : 0(Las Palmas - Deportivo La Coruna)
    13/10/2019 19:00
  • W
  • 3 : 2(Las Palmas - Albacete)
    27/09/2019 19:00
  • W
  • 1 : 0(Las Palmas - Sporting Gijon)
    19/09/2019 20:00
14
8
3
2
3
11:14
11
  • ?
  • Lugo - Racing Santander
    17/11/2019 17:30
  • W
  • 1 : 0(Lugo - Rayo Vallecano)
    03/11/2019 15:00
  • W
  • 3 : 2(Lugo - SD Huesca)
    19/10/2019 16:00
  • L
  • 0 : 2(Lugo - Las Palmas)
    05/10/2019 14:00
  • L
  • 1 : 4(Lugo - Tenerife)
    29/09/2019 19:00
  • D
  • 2 : 2(Lugo - Ponferradina)
    18/09/2019 17:00
15
8
3
4
1
11:8
13
  • ?
  • Mirandes - Las Palmas
    17/11/2019 17:30
  • W
  • 2 : 0(Mirandes - Extremadura)
    09/11/2019 15:00
  • D
  • 0 : 0(Mirandes - Tenerife)
    26/10/2019 16:00
  • W
  • 2 : 1(Mirandes - Fuenlabrada)
    13/10/2019 10:00
  • D
  • 1 : 1(Mirandes - Lugo)
    02/10/2019 17:00
  • D
  • 2 : 2(Mirandes - Alcorcon)
    20/09/2019 19:00
16
8
3
3
2
14:9
12
  • ?
  • Sporting Gijon - Tenerife
    22/11/2019 20:00
  • L
  • 0 : 1(Sporting Gijon - Numancia)
    09/11/2019 17:00
  • W
  • 4 : 0(Sporting Gijon - Real Zaragoza)
    27/10/2019 15:00
  • L
  • 1 : 3(Sporting Gijon - Alcorcon)
    12/10/2019 14:00
  • W
  • 4 : 2(Sporting Gijon - Almeria)
    03/10/2019 17:00
  • D
  • 1 : 1(Sporting Gijon - Racing Santander)
    22/09/2019 16:00
17
7
1
4
2
5:6
7
  • ?
  • Malaga - Elche
    24/11/2019 15:00
  • D
  • 0 : 0(Malaga - Fuenlabrada)
    10/11/2019 17:00
  • W
  • 2 : 1(Malaga - Real Oviedo)
    26/10/2019 18:00
  • L
  • 1 : 2(Malaga - Cadiz)
    12/10/2019 16:00
  • D
  • 0 : 0(Malaga - Sporting Gijon)
    29/09/2019 10:00
  • D
  • 1 : 1(Malaga - Rayo Vallecano)
    17/09/2019 17:00
18
7
1
3
3
7:9
6
  • ?
  • Tenerife - Cadiz
    17/11/2019 20:00
  • D
  • 0 : 0(Tenerife - SD Huesca)
    02/11/2019 19:00
  • D
  • 3 : 3(Tenerife - Racing Santander)
    20/10/2019 16:00
  • L
  • 1 : 2(Tenerife - Extremadura)
    05/10/2019 18:30
  • L
  • 0 : 1(Tenerife - Real Oviedo)
    02/10/2019 19:00
  • L
  • 0 : 1(Tenerife - Fuenlabrada)
    22/09/2019 18:00
19
Relegation (Championship)
7
1
5
1
9:9
8
  • ?
  • Real Oviedo - Sporting Gijon
    17/11/2019 15:00
  • D
  • 0 : 0(Real Oviedo - Almeria)
    01/11/2019 20:00
  • W
  • 4 : 2(Real Oviedo - Girona)
    20/10/2019 16:00
  • D
  • 1 : 1(Real Oviedo - Numancia)
    06/10/2019 14:00
  • D
  • 2 : 2(Real Oviedo - Real Zaragoza)
    29/09/2019 16:30
  • D
  • 1 : 1(Real Oviedo - Extremadura)
    19/09/2019 17:00
20
Relegation (Championship)
7
1
2
4
5:10
5
  • ?
  • Extremadura - Deportivo La Coruna
    16/11/2019 15:00
  • L
  • 1 : 3(Extremadura - Girona)
    03/11/2019 11:00
  • L
  • 0 : 3(Extremadura - Rayo Vallecano)
    19/10/2019 18:00
  • D
  • 1 : 1(Extremadura - Ponferradina)
    12/10/2019 16:00
  • W
  • 2 : 0(Extremadura - Elche)
    01/10/2019 17:00
  • L
  • 0 : 1(Extremadura - SD Huesca)
    22/09/2019 18:00
21
Relegation (Championship)
8
1
4
3
9:10
7
  • ?
  • Racing Santander - Extremadura
    23/11/2019 17:00
  • D
  • 2 : 2(Racing Santander - Ponferradina)
    10/11/2019 17:00
  • D
  • 1 : 1(Racing Santander - Deportivo La Coruna)
    26/10/2019 16:00
  • L
  • 0 : 3(Racing Santander - Girona)
    06/10/2019 18:30
  • D
  • 0 : 0(Racing Santander - Numancia)
    28/09/2019 18:00
  • W
  • 4 : 0(Racing Santander - Mirandes)
    17/09/2019 17:00
22
Relegation (Championship)
7
1
3
3
8:12
6
  • ?
  • Deportivo La Coruna - Alcorcon
    23/11/2019 17:00
  • L
  • 1 : 3(Deportivo La Coruna - Elche)
    10/11/2019 11:00
  • L
  • 0 : 2(Deportivo La Coruna - Malaga)
    20/10/2019 14:00
  • D
  • 0 : 0(Deportivo La Coruna - Almeria)
    06/10/2019 16:30
  • D
  • 1 : 1(Deportivo La Coruna - Mirandes)
    29/09/2019 19:00
  • D
  • 3 : 3(Deportivo La Coruna - Numancia)
    18/09/2019 19:00
#TeamMPWDLGPtsForm
1
Champions League (Promotion)
8
5
1
2
11:9
16
  • ?
  • Tenerife - Cadiz
    17/11/2019 20:00
  • D
  • 1 : 1(Rayo Vallecano - Cadiz)
    10/11/2019 20:00
  • L
  • 1 : 0(Albacete - Cadiz)
    25/10/2019 19:00
  • W
  • 1 : 2(Malaga - Cadiz)
    12/10/2019 16:00
  • W
  • 0 : 2(Real Zaragoza - Cadiz)
    06/10/2019 14:00
  • W
  • 1 : 2(Almeria - Cadiz)
    29/09/2019 14:00
2
Champions League (Promotion)
7
2
1
4
4:6
7
  • ?
  • Fuenlabrada - SD Huesca
    16/11/2019 12:00
  • D
  • 0 : 0(Tenerife - SD Huesca)
    02/11/2019 19:00
  • L
  • 3 : 2(Lugo - SD Huesca)
    19/10/2019 16:00
  • L
  • 1 : 0(Cadiz - SD Huesca)
    02/10/2019 17:00
  • W
  • 0 : 1(Extremadura - SD Huesca)
    22/09/2019 18:00
  • L
  • 1 : 0(Numancia - SD Huesca)
    14/09/2019 14:00
3
Champions League Qualification (Promotion Playoff)
8
2
5
1
10:8
11
  • ?
  • Elche - Almeria
    16/11/2019 17:30
  • D
  • 0 : 0(Real Oviedo - Almeria)
    01/11/2019 20:00
  • D
  • 2 : 2(Alcorcon - Almeria)
    19/10/2019 14:00
  • D
  • 0 : 0(Deportivo La Coruna - Almeria)
    06/10/2019 16:30
  • L
  • 4 : 2(Sporting Gijon - Almeria)
    03/10/2019 17:00
  • D
  • 1 : 1(Rayo Vallecano - Almeria)
    21/09/2019 18:00
4
Champions League Qualification (Promotion Playoff)
8
4
1
3
9:7
13
  • ?
  • Girona - Fuenlabrada
    24/11/2019 17:00
  • D
  • 0 : 0(Malaga - Fuenlabrada)
    10/11/2019 17:00
  • W
  • 1 : 3(Las Palmas - Fuenlabrada)
    27/10/2019 17:00
  • L
  • 2 : 1(Mirandes - Fuenlabrada)
    13/10/2019 10:00
  • L
  • 1 : 0(Numancia - Fuenlabrada)
    01/10/2019 17:00
  • W
  • 0 : 1(Tenerife - Fuenlabrada)
    22/09/2019 18:00
5
Champions League Qualification (Promotion Playoff)
7
1
5
1
8:8
8
  • ?
  • Almeria - Numancia
    24/11/2019 11:00
  • W
  • 0 : 1(Sporting Gijon - Numancia)
    09/11/2019 17:00
  • D
  • 1 : 1(Ponferradina - Numancia)
    19/10/2019 14:00
  • D
  • 1 : 1(Real Oviedo - Numancia)
    06/10/2019 14:00
  • D
  • 0 : 0(Racing Santander - Numancia)
    28/09/2019 18:00
  • D
  • 3 : 3(Deportivo La Coruna - Numancia)
    18/09/2019 19:00
6
Champions League Qualification (Promotion Playoff)
7
2
3
2
9:10
9
  • ?
  • Rayo Vallecano - Real Zaragoza
    23/11/2019 15:00
  • D
  • 1 : 1(Almeria - Real Zaragoza)
    10/11/2019 15:00
  • L
  • 4 : 0(Sporting Gijon - Real Zaragoza)
    27/10/2019 15:00
  • L
  • 2 : 1(Fuenlabrada - Real Zaragoza)
    16/10/2019 19:00
  • W
  • 0 : 1(Numancia - Real Zaragoza)
    13/10/2019 14:00
  • D
  • 2 : 2(Real Oviedo - Real Zaragoza)
    29/09/2019 16:30
7
7
2
0
5
9:12
6
  • ?
  • Ponferradina - Girona
    17/11/2019 11:00
  • W
  • 1 : 3(Extremadura - Girona)
    03/11/2019 11:00
  • L
  • 4 : 2(Real Oviedo - Girona)
    20/10/2019 16:00
  • W
  • 0 : 3(Racing Santander - Girona)
    06/10/2019 18:30
  • L
  • 1 : 0(SD Huesca - Girona)
    28/09/2019 16:00
  • L
  • 3 : 1(Almeria - Girona)
    17/09/2019 17:00
8
7
1
4
2
10:11
7
  • ?
  • SD Huesca - Ponferradina
    23/11/2019 19:00
  • D
  • 2 : 2(Racing Santander - Ponferradina)
    10/11/2019 17:00
  • W
  • 1 : 3(Rayo Vallecano - Ponferradina)
    26/10/2019 14:00
  • D
  • 1 : 1(Extremadura - Ponferradina)
    12/10/2019 16:00
  • L
  • 1 : 0(Elche - Ponferradina)
    28/09/2019 18:00
  • D
  • 2 : 2(Lugo - Ponferradina)
    18/09/2019 17:00
9
8
4
1
3
10:8
13
  • ?
  • Malaga - Elche
    24/11/2019 15:00
  • W
  • 1 : 3(Deportivo La Coruna - Elche)
    10/11/2019 11:00
  • L
  • 2 : 0(SD Huesca - Elche)
    27/10/2019 17:00
  • W
  • 0 : 2(Girona - Elche)
    12/10/2019 10:00
  • L
  • 2 : 0(Extremadura - Elche)
    01/10/2019 17:00
  • D
  • 1 : 1(Numancia - Elche)
    22/09/2019 16:00
10
8
4
0
4
6:9
12
  • ?
  • Real Zaragoza - Albacete
    16/11/2019 20:00
  • L
  • 1 : 0(Numancia - Albacete)
    01/11/2019 11:00
  • W
  • 0 : 1(Fuenlabrada - Albacete)
    20/10/2019 10:00
  • W
  • 0 : 1(Alcorcon - Albacete)
    04/10/2019 19:00
  • L
  • 3 : 2(Las Palmas - Albacete)
    27/09/2019 19:00
  • W
  • 0 : 1(SD Huesca - Albacete)
    18/09/2019 17:00
11
8
3
5
0
13:8
14
  • ?
  • Deportivo La Coruna - Alcorcon
    23/11/2019 17:00
  • D
  • 1 : 1(Las Palmas - Alcorcon)
    09/11/2019 19:00
  • D
  • 0 : 0(Girona - Alcorcon)
    27/10/2019 11:00
  • W
  • 1 : 3(Sporting Gijon - Alcorcon)
    12/10/2019 14:00
  • D
  • 1 : 1(Rayo Vallecano - Alcorcon)
    01/10/2019 19:00
  • D
  • 2 : 2(Mirandes - Alcorcon)
    20/09/2019 19:00
12
7
1
4
2
9:9
7
  • ?
  • Numancia - Rayo Vallecano
    16/11/2019 17:30
  • L
  • 1 : 0(Lugo - Rayo Vallecano)
    03/11/2019 15:00
  • W
  • 0 : 3(Extremadura - Rayo Vallecano)
    19/10/2019 18:00
  • D
  • 1 : 1(Elche - Rayo Vallecano)
    05/10/2019 16:00
  • D
  • 2 : 2(Fuenlabrada - Rayo Vallecano)
    28/09/2019 14:00
  • D
  • 1 : 1(Malaga - Rayo Vallecano)
    17/09/2019 17:00
13
7
2
2
3
5:7
8
  • ?
  • Mirandes - Las Palmas
    17/11/2019 17:30
  • L
  • 3 : 0(Real Zaragoza - Las Palmas)
    03/11/2019 17:30
  • L
  • 2 : 0(Cadiz - Las Palmas)
    18/10/2019 19:00
  • W
  • 0 : 2(Lugo - Las Palmas)
    05/10/2019 14:00
  • W
  • 0 : 2(Ponferradina - Las Palmas)
    02/10/2019 19:00
  • L
  • 1 : 0(Girona - Las Palmas)
    22/09/2019 14:00
14
7
1
5
1
5:6
8
  • ?
  • Cadiz - Lugo
    24/11/2019 20:00
  • W
  • 0 : 1(Albacete - Lugo)
    09/11/2019 17:00
  • L
  • 3 : 1(Numancia - Lugo)
    26/10/2019 18:00
  • D
  • 0 : 0(Almeria - Lugo)
    12/10/2019 14:00
  • D
  • 1 : 1(Mirandes - Lugo)
    02/10/2019 17:00
  • D
  • 0 : 0(Real Zaragoza - Lugo)
    21/09/2019 16:00
15
7
1
2
4
7:16
5
  • ?
  • Albacete - Mirandes
    24/11/2019 15:00
  • L
  • 4 : 2(Elche - Mirandes)
    03/11/2019 19:00
  • W
  • 1 : 2(Real Zaragoza - Mirandes)
    20/10/2019 19:00
  • L
  • 2 : 0(Ponferradina - Mirandes)
    05/10/2019 18:00
  • D
  • 1 : 1(Deportivo La Coruna - Mirandes)
    29/09/2019 19:00
  • L
  • 4 : 0(Racing Santander - Mirandes)
    17/09/2019 17:00
16
7
1
2
4
3:8
5
  • ?
  • Real Oviedo - Sporting Gijon
    17/11/2019 15:00
  • L
  • 3 : 1(Cadiz - Sporting Gijon)
    01/11/2019 15:00
  • W
  • 0 : 1(Elche - Sporting Gijon)
    19/10/2019 16:00
  • L
  • 2 : 0(Fuenlabrada - Sporting Gijon)
    06/10/2019 10:00
  • D
  • 0 : 0(Malaga - Sporting Gijon)
    29/09/2019 10:00
  • L
  • 1 : 0(Las Palmas - Sporting Gijon)
    19/09/2019 20:00
17
8
2
2
4
6:8
8
  • ?
  • Alcorcon - Malaga
    17/11/2019 13:00
  • L
  • 1 : 0(Ponferradina - Malaga)
    01/11/2019 17:30
  • W
  • 0 : 2(Deportivo La Coruna - Malaga)
    20/10/2019 14:00
  • L
  • 2 : 0(SD Huesca - Malaga)
    06/10/2019 18:00
  • D
  • 2 : 2(Real Zaragoza - Malaga)
    03/10/2019 17:00
  • L
  • 1 : 0(Albacete - Malaga)
    21/09/2019 18:30
18
8
2
2
4
10:11
8
  • ?
  • Sporting Gijon - Tenerife
    22/11/2019 20:00
  • L
  • 1 : 0(Girona - Tenerife)
    08/11/2019 20:00
  • D
  • 0 : 0(Mirandes - Tenerife)
    26/10/2019 16:00
  • L
  • 2 : 1(Rayo Vallecano - Tenerife)
    11/10/2019 19:00
  • W
  • 1 : 4(Lugo - Tenerife)
    29/09/2019 19:00
  • D
  • 1 : 1(Elche - Tenerife)
    19/09/2019 17:00
19
Relegation (Championship)
8
2
0
6
10:15
6
  • ?
  • Las Palmas - Real Oviedo
    24/11/2019 17:00
  • L
  • 3 : 1(SD Huesca - Real Oviedo)
    09/11/2019 15:00
  • L
  • 2 : 1(Malaga - Real Oviedo)
    26/10/2019 18:00
  • W
  • 1 : 2(Albacete - Real Oviedo)
    13/10/2019 16:00
  • W
  • 0 : 1(Tenerife - Real Oviedo)
    02/10/2019 19:00
  • L
  • 2 : 1(Ponferradina - Real Oviedo)
    22/09/2019 10:00
20
Relegation (Championship)
8
2
2
4
9:12
8
  • ?
  • Racing Santander - Extremadura
    23/11/2019 17:00
  • L
  • 2 : 0(Mirandes - Extremadura)
    09/11/2019 15:00
  • L
  • 3 : 2(Almeria - Extremadura)
    27/10/2019 20:00
  • W
  • 1 : 2(Tenerife - Extremadura)
    05/10/2019 18:30
  • W
  • 0 : 2(Alcorcon - Extremadura)
    28/09/2019 16:00
  • D
  • 1 : 1(Real Oviedo - Extremadura)
    19/09/2019 17:00
21
Relegation (Championship)
7
0
5
2
7:10
5
  • ?
  • Lugo - Racing Santander
    17/11/2019 17:30
  • L
  • 1 : 0(Alcorcon - Racing Santander)
    02/11/2019 17:00
  • D
  • 3 : 3(Tenerife - Racing Santander)
    20/10/2019 16:00
  • D
  • 1 : 1(SD Huesca - Racing Santander)
    13/10/2019 16:00
  • D
  • 0 : 0(Albacete - Racing Santander)
    01/10/2019 17:00
  • D
  • 1 : 1(Sporting Gijon - Racing Santander)
    22/09/2019 16:00
22
Relegation (Championship)
8
0
4
4
6:15
4
  • ?
  • Extremadura - Deportivo La Coruna
    16/11/2019 15:00
  • D
  • 1 : 1(Fuenlabrada - Deportivo La Coruna)
    02/11/2019 15:00
  • D
  • 1 : 1(Racing Santander - Deportivo La Coruna)
    26/10/2019 16:00
  • L
  • 3 : 0(Las Palmas - Deportivo La Coruna)
    13/10/2019 19:00
  • L
  • 3 : 1(Girona - Deportivo La Coruna)
    03/10/2019 19:00
  • D
  • 0 : 0(Cadiz - Deportivo La Coruna)
    21/09/2019 14:00