Prva Liga - 2019/2020

Maribor41Domzale

Finished

1
X
2
background of football game timelineHomeGuestGoal7''
goalLuka Zahovic
Goal31''
goalRok Kronaveter
Goal59''
goalRok Kronaveter
Goal68''
goalRudi Pozeg Vancas
Goal88''
goalSlobodan Vuk

TV Channels:

Summary
goalLuka Zahovic
7'
goalRok Kronaveter
31'
Second half
goalRok Kronaveter
59'
goalRudi Pozeg Vancas
68'
88'
goalSlobodan Vuk
88'

G O O O A A L - Slobodan Vuk scores in the penalty shoot-out.

68'

G O O O A A L - Rudi Pozeg Vancas scores in the penalty shoot-out.

59'

G O O O A A L - Rok Kronaveter scores in the penalty shoot-out.

31'

G O O O A A L - Rok Kronaveter scores in the penalty shoot-out.

7'

G O O O A A L - Luka Zahovic scores in the penalty shoot-out.

#TeamMPWDLGPtsForm
1
Champions League (Qualification)
17
11
3
3
42:21
36
  • ?
  • NK Celje - Olimpija Ljubljana
    23/11/2019 15:55
  • W
  • 2 : 0(Olimpija Ljubljana - Tabor)
    10/11/2019 15:45
  • L
  • 3 : 1(Mura - Olimpija Ljubljana)
    03/11/2019 15:45
  • W
  • 3 : 1(Olimpija Ljubljana - Aluminij)
    26/10/2019 12:45
  • W
  • 6 : 0(Olimpija Ljubljana - Rudar Velenje)
    19/10/2019 14:45
  • W
  • 2 : 3(ND Triglav - Olimpija Ljubljana)
    06/10/2019 13:30
2
Europa League (Qualification)
17
10
4
3
34:17
34
  • ?
  • Aluminij - Maribor
    24/11/2019 16:00
  • W
  • 4 : 1(Maribor - Domzale)
    09/11/2019 15:55
  • W
  • 0 : 1(NK Bravo - Maribor)
    02/11/2019 13:00
  • W
  • 1 : 0(Maribor - NK Celje)
    26/10/2019 14:55
  • L
  • 4 : 1(Tabor - Maribor)
    20/10/2019 12:30
  • D
  • 0 : 0(Maribor - Mura)
    05/10/2019 18:15
3
Europa League (Qualification)
17
10
4
3
30:15
34
  • ?
  • Aluminij - Maribor
    24/11/2019 16:00
  • W
  • 2 : 4(Mura - Aluminij)
    10/11/2019 18:00
  • W
  • 4 : 2(Aluminij - Domzale)
    03/11/2019 18:00
  • L
  • 3 : 1(Olimpija Ljubljana - Aluminij)
    26/10/2019 12:45
  • W
  • 5 : 1(Aluminij - NK Bravo)
    20/10/2019 14:30
  • W
  • 1 : 2(Rudar Velenje - Aluminij)
    06/10/2019 16:00
4
17
8
7
2
30:21
31
  • ?
  • Tabor - Mura
    24/11/2019 12:30
  • L
  • 2 : 4(Mura - Aluminij)
    10/11/2019 18:00
  • W
  • 3 : 1(Mura - Olimpija Ljubljana)
    03/11/2019 15:45
  • W
  • 1 : 2(Rudar Velenje - Mura)
    27/10/2019 16:00
  • D
  • 2 : 2(Mura - ND Triglav)
    19/10/2019 12:30
  • D
  • 0 : 0(Maribor - Mura)
    05/10/2019 18:15
5
17
7
7
3
35:19
28
  • ?
  • NK Celje - Olimpija Ljubljana
    23/11/2019 15:55
  • D
  • 3 : 3(Rudar Velenje - NK Celje)
    09/11/2019 13:45
  • W
  • 4 : 0(NK Celje - ND Triglav)
    02/11/2019 15:15
  • L
  • 1 : 0(Maribor - NK Celje)
    26/10/2019 14:55
  • W
  • 2 : 1(NK Celje - Domzale)
    19/10/2019 16:45
  • D
  • 2 : 2(NK Bravo - NK Celje)
    05/10/2019 13:30
6
17
5
2
10
20:27
17
  • ?
  • Tabor - Mura
    24/11/2019 12:30
  • L
  • 2 : 0(Olimpija Ljubljana - Tabor)
    10/11/2019 15:45
  • D
  • 1 : 1(Tabor - Rudar Velenje)
    03/11/2019 13:00
  • L
  • 3 : 2(ND Triglav - Tabor)
    26/10/2019 11:00
  • W
  • 4 : 1(Tabor - Maribor)
    20/10/2019 12:30
  • L
  • 1 : 0(Domzale - Tabor)
    05/10/2019 16:00
7
17
5
2
10
22:39
17
  • ?
  • Domzale - ND Triglav
    23/11/2019 13:45
  • W
  • 1 : 0(ND Triglav - NK Bravo)
    10/11/2019 13:00
  • L
  • 4 : 0(NK Celje - ND Triglav)
    02/11/2019 15:15
  • W
  • 3 : 2(ND Triglav - Tabor)
    26/10/2019 11:00
  • D
  • 2 : 2(Mura - ND Triglav)
    19/10/2019 12:30
  • L
  • 2 : 3(ND Triglav - Olimpija Ljubljana)
    06/10/2019 13:30
8
17
4
4
9
23:36
16
  • ?
  • Domzale - ND Triglav
    23/11/2019 13:45
  • L
  • 4 : 1(Maribor - Domzale)
    09/11/2019 15:55
  • L
  • 4 : 2(Aluminij - Domzale)
    03/11/2019 18:00
  • W
  • 2 : 0(Domzale - NK Bravo)
    27/10/2019 18:00
  • L
  • 2 : 1(NK Celje - Domzale)
    19/10/2019 16:45
  • W
  • 1 : 0(Domzale - Tabor)
    05/10/2019 16:00
9
Relegation Playoff
17
3
4
10
19:34
13
  • ?
  • NK Bravo - Rudar Velenje
    23/11/2019 11:45
  • L
  • 1 : 0(ND Triglav - NK Bravo)
    10/11/2019 13:00
  • L
  • 0 : 1(NK Bravo - Maribor)
    02/11/2019 13:00
  • L
  • 2 : 0(Domzale - NK Bravo)
    27/10/2019 18:00
  • L
  • 5 : 1(Aluminij - NK Bravo)
    20/10/2019 14:30
  • D
  • 2 : 2(NK Bravo - NK Celje)
    05/10/2019 13:30
10
Relegation (Championship)
17
0
7
10
18:44
7
  • ?
  • NK Bravo - Rudar Velenje
    23/11/2019 11:45
  • D
  • 3 : 3(Rudar Velenje - NK Celje)
    09/11/2019 13:45
  • D
  • 1 : 1(Tabor - Rudar Velenje)
    03/11/2019 13:00
  • L
  • 1 : 2(Rudar Velenje - Mura)
    27/10/2019 16:00
  • L
  • 6 : 0(Olimpija Ljubljana - Rudar Velenje)
    19/10/2019 14:45
  • L
  • 1 : 2(Rudar Velenje - Aluminij)
    06/10/2019 16:00
#TeamMPWDLGPtsForm
1
Champions League (Qualification)
9
6
2
1
27:13
20
  • ?
  • Olimpija Ljubljana - Domzale
    04/12/2019 19:15
  • W
  • 2 : 0(Olimpija Ljubljana - Tabor)
    10/11/2019 15:45
  • W
  • 3 : 1(Olimpija Ljubljana - Aluminij)
    26/10/2019 12:45
  • W
  • 6 : 0(Olimpija Ljubljana - Rudar Velenje)
    19/10/2019 14:45
  • L
  • 2 : 4(Olimpija Ljubljana - Maribor)
    28/09/2019 15:00
  • W
  • 3 : 1(Olimpija Ljubljana - NK Bravo)
    22/09/2019 18:15
2
Europa League (Qualification)
9
6
2
1
21:6
20
  • ?
  • Maribor - ND Triglav
    30/11/2019 15:55
  • W
  • 4 : 1(Maribor - Domzale)
    09/11/2019 15:55
  • W
  • 1 : 0(Maribor - NK Celje)
    26/10/2019 14:55
  • D
  • 0 : 0(Maribor - Mura)
    05/10/2019 18:15
  • W
  • 5 : 0(Maribor - Rudar Velenje)
    25/09/2019 18:15
  • W
  • 2 : 1(Maribor - Aluminij)
    14/09/2019 18:15
3
Europa League (Qualification)
8
6
2
0
18:5
20
  • ?
  • Aluminij - Maribor
    24/11/2019 16:00
  • W
  • 4 : 2(Aluminij - Domzale)
    03/11/2019 18:00
  • W
  • 5 : 1(Aluminij - NK Bravo)
    20/10/2019 14:30
  • D
  • 0 : 0(Aluminij - NK Celje)
    30/09/2019 16:00
  • W
  • 3 : 0(Aluminij - Tabor)
    21/09/2019 16:00
  • W
  • 2 : 0(Aluminij - Mura)
    31/08/2019 18:15
4
9
6
2
1
19:11
20
  • ?
  • Mura - NK Bravo
    05/12/2019 16:00
  • L
  • 2 : 4(Mura - Aluminij)
    10/11/2019 18:00
  • W
  • 3 : 1(Mura - Olimpija Ljubljana)
    03/11/2019 15:45
  • D
  • 2 : 2(Mura - ND Triglav)
    19/10/2019 12:30
  • W
  • 3 : 0(Mura - Domzale)
    28/09/2019 18:15
  • W
  • 1 : 0(Mura - NK Celje)
    22/09/2019 16:00
5
8
5
3
0
17:6
18
  • ?
  • NK Celje - Olimpija Ljubljana
    23/11/2019 15:55
  • W
  • 4 : 0(NK Celje - ND Triglav)
    02/11/2019 15:15
  • W
  • 2 : 1(NK Celje - Domzale)
    19/10/2019 16:45
  • W
  • 2 : 0(NK Celje - Tabor)
    26/09/2019 16:00
  • W
  • 3 : 0(NK Celje - Rudar Velenje)
    01/09/2019 16:00
  • W
  • 2 : 1(NK Celje - Maribor)
    17/08/2019 18:10
6
8
5
1
2
14:8
16
  • ?
  • Tabor - Mura
    24/11/2019 12:30
  • D
  • 1 : 1(Tabor - Rudar Velenje)
    03/11/2019 13:00
  • W
  • 4 : 1(Tabor - Maribor)
    20/10/2019 12:30
  • W
  • 3 : 1(Tabor - NK Bravo)
    29/09/2019 13:00
  • L
  • 1 : 2(Tabor - Olimpija Ljubljana)
    31/08/2019 15:00
  • W
  • 2 : 0(Tabor - ND Triglav)
    17/08/2019 15:00
7
9
4
0
5
14:22
12
  • ?
  • ND Triglav - Rudar Velenje
    07/12/2019 17:00
  • W
  • 1 : 0(ND Triglav - NK Bravo)
    10/11/2019 13:00
  • W
  • 3 : 2(ND Triglav - Tabor)
    26/10/2019 11:00
  • L
  • 2 : 3(ND Triglav - Olimpija Ljubljana)
    06/10/2019 13:30
  • W
  • 1 : 0(ND Triglav - Aluminij)
    26/09/2019 14:00
  • L
  • 1 : 3(ND Triglav - Maribor)
    22/09/2019 14:00
8
8
2
3
3
10:13
9
  • ?
  • Domzale - ND Triglav
    23/11/2019 13:45
  • W
  • 2 : 0(Domzale - NK Bravo)
    27/10/2019 18:00
  • W
  • 1 : 0(Domzale - Tabor)
    05/10/2019 16:00
  • L
  • 1 : 4(Domzale - Olimpija Ljubljana)
    25/09/2019 16:00
  • D
  • 0 : 0(Domzale - Mura)
    12/09/2019 18:10
  • L
  • 0 : 1(Domzale - Maribor)
    01/09/2019 18:10
9
Relegation Playoff
8
2
3
3
7:9
9
  • ?
  • NK Bravo - Rudar Velenje
    23/11/2019 11:45
  • L
  • 0 : 1(NK Bravo - Maribor)
    02/11/2019 13:00
  • D
  • 2 : 2(NK Bravo - NK Celje)
    05/10/2019 13:30
  • D
  • 3 : 3(NK Bravo - Mura)
    25/09/2019 13:45
  • W
  • 1 : 0(NK Bravo - ND Triglav)
    30/08/2019 15:00
  • D
  • 0 : 0(NK Bravo - Domzale)
    18/08/2019 14:00
10
Relegation (Championship)
9
0
4
5
12:21
4
  • ?
  • Rudar Velenje - Maribor
    04/12/2019 16:55
  • D
  • 3 : 3(Rudar Velenje - NK Celje)
    09/11/2019 13:45
  • L
  • 1 : 2(Rudar Velenje - Mura)
    27/10/2019 16:00
  • L
  • 1 : 2(Rudar Velenje - Aluminij)
    06/10/2019 16:00
  • D
  • 1 : 1(Rudar Velenje - ND Triglav)
    29/09/2019 15:00
  • L
  • 2 : 3(Rudar Velenje - Domzale)
    22/09/2019 12:00
#TeamMPWDLGPtsForm
1
Champions League (Qualification)
8
5
1
2
15:8
16
  • ?
  • NK Celje - Olimpija Ljubljana
    23/11/2019 15:55
  • L
  • 3 : 1(Mura - Olimpija Ljubljana)
    03/11/2019 15:45
  • W
  • 2 : 3(ND Triglav - Olimpija Ljubljana)
    06/10/2019 13:30
  • W
  • 1 : 4(Domzale - Olimpija Ljubljana)
    25/09/2019 16:00
  • W
  • 1 : 2(Tabor - Olimpija Ljubljana)
    31/08/2019 15:00
  • L
  • 1 : 0(Aluminij - Olimpija Ljubljana)
    18/08/2019 18:15
2
Europa League (Qualification)
8
4
2
2
13:11
14
  • ?
  • Aluminij - Maribor
    24/11/2019 16:00
  • W
  • 0 : 1(NK Bravo - Maribor)
    02/11/2019 13:00
  • L
  • 4 : 1(Tabor - Maribor)
    20/10/2019 12:30
  • W
  • 2 : 4(Olimpija Ljubljana - Maribor)
    28/09/2019 15:00
  • W
  • 1 : 3(ND Triglav - Maribor)
    22/09/2019 14:00
  • W
  • 0 : 1(Domzale - Maribor)
    01/09/2019 18:10
3
Europa League (Qualification)
9
4
2
3
12:10
14
  • ?
  • Tabor - Aluminij
    30/11/2019 12:00
  • W
  • 2 : 4(Mura - Aluminij)
    10/11/2019 18:00
  • L
  • 3 : 1(Olimpija Ljubljana - Aluminij)
    26/10/2019 12:45
  • W
  • 1 : 2(Rudar Velenje - Aluminij)
    06/10/2019 16:00
  • L
  • 1 : 0(ND Triglav - Aluminij)
    26/09/2019 14:00
  • L
  • 2 : 1(Maribor - Aluminij)
    14/09/2019 18:15
4
8
2
5
1
11:10
11
  • ?
  • Tabor - Mura
    24/11/2019 12:30
  • W
  • 1 : 2(Rudar Velenje - Mura)
    27/10/2019 16:00
  • D
  • 0 : 0(Maribor - Mura)
    05/10/2019 18:15
  • D
  • 3 : 3(NK Bravo - Mura)
    25/09/2019 13:45
  • D
  • 0 : 0(Domzale - Mura)
    12/09/2019 18:10
  • L
  • 2 : 0(Aluminij - Mura)
    31/08/2019 18:15
5
9
2
4
3
18:13
10
  • ?
  • Tabor - NK Celje
    04/12/2019 12:00
  • D
  • 3 : 3(Rudar Velenje - NK Celje)
    09/11/2019 13:45
  • L
  • 1 : 0(Maribor - NK Celje)
    26/10/2019 14:55
  • D
  • 2 : 2(NK Bravo - NK Celje)
    05/10/2019 13:30
  • D
  • 0 : 0(Aluminij - NK Celje)
    30/09/2019 16:00
  • L
  • 1 : 0(Mura - NK Celje)
    22/09/2019 16:00
6
9
0
1
8
6:19
1
  • ?
  • NK Bravo - Tabor
    07/12/2019 17:00
  • L
  • 2 : 0(Olimpija Ljubljana - Tabor)
    10/11/2019 15:45
  • L
  • 3 : 2(ND Triglav - Tabor)
    26/10/2019 11:00
  • L
  • 1 : 0(Domzale - Tabor)
    05/10/2019 16:00
  • L
  • 2 : 0(NK Celje - Tabor)
    26/09/2019 16:00
  • L
  • 3 : 0(Aluminij - Tabor)
    21/09/2019 16:00
7
8
1
2
5
8:17
5
  • ?
  • Domzale - ND Triglav
    23/11/2019 13:45
  • L
  • 4 : 0(NK Celje - ND Triglav)
    02/11/2019 15:15
  • D
  • 2 : 2(Mura - ND Triglav)
    19/10/2019 12:30
  • D
  • 1 : 1(Rudar Velenje - ND Triglav)
    29/09/2019 15:00
  • L
  • 1 : 0(NK Bravo - ND Triglav)
    30/08/2019 15:00
  • L
  • 2 : 0(Tabor - ND Triglav)
    17/08/2019 15:00
8
9
2
1
6
13:23
7
  • ?
  • Olimpija Ljubljana - Domzale
    04/12/2019 19:15
  • L
  • 4 : 1(Maribor - Domzale)
    09/11/2019 15:55
  • L
  • 4 : 2(Aluminij - Domzale)
    03/11/2019 18:00
  • L
  • 2 : 1(NK Celje - Domzale)
    19/10/2019 16:45
  • L
  • 3 : 0(Mura - Domzale)
    28/09/2019 18:15
  • W
  • 2 : 3(Rudar Velenje - Domzale)
    22/09/2019 12:00
9
Relegation Playoff
9
1
1
7
12:25
4
  • ?
  • Mura - NK Bravo
    05/12/2019 16:00
  • L
  • 1 : 0(ND Triglav - NK Bravo)
    10/11/2019 13:00
  • L
  • 2 : 0(Domzale - NK Bravo)
    27/10/2019 18:00
  • L
  • 5 : 1(Aluminij - NK Bravo)
    20/10/2019 14:30
  • L
  • 3 : 1(Tabor - NK Bravo)
    29/09/2019 13:00
  • L
  • 3 : 1(Olimpija Ljubljana - NK Bravo)
    22/09/2019 18:15
10
Relegation (Championship)
8
0
3
5
6:23
3
  • ?
  • NK Bravo - Rudar Velenje
    23/11/2019 11:45
  • D
  • 1 : 1(Tabor - Rudar Velenje)
    03/11/2019 13:00
  • L
  • 6 : 0(Olimpija Ljubljana - Rudar Velenje)
    19/10/2019 14:45
  • L
  • 5 : 0(Maribor - Rudar Velenje)
    25/09/2019 18:15
  • L
  • 3 : 0(NK Celje - Rudar Velenje)
    01/09/2019 16:00
  • L
  • 2 : 0(Mura - Rudar Velenje)
    18/08/2019 16:00