Erste Liga: 2. Liga - 2019/2020

SV Horn13FC Juniors OOe

Finished

1
X
2
background of football game timelineHomeGuestPlayer substitution54''
inMarco Hausjell
inMarcel Toth
Goal62''
goalErcan Kara
Yellow card64''
yellow cardAndree Neumayer
Yellow card69''
yellow cardPhilipp Siegl
Yellow card71''
yellow cardFlorian Sittsam
Player substitution76''
inFabian Vyhnalek
inAndree Neumayer
Goal42''
goalFabian Benko
Yellow card50''
yellow cardDavid Bumberger
Goal60''
goalChristopher Cvetko
Yellow card71''
yellow cardChristopher Cvetko
Player substitution77''
inDaniel Jelisic
inFabian Benko
Goal82''
goalPatrick Plojer
Yellow card83''
yellow cardDavid Schnegg
Player substitution85''
inMarcel Monsberger
inHyun-Seok Hong
Player substitution87''
inPierre Nagler
inDominik Reiter

TV Channels:

Official Streams:

Summary
42'
goalFabian Benko
Second half
50'
yellow cardDavid Bumberger
inMarco Hausjell
outMarcel Toth
54'
60'
goalChristopher Cvetko
goalErcan Kara
62'
yellow cardAndree Neumayer
64'
yellow cardPhilipp Siegl
69'
yellow cardFlorian Sittsam
71'
71'
yellow cardChristopher Cvetko
inFabian Vyhnalek
outAndree Neumayer
76'
77'
inDaniel Jelisic
outFabian Benko
82'
goalPatrick Plojer
83'
yellow cardDavid Schnegg
85'
inMarcel Monsberger
outHyun-Seok Hong
87'
inPierre Nagler
outDominik Reiter
87'

FC Juniors OOe make a substitution. Dominik Reiter runs off the field and in comes Pierre Nagler

85'

FC Juniors OOe make a substitution. Hyun-Seok Hong runs off the field and in comes Marcel Monsberger

83'

David Schnegg is shown a yellow card by the referee

82'

G O O O A A L - Patrick Plojer scores in the penalty shoot-out.

77'

FC Juniors OOe make a substitution. Fabian Benko runs off the field and in comes Daniel Jelisic

76'

SV Horn make a substitution. Andree Neumayer runs off the field and in comes Fabian Vyhnalek

71'

Christopher Cvetko is shown a yellow card by the referee

71'

Florian Sittsam is shown a yellow card by the referee

69'

Philipp Siegl is shown a yellow card by the referee

64'

Andree Neumayer is shown a yellow card by the referee

62'

G O O O A A L - Ercan Kara scores in the penalty shoot-out.

60'

G O O O A A L - Christopher Cvetko scores in the penalty shoot-out.

54'

SV Horn make a substitution. Marcel Toth runs off the field and in comes Marco Hausjell

50'

David Bumberger is shown a yellow card by the referee

42'

G O O O A A L - Fabian Benko scores in the penalty shoot-out.

Waldviertler Volksbank Arena
Goalkeeper
1Sebastian GesslTobias Lawal1
Starting Lineups
12Lukas Malicsekyellow card50'David Bumberger4
31Philipp Sieglyellow card69'Nemanja Celic5
8Florian Sittsamyellow card71'Jan Boller34
27Juergen Baueryellow card83'David Schnegg28
25Marcel Tothout54'goal60'yellow card71'Christopher Cvetko8
23Andree Neumayeryellow card64'out76'out85'Hyun-Seok Hong23
52Thomas SalamonAndres Andrade15
10Filip Faletargoal42'out77'Fabian Benko30
7Mario Stefelout87'Dominik Reiter9
9Ercan Karagoal62'goal82'Patrick Plojer25
Substitutes
29Clemens ZochIshaku Konda17
16Christian HaselbergerThomas Turner21
17Fabian Vyhnalekin76'Olivier N'Zi2
24Simon Kronsteinerin85'Marcel Monsberger19
15Michael WeizmannMoritz Wuerdinger13
35Ferdinand Simain77'Daniel Jelisic6
19Marco Hausjellin54'in87'Pierre Nagler11
#TeamMPWDLGPtsForm
1
Champions League (Promotion)
14
9
5
0
32:15
32
  • ?
  • SK Austria Klagenfurt - Austria Wien (A)
    22/11/2019 18:10
  • W
  • 2 : 4(FC Wacker Innsbruck - SK Austria Klagenfurt)
    08/11/2019 19:15
  • D
  • 1 : 1(SK Austria Klagenfurt - Amstetten)
    01/11/2019 18:10
  • W
  • 0 : 2(Floridsdorfer AC - SK Austria Klagenfurt)
    27/10/2019 09:30
  • W
  • 2 : 0(SK Austria Klagenfurt - SV Horn)
    18/10/2019 17:10
  • W
  • 0 : 2(FC Juniors OOe - SK Austria Klagenfurt)
    04/10/2019 16:30
2
14
10
2
2
27:16
32
  • ?
  • Ried - Dornbirn
    24/11/2019 09:30
  • W
  • 1 : 2(Floridsdorfer AC - Ried)
    08/11/2019 18:10
  • W
  • 3 : 1(Ried - SV Horn)
    01/11/2019 18:10
  • W
  • 2 : 3(FC Wacker Innsbruck - Ried)
    25/10/2019 17:10
  • W
  • 0 : 1(FC Liefering - Ried)
    19/10/2019 12:30
  • W
  • 1 : 0(Ried - Vorwaerts Steyr)
    04/10/2019 17:10
3
14
6
4
4
22:16
22
  • ?
  • Kapfenberger SV - Vorwaerts Steyr
    22/11/2019 18:10
  • W
  • 1 : 3(FC Liefering - Vorwaerts Steyr)
    09/11/2019 13:30
  • D
  • 2 : 2(Vorwaerts Steyr - Grazer AK)
    01/11/2019 18:10
  • D
  • 1 : 1(SV Lafnitz - Vorwaerts Steyr)
    25/10/2019 17:10
  • W
  • 3 : 1(Vorwaerts Steyr - Austria Lustenau)
    18/10/2019 17:10
  • L
  • 1 : 0(Ried - Vorwaerts Steyr)
    04/10/2019 17:10
4
14
5
6
3
26:17
21
  • ?
  • Ried - Dornbirn
    24/11/2019 09:30
  • D
  • 2 : 2(Dornbirn - BW Linz)
    09/11/2019 13:30
  • W
  • 0 : 1(Austria Wien (A) - Dornbirn)
    02/11/2019 13:30
  • D
  • 1 : 1(SV Horn - Dornbirn)
    26/10/2019 15:00
  • D
  • 2 : 2(Dornbirn - FC Juniors OOe)
    19/10/2019 14:00
  • D
  • 1 : 1(SV Lafnitz - Dornbirn)
    05/10/2019 17:00
5
14
5
6
3
22:16
21
  • ?
  • Austria Lustenau - SV Lafnitz
    23/11/2019 13:30
  • D
  • 1 : 1(SV Lafnitz - Grazer AK)
    10/11/2019 09:30
  • W
  • 1 : 5(BW Linz - SV Lafnitz)
    01/11/2019 18:10
  • D
  • 1 : 1(SV Lafnitz - Vorwaerts Steyr)
    25/10/2019 17:10
  • D
  • 1 : 1(Amstetten - SV Lafnitz)
    18/10/2019 17:10
  • D
  • 1 : 1(SV Lafnitz - Dornbirn)
    05/10/2019 17:00
6
14
6
2
6
28:28
20
  • ?
  • FC Juniors OOe - Floridsdorfer AC
    23/11/2019 13:30
  • W
  • 1 : 3(SV Horn - FC Juniors OOe)
    08/11/2019 18:10
  • W
  • 0 : 4(FC Liefering - FC Juniors OOe)
    01/11/2019 18:10
  • L
  • 2 : 4(FC Juniors OOe - Austria Wien (A))
    26/10/2019 12:30
  • D
  • 2 : 2(Dornbirn - FC Juniors OOe)
    19/10/2019 14:00
  • L
  • 0 : 2(FC Juniors OOe - SK Austria Klagenfurt)
    04/10/2019 16:30
7
14
6
2
6
30:32
20
  • ?
  • Austria Lustenau - SV Lafnitz
    23/11/2019 13:30
  • L
  • 2 : 0(Amstetten - Austria Lustenau)
    08/11/2019 18:10
  • L
  • 2 : 3(Austria Lustenau - FC Wacker Innsbruck)
    03/11/2019 09:30
  • W
  • 3 : 2(Austria Lustenau - Kapfenberger SV)
    25/10/2019 17:10
  • L
  • 3 : 1(Vorwaerts Steyr - Austria Lustenau)
    18/10/2019 17:10
  • W
  • 3 : 2(Austria Lustenau - FC Liefering)
    06/10/2019 08:30
8
14
5
4
5
22:24
19
  • ?
  • Grazer AK - Amstetten
    22/11/2019 18:10
  • W
  • 2 : 0(Amstetten - Austria Lustenau)
    08/11/2019 18:10
  • D
  • 1 : 1(SK Austria Klagenfurt - Amstetten)
    01/11/2019 18:10
  • D
  • 2 : 2(Amstetten - BW Linz)
    25/10/2019 17:10
  • D
  • 1 : 1(Amstetten - SV Lafnitz)
    18/10/2019 17:10
  • W
  • 0 : 2(Floridsdorfer AC - Amstetten)
    04/10/2019 17:10
9
14
6
1
7
19:24
19
  • ?
  • SV Horn - FC Wacker Innsbruck
    22/11/2019 18:10
  • L
  • 2 : 4(FC Wacker Innsbruck - SK Austria Klagenfurt)
    08/11/2019 19:15
  • W
  • 2 : 3(Austria Lustenau - FC Wacker Innsbruck)
    03/11/2019 09:30
  • L
  • 2 : 3(FC Wacker Innsbruck - Ried)
    25/10/2019 17:10
  • W
  • 1 : 2(Austria Wien (A) - FC Wacker Innsbruck)
    18/10/2019 17:10
  • L
  • 1 : 2(FC Wacker Innsbruck - Kapfenberger SV)
    04/10/2019 17:10
10
14
5
3
6
27:28
18
  • ?
  • BW Linz - FC Liefering
    22/11/2019 18:10
  • D
  • 2 : 2(Dornbirn - BW Linz)
    09/11/2019 13:30
  • L
  • 1 : 5(BW Linz - SV Lafnitz)
    01/11/2019 18:10
  • D
  • 2 : 2(Amstetten - BW Linz)
    25/10/2019 17:10
  • L
  • 2 : 3(BW Linz - Floridsdorfer AC)
    18/10/2019 17:10
  • W
  • 2 : 4(SV Horn - BW Linz)
    04/10/2019 17:10
11
14
4
4
6
16:20
16
  • ?
  • Grazer AK - Amstetten
    22/11/2019 18:10
  • D
  • 1 : 1(SV Lafnitz - Grazer AK)
    10/11/2019 09:30
  • D
  • 2 : 2(Vorwaerts Steyr - Grazer AK)
    01/11/2019 18:10
  • D
  • 1 : 1(Grazer AK - FC Liefering)
    25/10/2019 17:10
  • L
  • 2 : 0(Kapfenberger SV - Grazer AK)
    20/10/2019 08:30
  • L
  • 2 : 3(Grazer AK - Austria Wien (A))
    05/10/2019 12:30
12
14
4
3
7
29:32
15
  • ?
  • SV Horn - FC Wacker Innsbruck
    22/11/2019 18:10
  • L
  • 1 : 3(SV Horn - FC Juniors OOe)
    08/11/2019 18:10
  • L
  • 3 : 1(Ried - SV Horn)
    01/11/2019 18:10
  • D
  • 1 : 1(SV Horn - Dornbirn)
    26/10/2019 15:00
  • L
  • 2 : 0(SK Austria Klagenfurt - SV Horn)
    18/10/2019 17:10
  • L
  • 2 : 4(SV Horn - BW Linz)
    04/10/2019 17:10
13
14
4
3
7
15:22
15
  • ?
  • FC Juniors OOe - Floridsdorfer AC
    23/11/2019 13:30
  • L
  • 1 : 2(Floridsdorfer AC - Ried)
    08/11/2019 18:10
  • L
  • 2 : 1(Kapfenberger SV - Floridsdorfer AC)
    01/11/2019 18:10
  • L
  • 0 : 2(Floridsdorfer AC - SK Austria Klagenfurt)
    27/10/2019 09:30
  • W
  • 2 : 3(BW Linz - Floridsdorfer AC)
    18/10/2019 17:10
  • L
  • 0 : 2(Floridsdorfer AC - Amstetten)
    04/10/2019 17:10
14
Relegation (Championship)
14
4
2
8
25:28
14
  • ?
  • SK Austria Klagenfurt - Austria Wien (A)
    22/11/2019 18:10
  • W
  • 4 : 1(Austria Wien (A) - Kapfenberger SV)
    08/11/2019 18:10
  • L
  • 0 : 1(Austria Wien (A) - Dornbirn)
    02/11/2019 13:30
  • W
  • 2 : 4(FC Juniors OOe - Austria Wien (A))
    26/10/2019 12:30
  • L
  • 1 : 2(Austria Wien (A) - FC Wacker Innsbruck)
    18/10/2019 17:10
  • W
  • 2 : 3(Grazer AK - Austria Wien (A))
    05/10/2019 12:30
15
Relegation (Championship)
14
3
5
6
21:28
14
  • ?
  • BW Linz - FC Liefering
    22/11/2019 18:10
  • L
  • 1 : 3(FC Liefering - Vorwaerts Steyr)
    09/11/2019 13:30
  • L
  • 0 : 4(FC Liefering - FC Juniors OOe)
    01/11/2019 18:10
  • D
  • 1 : 1(Grazer AK - FC Liefering)
    25/10/2019 17:10
  • L
  • 0 : 1(FC Liefering - Ried)
    19/10/2019 12:30
  • L
  • 3 : 2(Austria Lustenau - FC Liefering)
    06/10/2019 08:30
16
Relegation (Championship)
14
3
2
9
17:32
11
  • ?
  • Kapfenberger SV - Vorwaerts Steyr
    22/11/2019 18:10
  • L
  • 4 : 1(Austria Wien (A) - Kapfenberger SV)
    08/11/2019 18:10
  • W
  • 2 : 1(Kapfenberger SV - Floridsdorfer AC)
    01/11/2019 18:10
  • L
  • 3 : 2(Austria Lustenau - Kapfenberger SV)
    25/10/2019 17:10
  • W
  • 2 : 0(Kapfenberger SV - Grazer AK)
    20/10/2019 08:30
  • W
  • 1 : 2(FC Wacker Innsbruck - Kapfenberger SV)
    04/10/2019 17:10
#TeamMPWDLGPtsForm
1
Champions League (Promotion)
6
2
4
0
14:10
10
  • ?
  • SK Austria Klagenfurt - Austria Wien (A)
    22/11/2019 18:10
  • D
  • 1 : 1(SK Austria Klagenfurt - Amstetten)
    01/11/2019 18:10
  • W
  • 2 : 0(SK Austria Klagenfurt - SV Horn)
    18/10/2019 17:10
  • D
  • 1 : 1(SK Austria Klagenfurt - Vorwaerts Steyr)
    29/09/2019 08:30
  • D
  • 3 : 3(SK Austria Klagenfurt - Austria Lustenau)
    13/09/2019 17:10
  • W
  • 3 : 1(SK Austria Klagenfurt - BW Linz)
    25/08/2019 08:30
2
6
4
0
2
13:8
12
  • ?
  • Ried - Dornbirn
    24/11/2019 09:30
  • W
  • 3 : 1(Ried - SV Horn)
    01/11/2019 18:10
  • W
  • 1 : 0(Ried - Vorwaerts Steyr)
    04/10/2019 17:10
  • W
  • 3 : 1(Ried - FC Juniors OOe)
    20/09/2019 17:10
  • L
  • 1 : 2(Ried - Grazer AK)
    23/08/2019 17:10
  • W
  • 4 : 1(Ried - Amstetten)
    11/08/2019 08:30
3
7
4
2
1
11:6
14
  • ?
  • Vorwaerts Steyr - Kapfenberger SV
    30/11/2019 13:00
  • D
  • 2 : 2(Vorwaerts Steyr - Grazer AK)
    01/11/2019 18:10
  • W
  • 3 : 1(Vorwaerts Steyr - Austria Lustenau)
    18/10/2019 17:10
  • D
  • 0 : 0(Vorwaerts Steyr - Austria Wien (A))
    22/09/2019 08:30
  • W
  • 3 : 2(Vorwaerts Steyr - Dornbirn)
    31/08/2019 12:30
  • W
  • 1 : 0(Vorwaerts Steyr - Floridsdorfer AC)
    16/08/2019 17:10
4
7
2
4
1
16:11
10
  • ?
  • Dornbirn - Ried
    30/11/2019 13:30
  • D
  • 2 : 2(Dornbirn - BW Linz)
    09/11/2019 13:30
  • D
  • 2 : 2(Dornbirn - FC Juniors OOe)
    19/10/2019 14:00
  • W
  • 3 : 1(Dornbirn - Grazer AK)
    28/09/2019 12:30
  • D
  • 2 : 2(Dornbirn - FC Liefering)
    14/09/2019 14:00
  • W
  • 6 : 1(Dornbirn - Kapfenberger SV)
    24/08/2019 16:00
5
8
1
4
3
7:10
7
  • ?
  • SV Lafnitz - Austria Lustenau
    29/11/2019 18:10
  • D
  • 1 : 1(SV Lafnitz - Grazer AK)
    10/11/2019 09:30
  • D
  • 1 : 1(SV Lafnitz - Vorwaerts Steyr)
    25/10/2019 17:10
  • D
  • 1 : 1(SV Lafnitz - Dornbirn)
    05/10/2019 17:00
  • L
  • 2 : 3(SV Lafnitz - SV Horn)
    20/09/2019 17:10
  • L
  • 0 : 3(SV Lafnitz - SK Austria Klagenfurt)
    30/08/2019 17:10
6
6
3
0
3
14:17
9
  • ?
  • FC Juniors OOe - Floridsdorfer AC
    23/11/2019 13:30
  • L
  • 2 : 4(FC Juniors OOe - Austria Wien (A))
    26/10/2019 12:30
  • L
  • 0 : 2(FC Juniors OOe - SK Austria Klagenfurt)
    04/10/2019 16:30
  • L
  • 0 : 5(FC Juniors OOe - BW Linz)
    15/09/2019 08:30
  • W
  • 8 : 5(FC Juniors OOe - Austria Lustenau)
    23/08/2019 17:10
  • W
  • 1 : 0(FC Juniors OOe - Kapfenberger SV)
    09/08/2019 17:10
7
7
3
1
3
12:13
10
  • ?
  • Austria Lustenau - SV Lafnitz
    23/11/2019 13:30
  • L
  • 2 : 3(Austria Lustenau - FC Wacker Innsbruck)
    03/11/2019 09:30
  • W
  • 3 : 2(Austria Lustenau - Kapfenberger SV)
    25/10/2019 17:10
  • W
  • 3 : 2(Austria Lustenau - FC Liefering)
    06/10/2019 08:30
  • W
  • 2 : 1(Austria Lustenau - BW Linz)
    20/09/2019 17:10
  • L
  • 1 : 2(Austria Lustenau - Floridsdorfer AC)
    01/09/2019 08:30
8
8
3
2
3
13:14
11
  • ?
  • Amstetten - Grazer AK
    29/11/2019 18:10
  • W
  • 2 : 0(Amstetten - Austria Lustenau)
    08/11/2019 18:10
  • D
  • 2 : 2(Amstetten - BW Linz)
    25/10/2019 17:10
  • D
  • 1 : 1(Amstetten - SV Lafnitz)
    18/10/2019 17:10
  • L
  • 1 : 2(Amstetten - FC Juniors OOe)
    27/09/2019 17:10
  • W
  • 2 : 1(Amstetten - Vorwaerts Steyr)
    13/09/2019 16:30
9
8
4
0
4
12:14
12
  • ?
  • FC Wacker Innsbruck - SV Horn
    29/11/2019 18:10
  • L
  • 2 : 4(FC Wacker Innsbruck - SK Austria Klagenfurt)
    08/11/2019 19:15
  • L
  • 2 : 3(FC Wacker Innsbruck - Ried)
    25/10/2019 17:10
  • L
  • 1 : 2(FC Wacker Innsbruck - Kapfenberger SV)
    04/10/2019 17:10
  • L
  • 0 : 3(FC Wacker Innsbruck - SV Lafnitz)
    28/09/2019 12:30
  • W
  • 2 : 0(FC Wacker Innsbruck - Grazer AK)
    14/09/2019 12:30
10
6
2
1
3
11:15
7
  • ?
  • BW Linz - FC Liefering
    22/11/2019 18:10
  • L
  • 1 : 5(BW Linz - SV Lafnitz)
    01/11/2019 18:10
  • L
  • 2 : 3(BW Linz - Floridsdorfer AC)
    18/10/2019 17:10
  • L
  • 2 : 3(BW Linz - Ried)
    29/09/2019 08:30
  • W
  • 1 : 0(BW Linz - FC Wacker Innsbruck)
    30/08/2019 17:10
  • W
  • 4 : 3(BW Linz - Austria Wien (A))
    16/08/2019 17:10
11
6
2
2
2
8:7
8
  • ?
  • Grazer AK - Amstetten
    22/11/2019 18:10
  • D
  • 1 : 1(Grazer AK - FC Liefering)
    25/10/2019 17:10
  • L
  • 2 : 3(Grazer AK - Austria Wien (A))
    05/10/2019 12:30
  • L
  • 1 : 2(Grazer AK - SK Austria Klagenfurt)
    20/09/2019 17:10
  • W
  • 2 : 1(Grazer AK - FC Juniors OOe)
    30/08/2019 17:10
  • D
  • 0 : 0(Grazer AK - SV Horn)
    09/08/2019 17:10
12
7
1
2
4
14:19
5
  • ?
  • SV Horn - FC Wacker Innsbruck
    22/11/2019 18:10
  • L
  • 1 : 3(SV Horn - FC Juniors OOe)
    08/11/2019 18:10
  • D
  • 1 : 1(SV Horn - Dornbirn)
    26/10/2019 15:00
  • L
  • 2 : 4(SV Horn - BW Linz)
    04/10/2019 17:10
  • L
  • 2 : 4(SV Horn - Austria Lustenau)
    27/09/2019 17:10
  • W
  • 5 : 1(SV Horn - Kapfenberger SV)
    13/09/2019 17:10
13
8
2
2
4
6:10
8
  • ?
  • Floridsdorfer AC - FC Juniors OOe
    29/11/2019 18:10
  • L
  • 1 : 2(Floridsdorfer AC - Ried)
    08/11/2019 18:10
  • L
  • 0 : 2(Floridsdorfer AC - SK Austria Klagenfurt)
    27/10/2019 09:30
  • L
  • 0 : 2(Floridsdorfer AC - Amstetten)
    04/10/2019 17:10
  • L
  • 0 : 3(Floridsdorfer AC - Dornbirn)
    21/09/2019 18:00
  • D
  • 1 : 1(Floridsdorfer AC - SV Lafnitz)
    13/09/2019 17:10
14
Relegation (Championship)
8
2
1
5
12:15
7
  • ?
  • Austria Wien (A) - SK Austria Klagenfurt
    29/11/2019 18:10
  • W
  • 4 : 1(Austria Wien (A) - Kapfenberger SV)
    08/11/2019 18:10
  • L
  • 0 : 1(Austria Wien (A) - Dornbirn)
    02/11/2019 13:30
  • L
  • 1 : 2(Austria Wien (A) - FC Wacker Innsbruck)
    18/10/2019 17:10
  • W
  • 4 : 1(Austria Wien (A) - Floridsdorfer AC)
    27/09/2019 17:10
  • D
  • 0 : 0(Austria Wien (A) - Ried)
    13/09/2019 17:10
15
Relegation (Championship)
7
2
1
4
10:16
7
  • ?
  • FC Liefering - BW Linz
    01/12/2019 09:30
  • L
  • 1 : 3(FC Liefering - Vorwaerts Steyr)
    09/11/2019 13:30
  • L
  • 0 : 4(FC Liefering - FC Juniors OOe)
    01/11/2019 18:10
  • L
  • 0 : 1(FC Liefering - Ried)
    19/10/2019 12:30
  • D
  • 2 : 2(FC Liefering - FC Wacker Innsbruck)
    21/09/2019 12:30
  • W
  • 2 : 1(FC Liefering - Austria Wien (A))
    30/08/2019 17:10
16
Relegation (Championship)
7
2
1
4
9:11
7
  • ?
  • Kapfenberger SV - Vorwaerts Steyr
    22/11/2019 18:10
  • W
  • 2 : 1(Kapfenberger SV - Floridsdorfer AC)
    01/11/2019 18:10
  • W
  • 2 : 0(Kapfenberger SV - Grazer AK)
    20/10/2019 08:30
  • L
  • 0 : 2(Kapfenberger SV - FC Liefering)
    27/09/2019 17:10
  • D
  • 1 : 1(Kapfenberger SV - Amstetten)
    20/09/2019 17:10
  • L
  • 2 : 3(Kapfenberger SV - Ried)
    30/08/2019 17:10
#TeamMPWDLGPtsForm
1
Champions League (Promotion)
8
7
1
0
18:5
22
  • ?
  • Austria Wien (A) - SK Austria Klagenfurt
    29/11/2019 18:10
  • W
  • 2 : 4(FC Wacker Innsbruck - SK Austria Klagenfurt)
    08/11/2019 19:15
  • W
  • 0 : 2(Floridsdorfer AC - SK Austria Klagenfurt)
    27/10/2019 09:30
  • W
  • 0 : 2(FC Juniors OOe - SK Austria Klagenfurt)
    04/10/2019 16:30
  • W
  • 1 : 2(Grazer AK - SK Austria Klagenfurt)
    20/09/2019 17:10
  • W
  • 0 : 3(SV Lafnitz - SK Austria Klagenfurt)
    30/08/2019 17:10
2
8
6
2
0
14:8
20
  • ?
  • Dornbirn - Ried
    30/11/2019 13:30
  • W
  • 1 : 2(Floridsdorfer AC - Ried)
    08/11/2019 18:10
  • W
  • 2 : 3(FC Wacker Innsbruck - Ried)
    25/10/2019 17:10
  • W
  • 0 : 1(FC Liefering - Ried)
    19/10/2019 12:30
  • W
  • 2 : 3(BW Linz - Ried)
    29/09/2019 08:30
  • D
  • 0 : 0(Austria Wien (A) - Ried)
    13/09/2019 17:10
3
7
2
2
3
11:10
8
  • ?
  • Kapfenberger SV - Vorwaerts Steyr
    22/11/2019 18:10
  • W
  • 1 : 3(FC Liefering - Vorwaerts Steyr)
    09/11/2019 13:30
  • D
  • 1 : 1(SV Lafnitz - Vorwaerts Steyr)
    25/10/2019 17:10
  • L
  • 1 : 0(Ried - Vorwaerts Steyr)
    04/10/2019 17:10
  • D
  • 1 : 1(SK Austria Klagenfurt - Vorwaerts Steyr)
    29/09/2019 08:30
  • L
  • 2 : 1(Amstetten - Vorwaerts Steyr)
    13/09/2019 16:30
4
7
3
2
2
10:6
11
  • ?
  • Ried - Dornbirn
    24/11/2019 09:30
  • W
  • 0 : 1(Austria Wien (A) - Dornbirn)
    02/11/2019 13:30
  • D
  • 1 : 1(SV Horn - Dornbirn)
    26/10/2019 15:00
  • D
  • 1 : 1(SV Lafnitz - Dornbirn)
    05/10/2019 17:00
  • W
  • 0 : 3(Floridsdorfer AC - Dornbirn)
    21/09/2019 18:00
  • L
  • 3 : 2(Vorwaerts Steyr - Dornbirn)
    31/08/2019 12:30
5
6
4
2
0
15:6
14
  • ?
  • Austria Lustenau - SV Lafnitz
    23/11/2019 13:30
  • W
  • 1 : 5(BW Linz - SV Lafnitz)
    01/11/2019 18:10
  • D
  • 1 : 1(Amstetten - SV Lafnitz)
    18/10/2019 17:10
  • W
  • 0 : 3(FC Wacker Innsbruck - SV Lafnitz)
    28/09/2019 12:30
  • D
  • 1 : 1(Floridsdorfer AC - SV Lafnitz)
    13/09/2019 17:10
  • W
  • 2 : 3(Austria Wien (A) - SV Lafnitz)
    23/08/2019 17:10
6
8
3
2
3
14:11
11
  • ?
  • Floridsdorfer AC - FC Juniors OOe
    29/11/2019 18:10
  • W
  • 1 : 3(SV Horn - FC Juniors OOe)
    08/11/2019 18:10
  • W
  • 0 : 4(FC Liefering - FC Juniors OOe)
    01/11/2019 18:10
  • D
  • 2 : 2(Dornbirn - FC Juniors OOe)
    19/10/2019 14:00
  • W
  • 1 : 2(Amstetten - FC Juniors OOe)
    27/09/2019 17:10
  • L
  • 3 : 1(Ried - FC Juniors OOe)
    20/09/2019 17:10
7
7
3
1
3
18:19
10
  • ?
  • SV Lafnitz - Austria Lustenau
    29/11/2019 18:10
  • L
  • 2 : 0(Amstetten - Austria Lustenau)
    08/11/2019 18:10
  • L
  • 3 : 1(Vorwaerts Steyr - Austria Lustenau)
    18/10/2019 17:10
  • W
  • 2 : 4(SV Horn - Austria Lustenau)
    27/09/2019 17:10
  • D
  • 3 : 3(SK Austria Klagenfurt - Austria Lustenau)
    13/09/2019 17:10
  • L
  • 8 : 5(FC Juniors OOe - Austria Lustenau)
    23/08/2019 17:10
8
6
2
2
2
9:10
8
  • ?
  • Grazer AK - Amstetten
    22/11/2019 18:10
  • D
  • 1 : 1(SK Austria Klagenfurt - Amstetten)
    01/11/2019 18:10
  • W
  • 0 : 2(Floridsdorfer AC - Amstetten)
    04/10/2019 17:10
  • D
  • 1 : 1(Kapfenberger SV - Amstetten)
    20/09/2019 17:10
  • L
  • 2 : 1(FC Wacker Innsbruck - Amstetten)
    23/08/2019 17:10
  • L
  • 4 : 1(Ried - Amstetten)
    11/08/2019 08:30
9
6
2
1
3
7:10
7
  • ?
  • SV Horn - FC Wacker Innsbruck
    22/11/2019 18:10
  • W
  • 2 : 3(Austria Lustenau - FC Wacker Innsbruck)
    03/11/2019 09:30
  • W
  • 1 : 2(Austria Wien (A) - FC Wacker Innsbruck)
    18/10/2019 17:10
  • D
  • 2 : 2(FC Liefering - FC Wacker Innsbruck)
    21/09/2019 12:30
  • L
  • 1 : 0(BW Linz - FC Wacker Innsbruck)
    30/08/2019 17:10
  • L
  • 2 : 0(Floridsdorfer AC - FC Wacker Innsbruck)
    09/08/2019 17:10
10
8
3
2
3
16:13
11
  • ?
  • FC Liefering - BW Linz
    01/12/2019 09:30
  • D
  • 2 : 2(Dornbirn - BW Linz)
    09/11/2019 13:30
  • D
  • 2 : 2(Amstetten - BW Linz)
    25/10/2019 17:10
  • W
  • 2 : 4(SV Horn - BW Linz)
    04/10/2019 17:10
  • L
  • 2 : 1(Austria Lustenau - BW Linz)
    20/09/2019 17:10
  • W
  • 0 : 5(FC Juniors OOe - BW Linz)
    15/09/2019 08:30
11
8
2
2
4
8:13
8
  • ?
  • Amstetten - Grazer AK
    29/11/2019 18:10
  • D
  • 1 : 1(SV Lafnitz - Grazer AK)
    10/11/2019 09:30
  • D
  • 2 : 2(Vorwaerts Steyr - Grazer AK)
    01/11/2019 18:10
  • L
  • 2 : 0(Kapfenberger SV - Grazer AK)
    20/10/2019 08:30
  • L
  • 3 : 1(Dornbirn - Grazer AK)
    28/09/2019 12:30
  • L
  • 2 : 0(FC Wacker Innsbruck - Grazer AK)
    14/09/2019 12:30
12
7
3
1
3
15:13
10
  • ?
  • FC Wacker Innsbruck - SV Horn
    29/11/2019 18:10
  • L
  • 3 : 1(Ried - SV Horn)
    01/11/2019 18:10
  • L
  • 2 : 0(SK Austria Klagenfurt - SV Horn)
    18/10/2019 17:10
  • W
  • 2 : 3(SV Lafnitz - SV Horn)
    20/09/2019 17:10
  • W
  • 2 : 4(Amstetten - SV Horn)
    30/08/2019 17:10
  • L
  • 3 : 2(FC Liefering - SV Horn)
    16/08/2019 17:10
13
6
2
1
3
9:12
7
  • ?
  • FC Juniors OOe - Floridsdorfer AC
    23/11/2019 13:30
  • L
  • 2 : 1(Kapfenberger SV - Floridsdorfer AC)
    01/11/2019 18:10
  • W
  • 2 : 3(BW Linz - Floridsdorfer AC)
    18/10/2019 17:10
  • L
  • 4 : 1(Austria Wien (A) - Floridsdorfer AC)
    27/09/2019 17:10
  • W
  • 1 : 2(Austria Lustenau - Floridsdorfer AC)
    01/09/2019 08:30
  • L
  • 1 : 0(Vorwaerts Steyr - Floridsdorfer AC)
    16/08/2019 17:10
14
Relegation (Championship)
6
2
1
3
13:13
7
  • ?
  • SK Austria Klagenfurt - Austria Wien (A)
    22/11/2019 18:10
  • W
  • 2 : 4(FC Juniors OOe - Austria Wien (A))
    26/10/2019 12:30
  • W
  • 2 : 3(Grazer AK - Austria Wien (A))
    05/10/2019 12:30
  • D
  • 0 : 0(Vorwaerts Steyr - Austria Wien (A))
    22/09/2019 08:30
  • L
  • 2 : 1(FC Liefering - Austria Wien (A))
    30/08/2019 17:10
  • L
  • 4 : 3(BW Linz - Austria Wien (A))
    16/08/2019 17:10
15
Relegation (Championship)
7
1
4
2
11:12
7
  • ?
  • BW Linz - FC Liefering
    22/11/2019 18:10
  • D
  • 1 : 1(Grazer AK - FC Liefering)
    25/10/2019 17:10
  • L
  • 3 : 2(Austria Lustenau - FC Liefering)
    06/10/2019 08:30
  • W
  • 0 : 2(Kapfenberger SV - FC Liefering)
    27/09/2019 17:10
  • D
  • 2 : 2(Dornbirn - FC Liefering)
    14/09/2019 14:00
  • D
  • 0 : 0(Floridsdorfer AC - FC Liefering)
    23/08/2019 17:10
16
Relegation (Championship)
7
1
1
5
8:21
4
  • ?
  • Vorwaerts Steyr - Kapfenberger SV
    30/11/2019 13:00
  • L
  • 4 : 1(Austria Wien (A) - Kapfenberger SV)
    08/11/2019 18:10
  • L
  • 3 : 2(Austria Lustenau - Kapfenberger SV)
    25/10/2019 17:10
  • W
  • 1 : 2(FC Wacker Innsbruck - Kapfenberger SV)
    04/10/2019 17:10
  • L
  • 5 : 1(SV Horn - Kapfenberger SV)
    13/09/2019 17:10
  • L
  • 6 : 1(Dornbirn - Kapfenberger SV)
    24/08/2019 16:00