Premier League - 2020/2021

Vorskla30FC Kolos Kovalivka

Finished

1
X
2
background of football game timelineHomeGuestGoal31''
goalOleksandr Sklyar
Yellow card52''
yellow cardDavid Puclin
Yellow card55''
yellow cardVolodimir Chesnakov
Goal58''
goalDmitriy Scherbak
Goal65''
goalSergey Yavorskiy
Player substitution74''
inDanylo Kravchuk
inRuslan Stepanyuk
Yellow card78''
yellow cardOleksandr Sklyar
Player substitution78''
inArtem Chelyadin
inDavid Puclin
Player substitution86''
inIlya Gadzhuk
inOleksandr Sklyar
Player substitution86''
inValerii Dubko
inIbrahim Kane
Player substitution86''
inIvan Pesic
inDmitriy Scherbak
Yellow card14''
yellow cardVitaliy Havrysh
Yellow card19''
yellow cardYevgeni Novak
Yellow card38''
yellow cardVolodymyr Lysenko
Player substitution46''
inEvgeniy Zadoya
inPavlo Orikhovskyi
Yellow card64''
yellow cardKyrylo Petrov
Player substitution66''
inYevhenii Morozko
inYevgeni Novak
Player substitution66''
inOleh Ilin
inAndriy Bogdanov
Player substitution68''
inYevhen Seleznyov
inVolodymyr Lysenko
Player substitution72''
inYevhenii Isaienko
inYevgeniy Smyrnyi
Yellow card76''
yellow cardOleksiy Zozulya

TV Channels:

Official Streams:

Summary
14'
yellow cardVitaliy Havrysh
19'
yellow cardYevgeni Novak
goalOleksandr Sklyar
31'
38'
yellow cardVolodymyr Lysenko
Second half
46'
inEvgeniy Zadoya
outPavlo Orikhovskyi
yellow cardDavid Puclin
52'
yellow cardVolodimir Chesnakov
55'
goalDmitriy Scherbak
58'
64'
yellow cardKyrylo Petrov
goalSergey Yavorskiy
65'
66'
inYevhenii Morozko
outYevgeni Novak
66'
inOleh Ilin
outAndriy Bogdanov
68'
inYevhen Seleznyov
outVolodymyr Lysenko
72'
inYevhenii Isaienko
outYevgeniy Smyrnyi
inDanylo Kravchuk
outRuslan Stepanyuk
74'
76'
yellow cardOleksiy Zozulya
yellow cardOleksandr Sklyar
78'
inArtem Chelyadin
outDavid Puclin
78'
inIlya Gadzhuk
outOleksandr Sklyar
86'
inValerii Dubko
outIbrahim Kane
86'
inIvan Pesic
outDmitriy Scherbak
86'
90'

That's it! The referee blows the final whistle

86'

Dmitriy Scherbak is coming off and he is replaced by Ivan Pesic

86'

Ibrahim Kane is coming off and he is replaced by Valerii Dubko

86'

Oleksandr Sklyar is coming off and he is replaced by Ilya Gadzhuk

78'

David Puclin is coming off and he is replaced by Artem Chelyadin

78'

Yellow card for Oleksandr Sklyar

76'

Yellow card for Oleksiy Zozulya

74'

Ruslan Stepanyuk is coming off and he is replaced by Danylo Kravchuk

72'

Yevgeniy Smyrnyi is coming off and he is replaced by Yevhenii Isaienko

68'

Volodymyr Lysenko is coming off and he is replaced by Yevhen Seleznyov

66'

Andriy Bogdanov is coming off and he is replaced by Oleh Ilin

66'

Yevgeni Novak is coming off and he is replaced by Yevhenii Morozko

65'

G O O O A A A L - Sergey Yavorskiy is on target!

64'

Yellow card for Kyrylo Petrov

58'

G O O O A A A L - Dmitriy Scherbak is on target!

55'

Yellow card for Volodimir Chesnakov

52'

Yellow card for David Puclin

46'

Pavlo Orikhovskyi is coming off and he is replaced by Evgeniy Zadoya

46'

The second half is underway

45'

It's over! The referee blows for half time

38'

Yellow card for Volodymyr Lysenko

31'

G O O O A A A L - Oleksandr Sklyar is on target!

19'

Yellow card for Yevgeni Novak

14'

Yellow card for Vitaliy Havrysh

The referee starts the match

Welcome to Vorskla Butovsky Stadion, the match will start in about 5 minutes.

Vorskla Butovsky Stadion
Goalkeeper
21Oleksandr TkachenkoYevhen Volynets25
Starting Lineups
92Pape Alioune N'Diayeyellow card64'Kyrylo Petrov5
13Sergey Yavorskiygoal65'yellow card19'out66'Yevgeni Novak21
17Volodimir Chesnakovyellow card55'yellow card14'Vitaliy Havrysh13
4Igor PerdutaOleksandr Chornomorets15
5Najeeb Yakubuout66'Andriy Bogdanov90
28David Puclinyellow card52'out78'out46'Pavlo Orikhovskyi48
6Oleksandr Sklyargoal31'yellow card78'out86'yellow card76'Oleksiy Zozulya24
50Ibrahim Kaneout86'Denys Antyukh9
11Ruslan Stepanyukout74'out72'Yevgeniy Smyrnyi8
99Dmitriy Scherbakgoal58'out86'yellow card38'out68'Volodymyr Lysenko7
Substitutes
37Valerii Dubkoin86'Vadym Milko14
18Yevgen PavlyukMaksym Maksimenko6
9Ivan Pesicin86'in66'Yevhenii Morozko10
38Artem Chelyadinin78'in72'Yevhenii Isaienko19
25Oleh VlasovVladyslav Yemets29
42Ilya Gadzhukin86'Yevhenii Kucherenko71
14Danylo Kravchukin74'in46'Evgeniy Zadoya99
51Pavlo Isenkoin68'Yevhen Seleznyov11
in66'Oleh Ilin69
Coach
Juri MaximovRuslan Kostyshyn
#TeamMPWDLGPtsForm
1
Champions League (Group Stage)
11
8
2
1
21:7
26
  • ?
  • Mariupol - Dynamo Kyiv
    05/12/2020 17:30
  • W
  • 2 : 0(Dynamo Kyiv - Vorskla)
    28/11/2020 15:00
  • W
  • 0 : 2(Inhulets Petrove - Dynamo Kyiv)
    21/11/2020 12:00
  • L
  • 0 : 3(Dynamo Kyiv - Shakhtar Donetsk)
    08/11/2020 15:00
  • W
  • 1 : 2(SC Dnipro-1 - Dynamo Kyiv)
    31/10/2020 17:30
  • W
  • 1 : 0(Dynamo Kyiv - FC Olexandriya)
    24/10/2020 14:00
2
Champions League (Qualification)
11
6
5
0
25:10
23
  • ?
  • Shakhtar Donetsk - FC Minaj
    05/12/2020 15:00
  • W
  • 0 : 1(SC Dnipro-1 - Shakhtar Donetsk)
    28/11/2020 17:30
  • D
  • 1 : 1(Shakhtar Donetsk - FC Olexandriya)
    21/11/2020 15:00
  • W
  • 0 : 3(Dynamo Kyiv - Shakhtar Donetsk)
    08/11/2020 15:00
  • W
  • 4 : 1(Shakhtar Donetsk - Mariupol)
    30/10/2020 17:00
  • D
  • 1 : 1(Shakhtar Donetsk - Vorskla)
    24/10/2020 11:00
3
11
5
4
2
16:8
19
  • ?
  • Desna - Vorskla
    06/12/2020 15:00
  • L
  • 2 : 0(Dynamo Kyiv - Vorskla)
    28/11/2020 15:00
  • W
  • 3 : 0(Vorskla - FC Kolos Kovalivka)
    22/11/2020 17:30
  • D
  • 0 : 0(Zorya - Vorskla)
    08/11/2020 17:30
  • L
  • 1 : 0(FC Lviv - Vorskla)
    01/11/2020 15:00
  • D
  • 1 : 1(Shakhtar Donetsk - Vorskla)
    24/10/2020 11:00
4
11
4
5
2
15:11
17
  • ?
  • Desna - Vorskla
    06/12/2020 15:00
  • D
  • 1 : 1(FC Kolos Kovalivka - Desna)
    29/11/2020 15:00
  • L
  • 0 : 1(Desna - FC Lviv)
    22/11/2020 15:00
  • W
  • 1 : 0(Desna - FC Minaj)
    07/11/2020 17:30
  • D
  • 2 : 2(FC Olexandriya - Desna)
    31/10/2020 15:00
  • W
  • 0 : 2(Olimpik Donetsk - Desna)
    24/10/2020 14:00
5
11
4
4
3
15:13
16
  • ?
  • FC Kolos Kovalivka - FC Olexandriya
    06/12/2020 17:30
  • D
  • 1 : 1(FC Kolos Kovalivka - Desna)
    29/11/2020 15:00
  • L
  • 3 : 0(Vorskla - FC Kolos Kovalivka)
    22/11/2020 17:30
  • W
  • 0 : 2(SC Dnipro-1 - FC Kolos Kovalivka)
    06/11/2020 17:00
  • L
  • 1 : 2(FC Kolos Kovalivka - Olimpik Donetsk)
    31/10/2020 12:00
  • D
  • 2 : 2(FC Kolos Kovalivka - FC Minaj)
    25/10/2020 15:00
6
11
4
4
3
13:15
16
  • ?
  • Mariupol - Dynamo Kyiv
    05/12/2020 17:30
  • W
  • 1 : 3(FC Lviv - Mariupol)
    27/11/2020 17:00
  • D
  • 0 : 0(Rukh Lviv - Mariupol)
    20/11/2020 17:00
  • D
  • 3 : 3(Olimpik Donetsk - Mariupol)
    07/11/2020 12:00
  • L
  • 4 : 1(Shakhtar Donetsk - Mariupol)
    30/10/2020 17:00
  • D
  • 1 : 1(Inhulets Petrove - Mariupol)
    25/10/2020 12:00
7
11
4
3
4
18:15
15
  • ?
  • FC Kolos Kovalivka - FC Olexandriya
    06/12/2020 17:30
  • D
  • 0 : 0(FC Olexandriya - Rukh Lviv)
    28/11/2020 12:00
  • D
  • 1 : 1(Shakhtar Donetsk - FC Olexandriya)
    21/11/2020 15:00
  • W
  • 1 : 0(FC Olexandriya - FC Lviv)
    07/11/2020 15:00
  • D
  • 2 : 2(FC Olexandriya - Desna)
    31/10/2020 15:00
  • L
  • 1 : 0(Dynamo Kyiv - FC Olexandriya)
    24/10/2020 14:00
8
10
3
5
2
18:9
14
  • ?
  • Olimpik Donetsk - Zorya
    21/11/2020 17:30
  • W
  • 0 : 3(FC Minaj - Zorya)
    29/11/2020 12:00
  • D
  • 0 : 0(Zorya - Vorskla)
    08/11/2020 17:30
  • D
  • 1 : 1(Inhulets Petrove - Zorya)
    01/11/2020 17:30
  • W
  • 4 : 0(Zorya - Rukh Lviv)
    25/10/2020 17:30
  • D
  • 1 : 1(Zorya - FC Kolos Kovalivka)
    17/10/2020 16:30
9
9
4
1
4
15:16
13
  • ?
  • Olimpik Donetsk - Zorya
    21/11/2020 17:30
  • D
  • 3 : 3(Olimpik Donetsk - Mariupol)
    07/11/2020 12:00
  • W
  • 1 : 2(FC Kolos Kovalivka - Olimpik Donetsk)
    31/10/2020 12:00
  • L
  • 0 : 2(Olimpik Donetsk - Desna)
    24/10/2020 14:00
  • L
  • 0 : 1(Olimpik Donetsk - Vorskla)
    18/10/2020 11:00
  • W
  • 3 : 2(Olimpik Donetsk - FC Olexandriya)
    04/10/2020 11:00
10
10
2
3
5
7:17
9
  • ?
  • FC Lviv - FC Minaj
    15/11/2020 12:00
  • L
  • 0 : 3(FC Minaj - Zorya)
    29/11/2020 12:00
  • W
  • 3 : 2(FC Minaj - SC Dnipro-1)
    22/11/2020 12:00
  • L
  • 1 : 0(Desna - FC Minaj)
    07/11/2020 17:30
  • D
  • 0 : 0(FC Minaj - Rukh Lviv)
    01/11/2020 12:00
  • D
  • 2 : 2(FC Kolos Kovalivka - FC Minaj)
    25/10/2020 15:00
11
11
2
2
7
14:21
8
  • ?
  • Zorya - SC Dnipro-1
    06/12/2020 15:00
  • L
  • 0 : 1(SC Dnipro-1 - Shakhtar Donetsk)
    28/11/2020 17:30
  • L
  • 3 : 2(FC Minaj - SC Dnipro-1)
    22/11/2020 12:00
  • L
  • 0 : 2(SC Dnipro-1 - FC Kolos Kovalivka)
    06/11/2020 17:00
  • L
  • 1 : 2(SC Dnipro-1 - Dynamo Kyiv)
    31/10/2020 17:30
  • W
  • 1 : 3(FC Lviv - SC Dnipro-1)
    24/10/2020 16:30
12
10
0
7
3
10:15
7
  • ?
  • Inhulets Petrove - Olimpik Donetsk
    29/11/2020 17:30
  • L
  • 0 : 2(Inhulets Petrove - Dynamo Kyiv)
    21/11/2020 12:00
  • D
  • 2 : 2(Rukh Lviv - Inhulets Petrove)
    08/11/2020 12:00
  • D
  • 1 : 1(Inhulets Petrove - Zorya)
    01/11/2020 17:30
  • D
  • 1 : 1(Inhulets Petrove - Mariupol)
    25/10/2020 12:00
  • L
  • 4 : 3(FC Olexandriya - Inhulets Petrove)
    18/10/2020 14:00
13
10
2
1
7
6:24
7
  • ?
  • FC Lviv - FC Minaj
    15/11/2020 12:00
  • L
  • 1 : 3(FC Lviv - Mariupol)
    27/11/2020 17:00
  • W
  • 0 : 1(Desna - FC Lviv)
    22/11/2020 15:00
  • L
  • 1 : 0(FC Olexandriya - FC Lviv)
    07/11/2020 15:00
  • W
  • 1 : 0(FC Lviv - Vorskla)
    01/11/2020 15:00
  • L
  • 1 : 3(FC Lviv - SC Dnipro-1)
    24/10/2020 16:30
14
Relegation (Championship)
11
0
6
5
7:19
6
  • ?
  • Olimpik Donetsk - Rukh Lviv
    06/12/2020 12:00
  • D
  • 0 : 0(FC Olexandriya - Rukh Lviv)
    28/11/2020 12:00
  • D
  • 0 : 0(Rukh Lviv - Mariupol)
    20/11/2020 17:00
  • D
  • 2 : 2(Rukh Lviv - Inhulets Petrove)
    08/11/2020 12:00
  • D
  • 0 : 0(FC Minaj - Rukh Lviv)
    01/11/2020 12:00
  • L
  • 4 : 0(Zorya - Rukh Lviv)
    25/10/2020 17:30
#TeamMPWDLGPtsForm
1
Champions League (Group Stage)
6
3
2
1
7:5
11
  • ?
  • Dynamo Kyiv - FC Kolos Kovalivka
    12/12/2020 15:00
  • W
  • 2 : 0(Dynamo Kyiv - Vorskla)
    28/11/2020 15:00
  • L
  • 0 : 3(Dynamo Kyiv - Shakhtar Donetsk)
    08/11/2020 15:00
  • W
  • 1 : 0(Dynamo Kyiv - FC Olexandriya)
    24/10/2020 14:00
  • D
  • 1 : 1(Dynamo Kyiv - Zorya)
    04/10/2020 14:00
  • W
  • 3 : 1(Dynamo Kyiv - FC Lviv)
    19/09/2020 16:30
2
Champions League (Qualification)
6
4
2
0
16:5
14
  • ?
  • Shakhtar Donetsk - FC Minaj
    05/12/2020 15:00
  • D
  • 1 : 1(Shakhtar Donetsk - FC Olexandriya)
    21/11/2020 15:00
  • W
  • 4 : 1(Shakhtar Donetsk - Mariupol)
    30/10/2020 17:00
  • D
  • 1 : 1(Shakhtar Donetsk - Vorskla)
    24/10/2020 11:00
  • W
  • 5 : 1(Shakhtar Donetsk - FC Lviv)
    17/10/2020 14:00
  • W
  • 2 : 0(Shakhtar Donetsk - Olimpik Donetsk)
    27/09/2020 14:00
3
4
3
1
0
10:2
10
  • ?
  • Vorskla - FC Minaj
    12/12/2020 12:00
  • W
  • 3 : 0(Vorskla - FC Kolos Kovalivka)
    22/11/2020 17:30
  • D
  • 0 : 0(Vorskla - Mariupol)
    26/09/2020 14:00
  • W
  • 2 : 0(Vorskla - Inhulets Petrove)
    13/09/2020 16:30
  • W
  • 5 : 2(Vorskla - Rukh Lviv)
    23/08/2020 14:00
4
5
3
1
1
9:5
10
  • ?
  • Desna - Vorskla
    06/12/2020 15:00
  • L
  • 0 : 1(Desna - FC Lviv)
    22/11/2020 15:00
  • W
  • 1 : 0(Desna - FC Minaj)
    07/11/2020 17:30
  • D
  • 2 : 2(Desna - Shakhtar Donetsk)
    04/10/2020 14:00
  • W
  • 3 : 1(Desna - Rukh Lviv)
    27/09/2020 16:30
  • W
  • 3 : 1(Desna - Zorya)
    22/08/2020 14:00
5
6
2
3
1
9:5
9
  • ?
  • FC Kolos Kovalivka - FC Olexandriya
    06/12/2020 17:30
  • D
  • 1 : 1(FC Kolos Kovalivka - Desna)
    29/11/2020 15:00
  • L
  • 1 : 2(FC Kolos Kovalivka - Olimpik Donetsk)
    31/10/2020 12:00
  • D
  • 2 : 2(FC Kolos Kovalivka - FC Minaj)
    25/10/2020 15:00
  • W
  • 1 : 0(FC Kolos Kovalivka - Mariupol)
    04/10/2020 16:30
  • D
  • 0 : 0(FC Kolos Kovalivka - Inhulets Petrove)
    27/09/2020 16:30
6
0
0
0
0
0:0
0
  • ?
  • Mariupol - Dynamo Kyiv
    05/12/2020 17:30
7
7
4
2
1
15:9
14
  • ?
  • FC Olexandriya - Zorya
    13/12/2020 17:30
  • D
  • 0 : 0(FC Olexandriya - Rukh Lviv)
    28/11/2020 12:00
  • W
  • 1 : 0(FC Olexandriya - FC Lviv)
    07/11/2020 15:00
  • D
  • 2 : 2(FC Olexandriya - Desna)
    31/10/2020 15:00
  • W
  • 4 : 3(FC Olexandriya - Inhulets Petrove)
    18/10/2020 14:00
  • W
  • 4 : 1(FC Olexandriya - SC Dnipro-1)
    26/09/2020 16:30
8
5
1
3
1
7:4
6
  • ?
  • Zorya - SC Dnipro-1
    06/12/2020 15:00
  • D
  • 0 : 0(Zorya - Vorskla)
    08/11/2020 17:30
  • W
  • 4 : 0(Zorya - Rukh Lviv)
    25/10/2020 17:30
  • D
  • 1 : 1(Zorya - FC Kolos Kovalivka)
    17/10/2020 16:30
  • D
  • 2 : 2(Zorya - Shakhtar Donetsk)
    20/09/2020 14:00
  • L
  • 0 : 1(Zorya - Mariupol)
    13/09/2020 14:00
9
6
2
1
3
10:12
7
  • ?
  • Olimpik Donetsk - Zorya
    21/11/2020 17:30
  • D
  • 3 : 3(Olimpik Donetsk - Mariupol)
    07/11/2020 12:00
  • L
  • 0 : 2(Olimpik Donetsk - Desna)
    24/10/2020 14:00
  • L
  • 0 : 1(Olimpik Donetsk - Vorskla)
    18/10/2020 11:00
  • W
  • 3 : 2(Olimpik Donetsk - FC Olexandriya)
    04/10/2020 11:00
  • W
  • 3 : 0(Olimpik Donetsk - FC Minaj)
    20/09/2020 11:00
10
6
2
1
3
4:10
7
  • ?
  • FC Minaj - FC Lviv
    13/02/2021 15:00
  • L
  • 0 : 3(FC Minaj - Zorya)
    29/11/2020 12:00
  • W
  • 3 : 2(FC Minaj - SC Dnipro-1)
    22/11/2020 12:00
  • D
  • 0 : 0(FC Minaj - Rukh Lviv)
    01/11/2020 12:00
  • L
  • 0 : 1(FC Minaj - Mariupol)
    17/10/2020 11:00
  • L
  • 0 : 4(FC Minaj - Dynamo Kyiv)
    26/09/2020 11:00
11
7
1
1
5
7:12
4
  • ?
  • SC Dnipro-1 - Inhulets Petrove
    13/02/2021 15:00
  • L
  • 0 : 1(SC Dnipro-1 - Shakhtar Donetsk)
    28/11/2020 17:30
  • L
  • 0 : 2(SC Dnipro-1 - FC Kolos Kovalivka)
    06/11/2020 17:00
  • L
  • 1 : 2(SC Dnipro-1 - Dynamo Kyiv)
    31/10/2020 17:30
  • W
  • 2 : 0(SC Dnipro-1 - Desna)
    18/10/2020 16:30
  • D
  • 2 : 2(SC Dnipro-1 - Vorskla)
    03/10/2020 11:00
12
6
0
5
1
5:7
5
  • ?
  • Inhulets Petrove - Olimpik Donetsk
    29/11/2020 17:30
  • L
  • 0 : 2(Inhulets Petrove - Dynamo Kyiv)
    21/11/2020 12:00
  • D
  • 1 : 1(Inhulets Petrove - Zorya)
    01/11/2020 17:30
  • D
  • 1 : 1(Inhulets Petrove - Mariupol)
    25/10/2020 12:00
  • D
  • 1 : 1(Inhulets Petrove - FC Minaj)
    03/10/2020 16:30
  • D
  • 1 : 1(Inhulets Petrove - Desna)
    19/09/2020 14:00
13
4
1
0
3
3:11
3
  • ?
  • FC Lviv - FC Minaj
    15/11/2020 12:00
  • L
  • 1 : 3(FC Lviv - Mariupol)
    27/11/2020 17:00
  • W
  • 1 : 0(FC Lviv - Vorskla)
    01/11/2020 15:00
  • L
  • 1 : 3(FC Lviv - SC Dnipro-1)
    24/10/2020 16:30
  • L
  • 0 : 5(FC Lviv - Zorya)
    27/09/2020 11:00
14
Relegation (Championship)
6
0
4
2
4:7
4
  • ?
  • Rukh Lviv - SC Dnipro-1
    12/12/2020 17:30
  • D
  • 0 : 0(Rukh Lviv - Mariupol)
    20/11/2020 17:00
  • D
  • 2 : 2(Rukh Lviv - Inhulets Petrove)
    08/11/2020 12:00
  • L
  • 0 : 2(Rukh Lviv - Dynamo Kyiv)
    17/10/2020 14:00
  • D
  • 0 : 0(Rukh Lviv - FC Lviv)
    03/10/2020 14:00
  • D
  • 1 : 1(Rukh Lviv - Shakhtar Donetsk)
    23/09/2020 16:00
#TeamMPWDLGPtsForm
1
Champions League (Group Stage)
5
5
0
0
14:2
15
  • ?
  • Mariupol - Dynamo Kyiv
    05/12/2020 17:30
  • W
  • 0 : 2(Inhulets Petrove - Dynamo Kyiv)
    21/11/2020 12:00
  • W
  • 1 : 2(SC Dnipro-1 - Dynamo Kyiv)
    31/10/2020 17:30
  • W
  • 0 : 2(Rukh Lviv - Dynamo Kyiv)
    17/10/2020 14:00
  • W
  • 0 : 4(FC Minaj - Dynamo Kyiv)
    26/09/2020 11:00
  • W
  • 1 : 4(Olimpik Donetsk - Dynamo Kyiv)
    21/08/2020 14:00
2
Champions League (Qualification)
5
2
3
0
9:5
9
  • ?
  • Inhulets Petrove - Shakhtar Donetsk
    13/12/2020 12:00
  • W
  • 0 : 1(SC Dnipro-1 - Shakhtar Donetsk)
    28/11/2020 17:30
  • W
  • 0 : 3(Dynamo Kyiv - Shakhtar Donetsk)
    08/11/2020 15:00
  • D
  • 2 : 2(Desna - Shakhtar Donetsk)
    04/10/2020 14:00
  • D
  • 1 : 1(Rukh Lviv - Shakhtar Donetsk)
    23/09/2020 16:00
  • D
  • 2 : 2(Zorya - Shakhtar Donetsk)
    20/09/2020 14:00
3
7
2
3
2
6:6
9
  • ?
  • Desna - Vorskla
    06/12/2020 15:00
  • L
  • 2 : 0(Dynamo Kyiv - Vorskla)
    28/11/2020 15:00
  • D
  • 0 : 0(Zorya - Vorskla)
    08/11/2020 17:30
  • L
  • 1 : 0(FC Lviv - Vorskla)
    01/11/2020 15:00
  • D
  • 1 : 1(Shakhtar Donetsk - Vorskla)
    24/10/2020 11:00
  • W
  • 0 : 1(Olimpik Donetsk - Vorskla)
    18/10/2020 11:00
4
6
1
4
1
6:6
7
  • ?
  • Zorya - Desna
    13/02/2021 15:00
  • D
  • 1 : 1(FC Kolos Kovalivka - Desna)
    29/11/2020 15:00
  • D
  • 2 : 2(FC Olexandriya - Desna)
    31/10/2020 15:00
  • W
  • 0 : 2(Olimpik Donetsk - Desna)
    24/10/2020 14:00
  • L
  • 2 : 0(SC Dnipro-1 - Desna)
    18/10/2020 16:30
  • D
  • 1 : 1(Inhulets Petrove - Desna)
    19/09/2020 14:00
5
5
2
1
2
6:8
7
  • ?
  • Dynamo Kyiv - FC Kolos Kovalivka
    12/12/2020 15:00
  • L
  • 3 : 0(Vorskla - FC Kolos Kovalivka)
    22/11/2020 17:30
  • W
  • 0 : 2(SC Dnipro-1 - FC Kolos Kovalivka)
    06/11/2020 17:00
  • D
  • 1 : 1(Zorya - FC Kolos Kovalivka)
    17/10/2020 16:30
  • W
  • 1 : 2(Rukh Lviv - FC Kolos Kovalivka)
    20/09/2020 16:30
  • L
  • 3 : 1(Shakhtar Donetsk - FC Kolos Kovalivka)
    21/08/2020 16:00
6
11
4
4
3
13:15
16
  • ?
  • Desna - Mariupol
    13/12/2020 15:00
  • W
  • 1 : 3(FC Lviv - Mariupol)
    27/11/2020 17:00
  • D
  • 0 : 0(Rukh Lviv - Mariupol)
    20/11/2020 17:00
  • D
  • 3 : 3(Olimpik Donetsk - Mariupol)
    07/11/2020 12:00
  • L
  • 4 : 1(Shakhtar Donetsk - Mariupol)
    30/10/2020 17:00
  • D
  • 1 : 1(Inhulets Petrove - Mariupol)
    25/10/2020 12:00
7
4
0
1
3
3:6
1
  • ?
  • FC Kolos Kovalivka - FC Olexandriya
    06/12/2020 17:30
  • D
  • 1 : 1(Shakhtar Donetsk - FC Olexandriya)
    21/11/2020 15:00
  • L
  • 1 : 0(Dynamo Kyiv - FC Olexandriya)
    24/10/2020 14:00
  • L
  • 3 : 2(Olimpik Donetsk - FC Olexandriya)
    04/10/2020 11:00
  • L
  • 1 : 0(FC Minaj - FC Olexandriya)
    13/09/2020 11:00
8
5
2
2
1
11:5
8
  • ?
  • Olimpik Donetsk - Zorya
    21/11/2020 17:30
  • W
  • 0 : 3(FC Minaj - Zorya)
    29/11/2020 12:00
  • D
  • 1 : 1(Inhulets Petrove - Zorya)
    01/11/2020 17:30
  • D
  • 1 : 1(Dynamo Kyiv - Zorya)
    04/10/2020 14:00
  • W
  • 0 : 5(FC Lviv - Zorya)
    27/09/2020 11:00
  • L
  • 3 : 1(Desna - Zorya)
    22/08/2020 14:00
9
3
2
0
1
5:4
6
  • ?
  • Inhulets Petrove - Olimpik Donetsk
    29/11/2020 17:30
  • W
  • 1 : 2(FC Kolos Kovalivka - Olimpik Donetsk)
    31/10/2020 12:00
  • L
  • 2 : 0(Shakhtar Donetsk - Olimpik Donetsk)
    27/09/2020 14:00
  • W
  • 1 : 3(SC Dnipro-1 - Olimpik Donetsk)
    12/09/2020 11:00
10
4
0
2
2
3:7
2
  • ?
  • FC Lviv - FC Minaj
    15/11/2020 12:00
  • L
  • 1 : 0(Desna - FC Minaj)
    07/11/2020 17:30
  • D
  • 2 : 2(FC Kolos Kovalivka - FC Minaj)
    25/10/2020 15:00
  • D
  • 1 : 1(Inhulets Petrove - FC Minaj)
    03/10/2020 16:30
  • L
  • 3 : 0(Olimpik Donetsk - FC Minaj)
    20/09/2020 11:00
11
4
1
1
2
7:9
4
  • ?
  • Zorya - SC Dnipro-1
    06/12/2020 15:00
  • L
  • 3 : 2(FC Minaj - SC Dnipro-1)
    22/11/2020 12:00
  • W
  • 1 : 3(FC Lviv - SC Dnipro-1)
    24/10/2020 16:30
  • L
  • 4 : 1(FC Olexandriya - SC Dnipro-1)
    26/09/2020 16:30
  • D
  • 1 : 1(Inhulets Petrove - SC Dnipro-1)
    23/08/2020 11:00
12
4
0
2
2
5:8
2
  • ?
  • FC Lviv - Inhulets Petrove
    05/12/2020 12:00
  • D
  • 2 : 2(Rukh Lviv - Inhulets Petrove)
    08/11/2020 12:00
  • L
  • 4 : 3(FC Olexandriya - Inhulets Petrove)
    18/10/2020 14:00
  • D
  • 0 : 0(FC Kolos Kovalivka - Inhulets Petrove)
    27/09/2020 16:30
  • L
  • 2 : 0(Vorskla - Inhulets Petrove)
    13/09/2020 16:30
13
6
1
1
4
3:13
4
  • ?
  • Olimpik Donetsk - FC Lviv
    11/12/2020 17:00
  • W
  • 0 : 1(Desna - FC Lviv)
    22/11/2020 15:00
  • L
  • 1 : 0(FC Olexandriya - FC Lviv)
    07/11/2020 15:00
  • L
  • 5 : 1(Shakhtar Donetsk - FC Lviv)
    17/10/2020 14:00
  • D
  • 0 : 0(Rukh Lviv - FC Lviv)
    03/10/2020 14:00
  • L
  • 3 : 1(Dynamo Kyiv - FC Lviv)
    19/09/2020 16:30
14
Relegation (Championship)
5
0
2
3
3:12
2
  • ?
  • Olimpik Donetsk - Rukh Lviv
    06/12/2020 12:00
  • D
  • 0 : 0(FC Olexandriya - Rukh Lviv)
    28/11/2020 12:00
  • D
  • 0 : 0(FC Minaj - Rukh Lviv)
    01/11/2020 12:00
  • L
  • 4 : 0(Zorya - Rukh Lviv)
    25/10/2020 17:30
  • L
  • 3 : 1(Desna - Rukh Lviv)
    27/09/2020 16:30
  • L
  • 5 : 2(Vorskla - Rukh Lviv)
    23/08/2020 14:00